متفاوت از بهار 1

 

استقبالی متفاوت از بهار

www.artmashhadevent.ir

استقبال متفاوت از بهاربا فراخوان هنرمندان ایران و جهان/ 25 هزار دلار، جایزه برگزیدگان «جشنواره هنرهای شهری مشهد»

در چهاردهمین سال برگزاری جشنواره قرار است میزبانی از آثار هنری در تراز بین‌المللی نیز به تجربه‌های گذشته افزوده شود و فصلی جدید از جلوه‌های هنر شهری در جهانشهر برکت و کرامت آغاز شود

در متن فراخوان جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری مشهد آمده است:

https://artmashhadevent.ir 

سلسله «جشنواره هنر شهری مشهد» از نوروز سال ۱۳۸۷ فضای شهر را به نمایشگاهی بزرگ از آثار هنرمندان ایرانی از مجسمه‌سازان، معماران، طراحان گرافیک محیطی، نقاشان و… تبدیل کرده و بخشی از خاطرات معاصر مشهد را شکل داده است. اکنون در چهاردهمین سال برگزاری جشنواره قرار است میزبانی از آثار هنری در تراز بین‌المللی نیز به تجربه‌های گذشته افزوده شود و فصلی جدید از جلوه‌های هنر شهری در جهانشهر برکت و کرامت آغاز شود.

جشنواره بین المللی هنرهای شهری مشهد میزبان آثاری خواهد بود که به مفاهیم «برکت» و «کرامت» در قالب فضای مفهومی (پاویون)، برای جانمایی در فضاهای عمومی شهر پرداخته باشند و روایت‌گر مصداقی از موضوعات اصلی باشند و مخاطبان را با «داستانی» از یک «سوژه» مشخص مواجه کنند.

توجه به نمادها، عناصر و نشانه‌های هنر اسلامی و ایرانی، جلوه مناسب در میان اغتشاشات بصری شهر و وجود طرح مناسب برای نورپردازی در شب از جمله ویژگی های ظاهری است که در فراخوان درج شده است.

در این دوره از جشنواره برای اجرای آثار برگزیده، بر اساس آنالیز مصالح و ساخت اعلام‌شده در اسناد مسابقه و ارزش‌گذاری کارشناسی با قیمت روز، توافقی میان برگزارکننده و صاحب اثر یا مجری معرفی‌شده از سوی وی امضاء خواهد شد. سقف پرداخت کلیه هزینه‌های اجرایی شامل خرید مصالح، دستمزدهای ساخت و اجرا، تولید آثار محتوایی هنری یا نمایشی، تأمین فضای کارگاهی، حمل‌ونقل، پذیرایی و اسکان عوامل، بیمه و سایر امور اجرایی، مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال و همچنین علاوه بر هزینه ساخت و اجرا مبالغ ۵۰۰، ۴۰۰ و ۳۰۰ میلیون ریال به عنوان حقوق معنوی استفاده از اثر و براساس امتیاز مورد نظر داوران به همه آثار برگزیده پرداخت خواهد شد.

جوایز نفرات اول تا سوم به ترتیب ۱۰، ۶ ، ۴ و جایزه مردمی ۵ هزار دلار به همراه تندیس جشنواره و لوح تقدیر شهردار مشهد خواهد بود.

هنرمندان می‌توانند آثار خود را از ۶ آذر تا پایان روز جمعه ۳ دی ‌ماه ۱۴۰۰ را در پایگاه اینترنتی جشنواره به آدرس www.artmashhadevent.ir بارگذاری کنند، اعلام آثار برگزیده تا ۱۰ دی از سوی هیات داوران اعلام خواهد شد و رونمایی از آثار در ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ صورت خواهد پذیرفت

163891042261afc9d624c41 main

 

رویداد نوروزگان جشنواره بین‌المللی هنرهای شهری، در بخشی دیگر از اقدامات خود با عنوان رویداد نوروزگان، در چهار بخش میزبان آثار هنرمندان خواهد بود.

بخش یادمان‌های نوروزی که در آن ۱۴ یادمان تعاملی موقت در ۱۴ نقطه مهم شهری، اکران خواهد شد و برای طراحی و ساخت این یادمان‌ها، رقابتی محدود میان پذیرفته‌شدگانی بیش از ظرفیت اصلی صورت می پذیرد، هنرمندان تا ۸ آذرماه با بارگذاری اطلاعات حرفه‌ای خود در پایگاه اینترنتی جشنواره مهلت شرکت در این بخش را خواهند داشت.

در بخش آذین‌بندی، انتشار گسترده آثار تزئینی هنرمندان برای تغییر حال و هوای شهر در نوروز، با موضوع تلاقی بهار طبیعت و اعیاد شعبانیه و ماه مبارک رمضان صورت می‌پذیرد و هنرمندان تا ۲۰ آذر ماه جهت بارگذاری آثار خود در پایگاه اینترنتی جشنواره مهلت دارند.

آثار بخش دیوارنگاری، با نگاهی نو و خلاقانه و استفاده از ابزار و مصالح مختلف، در دو قسمت بر دیوارهای شهر، نمایان خواهند شد، طراحی و اجرای نقاشی دیواری بر دیوارهای مرتفع با رقابت محدود میان حداکثر ۳۰ هنرمند پذیرفته‌شده که تا ۸ آذرماه سوابق خود را در سایت جشنواره ثبت کنند و طراحی و اجرای نقاشی دیواری و نقوش برجسته که با الهام از عناصر تزئینی اصیل و برگرفته از حرم امام رضا(ع) برای زیباسازی دیوارهای کوچک انجام می‌شود و هنرمندان می‌توانند آثار خود در این قسمت را تا ۵ دی ماه در سایت جشنواره بارگذاری کنند.

در بخش هنرهای نمایشی نیز اجرای ۱۴ اثر نمایشی، در قالب انواع شیوه‌های مختلف میدانی با تأکید بر خلاقیت‌های ویژه و اجراهای مفهومی به‌عنوان مکمل یادمان‌های نوروزی در ۱۴ نقطه برگزیده شهری صورت خواهد پذیرفت. در این بخش، رقابتی محدود میان پذیرفته‌شدگانی بیش از ظرفیت اصلی برگزار خواهد شد. گروه‌های علاقمند می‌بایست طرح اولیه خود را براساس یک سوژه مربوط با مفاهیم «برکت» یا «کرامت» همراه با سوابق خود تا ۲۰ آذرماه به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند

 


پایان مطلب


 

 

 

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

//