انواع آجر

۵ دی ۱۳۹۵
تصویر شماره انواع آجر
مواد و مصالح ساختمانی

آجر:

آجر نوعی از مصالح ساختمانی می باشد که از قدیم برای ایجاد دیوار بروی هم قرار می گرفت و بنای خانه ساخته می شد .در قدیم برای خشک کردن آجر از نور و حرارت خورشید استفاده می کردند اما با پیشرفت تکنولوژی خط تولید انواع آجر برای تولید انبوه فراهم شده است.امروزه از آجر  های گوناگون برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود.

انواع آجر ساختمانی عبارتند از:

آجر سفالی ، آجر نسوز ، آجر هلندی ، آجر قرمز ، آجر لفتون ، آجر سنتی

آجر سفالی

آجر سفالی به دلیل اینکه آب و رطوبت کمتری دریافت می کند و به ملات های دیگر بیشتر می چسبد به عنوان پر کاربر ترین مصالح ساختمانی استفاده می شود.این نوع آجر سفالی وزن بسیار سبکی نسبت به آجر های سنتی قدیمی دارد بنابراین به سبک سازی ساختمان در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله کمک بسیاری می کند.

آجر نسوز

آجر نسوز از خاک نسوزو خاک چینی در حرارت بالا ساخته می شود.امروزه آجر نمای نسوز از پر مصرف ترین نمای ساختمان محسوب می شود.به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت ،در کوره های صنعتی به عنوان یک پوشش استفاده می شود.در زمستان و تابستان بهترین عایق گرمایی می باشد.امروزه از آجر نسوز در نمای ساختمان نیز بهکار می برند.

آجر هلندی

آجر هلندی  در واقع نوعی آجر مصنوعی طرح هلندی محسوب می شود که از سیمان و پوکه صنعتی ساخته می شود.استفاده از سیمان و پوکه در آجر هلندی امکان شوره زدن آجر را تا حد زیادی پایین می آورد.

آجر قرمز

آجر قرمز یکی از مدرن ترین مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان کاربرد فراوان دارد.معمولا از این نوع آجر قرمز در نمای چینی که طرفدار های معمار زیادی دارد ،استفاده می شود.علت قرمز بودن آن ، ممکن است به دلیل چیدن آجردر کوره و نحوه آتش دادن آن باشد و یا به دلیل گرمای زیاد ممکن است فلزاتی که در مواد اولیه آجر به کار می رود ،اکسید و باعث قرمزی و تغییر رنگ آجر شوند.

آجر لفتون

آجر لفتون را از تعداد سوراخ های روی آن شناسایی و تشخیص می دهند.آجر لفتون دارای 10 سوراخ می باشند که باعث قفل شدن میلگرد ها در آجر می شود در زمان زلزله مقاومت ساختمان را بالا می برد.

آجر سنتی

آجر سنتی همان آجر های قدیمیست که در اکثر نمای خونه مادربزرگ های ما به کار می رفت،می باشد.علت نام گذاری آن به آجر سنتی نیز نحوه ساخت آن می باشد.معمولا در نما و کفسازی از آن استفاده می شود.

 

 

 

مطالب مرتبط با آجر


 

 

 

 

 

 

منبع: دکور نما

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

چیدمان اتاق خواب کوچک

برای کسانی که اتاق خواب کوچک دارند دغدغه ی اصلی چیدمان اتاق خواب می باشد. اینکه با چه ترفند و روشی بتوانیم کوچک بودن اتاق را به چشم نیاوریم و ...

تهویه مطبوع تهویه مطبوع یا هوارسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است. وظیفه آن تأمین شرایطی است که موجب رفاه انسان شود و برای نگهداری محصول یا ...

انواع تهویه مطبوع