تصویر شماره انواع کاشی و سرامیک دیواری
تصویر شماره انواع کاشی و سرامیک دیواری
مواد و مصالح ساختمانی

می توانید با مطالعه ی این متن به عنوان یک معمار در پروژه ی بعدی خود بهتر از کاشی ها در دیوار استفاده کنید تا بیشتر به بهترین طرح های موجود در دنیا دسترسی داشته باشید.

کمتر ماده ای را در ساختمان می توان پیدا کرد که بتواند مانند کاشی برای ما یک حس متفاوت را در ساختمان ایجاد کند. این محصولات در اندازه ها، رنگ ها و شکل های متفاوتی می توانند در بازار در نزدیکی هر یک از ما پیدا شوند. آن ها می توانند در داخل و یا خارج هر خانه ای مورد ستفاده قرار  بگیرند. در مواردی هم انتخاب بهترین از آن ها برای ما بسیار سخت می شود و نیاز به کمک در این راه داریم. کاشی ها نه تنها در خانه های جدید استفاده می شوند که یکی از قدیمی ترین موادی هستند که در خانه ها برای سال ها مورد استفاده قرار می گرفته اند و از سال ها پیش در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده بوده اند. شاید دیده باشید که خانه هایی با قدمت بیشتر با کاشی های آبی ر نگ تزیین شده باشند. یا این که انواع دیگری از کاشی در ان ها به چشم بخورد. با توجه به این که نگه داری از کاشی ها سخت نیست و می توان از ان ها در طرح های مختلف هم استفاده کرد، گرایش به استفاده از ان ها خیلی بیش از محصولات دیگر برای ایجاد یک فضای بهتر برای زندگی می باشد.

برای همین است که امروزه استفاده از کاشی ها خیلی بیش از گذشته شده است و در کاربرد های زیادی می توان آن ها را در هر معماری نوینی دید. کاشی های دیواری یکی از این کاشی ها هستند که برای استفاده در دیوار به طور خاص طراحی شده اند. این کاشی ها هم دارای زنگ ها و طرح های متنوعی هستند که می تواند برای شما به یک زندگی بهتر با فضایی بهتر کمک کند. البته این کاشی ها دارای تفاوت هایی هم هستند. به عنوان مثال، روکشی که برای کاشی ها استفاده می شود می تواند بسیار متفاوت باشد. برای دانستن بیشتر در مورد اصول پایه ی انتخاب کاشی های دیواری باید تا با مشخصات هر کاشی که در بازار وجود دارد بیشتر آشنا شوید. ما برای سادگی کار شما در این جا راهنمایی برای کاشی های دیواری که به طور خاص برای معماری دیوار مناسب هستند را فراهم نموده ایم. از اندازه و مواد مورد استفاده تا نگه داری از آن ها در این جا مورد بررسی قرار گرفته است. البته باید بگوییم که این راهنما تنها می تواند به عنوان نقطه ای برای آغاز کار شما برای آشنایی با کاشی های دیواری باشد. شما در این راه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید تا به بهترین نحو به معماری مورد علاقه ی خود در پروژه های مختلف دست پیدا کنید.

راهنمای کاشی و سرامیک دیواری

مواد و نوع کاشی

در اولین مرحله بسیار مهم است تا شما در مورد کاشی ها به این نکته پی ببرید که آن ها از چه چیزی ساخته شده اند. کاشی ها دارای انواع مختلفی هم هستند که با هم تفاوت های زیادی دارند. اما با تمام این مطالب می توان کاشی ها را در چند نوع استاندارد دسته بندی کرد. باید بدانید که کاشی ها از مواد سختی مانند سرامیک، سنگ، فلز، شیشه، و انواع مختلف سفال تولید شده اند. هم چنین در مواردی می توانید کاشی هایی را ببینید که از مواد سبکی مانند پرلیت، چوب هم تولید شده باشند که کمتر معمول هستند. اما در هر حال موادی که به دنبال می آید می تواند در سراسر دنیا پیدا شود:

سرامیک و یا چینی

بیشتر انواع کاشی های دیواری از سرامیک تولید شده اند. هم چنین در کنار کاشی های سرامیکی، کاشی های چینی هم برای استفاده در دیوار ها بسیار متداول هستند. تفاوت اصلی این دو در میزان جذب رطوبت است. چینی ها برای مکان های دارای رطوبت بالا مناسب تر هستند. در حالی که کاشی های سرامیکی را می توان در بسیاری از جاها با رطوبت کمتر استفاده کرد. این کاشی ها با حرارت آتش در دماهای بالا تولید شده اند. کاشی های چینی به دلیل دمای بالاتر در زمان تولید دارای استقامت بیشتری بوده و برای همین است که در برابر آب بیشتر مقاومت می کنند و دیرتر دارای خش می شوند. کاشی های سرامیکی از سوی دیگر با حرارت گل یا رس و مواد مانند آن در کوره ها به دست آمده اند و می توان آن ها را در مکان هایی که بار ترافیکی برای عبور افراد کم است استفاده کرد. در این جا باید بگوییم که کاشی های سرامیک برای بیرون خانه هم زیاد مناسب نیستند.

کاشی های دیواری پوشش دار

کاشی های روکش دار برای دیوار استفاده می شوند. به طور معمول نسبت اندازه ی آن ها 2 به یک است. این پوشش در این کاشی ها برای مقاوم کردن این کاشی ها در برابر رطوبت مفید است. هم چنین در پروسه ی پوشش دار کردن کاشی ها، می توان در آن ها به رنگ و طرح بهتری دست یافت.

کاشی های دیواری پوشش دار

شیشه

کاشی های شیشه ای هم همان طور که از نام آن ها روشن است می توانند برای مکان هایی که شیشه برای آن ها نمای بهتری را به همراه دارد استفاده شوند. این کاشی ها به دلیل آن که شیشه ای بوده و در آشپزخانه ها هم به دلیل مقاومت خیلی بالاتر ان ها در برابر رطوبت، استفاده می شوند. باید بدانید که این کاشی ها در برابر جذب انواع آلودگی ها هم مقاومت زیادی دارند که برای بهداشت بهتر در خانه ها در مکان های مورد نیاز بسیار مهم هستند. آن ها می توانند با بسیاری از مواد دیگر مانند گرانیت، پلاستیک و مرمر مورد استفاده قرار گیرند.

کاشی های دیواری موزاییکی

کاشی های موزاییکی

به طور سنتی این کاشی ها برای دکوراسیون استفاده می شده اند. این کاشی ها دارای اندازه ی کوچک تری بوده و در طرح های خاص به کار می روند. ان ها هم می توانند دارای طرح ها، رنگ ها و اندازه های مختلفی باشند. هم چنین می توانند مربعی، دارای طرح های بر جسته ی کاشی کاری و برای دیوارهای تزیینی استفاده شوند. حتی می توان آن ها را برای کف هم استفاده کرد. اما این کار متداول نیست زیرا که تمیز کردن آن ها در کف سخت تر است.

کاشی های quarry

این کاشی ها هم در موارد زیادی در کف ساختمان و در جاهای دیگر استفاده می شوند. در مواردی این کاشی ها بسیار سخت هستند و مانند آجر به نظر می رسند. می توانید آن ها را با توجه به نیاز خود در مکان های مختلف در ساختمان مورد استفاده قرار دهید. آن ها در داخل و خارج خانه در کف استفاده و دارای مقاومت بالایی هم هستند. این کاشی ها هم در برابر رطوبت مقاوم بوده ولی بر خلاف کاشی های سرامیکی و چینی دارای پوشش نیستند.

کاشی های طبیعی از سنگ ها

کاشی های طبیعی از سنگ ها

کاشی  کاری با سنگ

سنگ های طبیعی برای استفاده برای کاشی ها رواج بسیاری دارند. از این کاشی های طبیعی هم برای سال ها استفاده شده است. این کاشی ها هنوز هم بسیار محبوب هستند. می توانید آن ها را در مکان های مختلفی ببینید که برای تزیین و افزایش مقاومت دیوارها استفاده می شوند. این کاشی ها دارای وزن بیشتری هستند و باید که در زمان نصب آن ها هم از مهارت بیشتری برخوردار بود. هم چنین باید با توجه به نیاز تجاری و یا خانگی نسبت به انتخاب آن ها اقدام نمود.

اندازه ی کاشی ها

یکی از مهم ترین ویژگی های کاشی ها اندازه ی ان ها می باشد و یکی از مهم ترین تصمیم هایی که در زمان خرید آن ها باید بگیرید این است که اندازه ی کاشی که می خواهید برای خرید انتخاب کنید چقدر باشد. اما باید بدانید که این کاشی ها از یک سری سایزهای متداول بر خوردار هستند. نیز باید بدانید که اندازه ای که شما انتخاب خواهید کرد اثر زیادی بر زیبایی دیوار یا کف خواهد داشت. به طور معمول این کاشی ها از اندازه ی 3 در 3 تا 6 در 6 اینچ در بازار یافت می شوند. البته اندازه های دیگر هم می توانید برای آن ها پیدا کنید. در ادامه تعدادی از اندازه های کاشی ها برای اطلاع شما بیان شده است.

موزاییک مربعی

این کاشی ها در سراسر دنیا برای استفاده در مکان هایی مانند آشپزخانه ها متداول هستند. متداول ترین نوع این کاشی ها، سرامیک ها و کاشی های ساخته شده از چینی، سنگ و شیشه هستند. آن ها ممکن است اندازه ای برابر با 1 در 1 اینچ هم داشته باشند. اما تا حدود 1 فوت در 1 فوت هم می توان آن ها را یافت.

اندازه ی blend

این کاشی ها می توانند  در حدی بزرگ هستند که برای استفاده در مترو و مانند آن مناسب باشند. اما از سوی دیگر این کاشی ها به کاشی های موزاییک شباهت دارند، برای همین ما آن ها را blend یعنی مخلوط نامیده ایم. می توانید این کاشی ها را در آشپزخانه و حمام هم استفاده کنید.

کاشی subway

این هم یکی از انواع محبوب کاشی است که در نسبت دو به یک و به عناون مثال در اندازه های 3 در 6 اینچی در بازار پیدا می شود.

 

کاشی های مربعی

این کاشی ها همانطور که از نام آن ها پیدا است مربعی هستند و برای آشپزخانه و حمام بسیار مناسب هستند.

 

کاشی های پلانک

این کاشی ها هم به طور معمول دارای 4 اینچ عرض و 24 اینچ طول هستند. می توان آن ها را به بزرگی 12 اینچ هم دید. این کاشی های بلند و باریک برای کف و داخل ساختمان های مدرن مناسب هستند.

کاشی کاری پلانک

منافذ کاشی و حرارت

منافذ موجود در کاشی برای این که در مورد محل مناسب برای نصب ان ها تصمیم بگیریم دارای اهمیت فراوانی است. همان طور که می دانید در خانه در محل های خاصی میزان رطوبت زیاد است  و وجود منافذ در کاشی ها می تواند به جذب آب منجر شود که از لحاظ بهداشتی و کاهش طول عمر آن ها می تواند مشکلاتی در پی داشته باشد. هر چه کاشی چگال تر باشد و منافذ آن کمتر باشد برای استفاده در محیط های مرطوب بهتر است.

کاشی دیواری

کاشی می تواند یک بار یا دوبار حرارت دیده باشد که بسته به این مورد و مواد اولیه ی آن می تواند ویژگی های متفاوتی در میزان منافذ خود داشته باشد. برای همین کاشی هایی که دو بار در تولید حرارت دیده اند برای استفاده در رطوبت بالا مناسب تر هستند.

 

کاشی ها و نرخ یا کلاس آن ها

با توجه به این که برای هر فضا کاشی متفاوتی نیاز است، و به عنوان مثال برای حمام از کاشی های سخت و مقاوم  باید استفاده شود، نرخ یا کلاس کاشی می تواند در این زمان به یک انتخاب بهتر برای هر مکانی در داخل ساختمان کمک  کند.

کلاس های کاشی های چینی عبارتند از:

 کلاس یک-این کلاس تنها برای دیوار مناسب است.

کلاس دو-برای مکان هایی که ممکن است لغزش اتفاق بیفتد مانند دستشویی مناسب است.

کلاس سه- برای ترافیک کم تا متوسط مناسب است.

کلاس چهار- برای ترافیک های متوسط تا زیاد مناسب است.

کلاس پنج- برای مکان های پرترافیک مانند مکان های تجاری پر ترافیک مناسب است.

 

کاشی ها و نرخ یا کلاس آن ها

مقاومت و نگه داری از کاشی ها

به طور کلی باید بگوییم که کاشی ها محصولات مقاومی هستند. هم چنین با توجه به آن چه در بالا در مورد آن ها گفته شد می توان به سادگی به این امر پی برد که کاشی ها را می توان با توجه به ویژگی ها و کلاس های آن ها تقریبا در هر جایی به کار برد. اما برای این کار باید تا از کاشی مناسب برای هر جا آگاه بود. استفاده از کاشی هایی که دارای توان کمی برای تحمل ترافیک هستند در جاهایی مانند کف زیاد مناسب نیست. در کاربردهای تجاری هم باید از هر کاشی با توجه به تحمل آن استفاده نمود تا بتوان بهتر از آن نگه داری کرد. با این کار می توان از کاشی برای مدت زمان بیشتری در ساختمان در کف و یا دیوار بدون به وجود آمدن مشکل خاصی بهره برد. می توان در بعضی کاربردها دید که حتی کاشی ها برای نسل ها دوام آورده اند. کاشی ها سخت هستند و در برابر نور uv هم توان مقاومت دارند. می توانید آن ها را با دقت انتخاب کنید و از آن ها در فضاهای مختلف استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که محافظت از این محصولات در درجه ی اول به انتخاب شما و طراحی آن ها بستگی دارد.

 

مورد مطالعه

در این جا باید به شما بگوییم که بر اساس کیس خود و نیازی که به استفاده از کاشی دارید باید نسبت به انتخاب آن با توجه به معیارهای گفته شده در بالا اقدام کنید. باید بدانید که اگر شما در پی کاشی برای کف هستید، باید که به طور کلی دید شما در این حالت نسبت به زمانی که به دنبال کاشی برای دیوار بوده اید تفاوت کند. از طرف دیگر اگر شما از کاشی برای نمای بیرون خانه استفاده می کنید، کیس مورد مطالعه ی شما با زمانی که برای استفاده از کاشی در مکان هایی مانند آشپزخانه برنامه ریزی می کنید متفاوت خواهد بود.

اطلاعات بیشتر درباره کاشی دیواری

در طرح های مدرنی که برای استفاده در خانه ها به تازگی وارد بازار شده اند، شما می توانید ببینید که طراحان کاشی از رنگ ها وطرح هایی برای کاشی های مدرن بهره برده اند که چشم انسان را به خود خیره می کند.

در هر زمان در صورتی که قصد خرید کاشی دارید و با برای یک معماری جدید به دنبال بهترین کاشی ها می گردید، حتما به خاطر داشته باشید که از کاشی های مدرن با طراحی های به روز برای مکان مورد نظر خود استفاده کنید تا برای ساکنان محل یک آرامش را به همراه سبکی بهتر ایجاد کنید.

 می توانید طرح های متفاوتی را ببینید که توسط بهترین معماران در دنیا با استفاده از این کاشی های مدرن پیاده سازی شده است. با نگاهی به ان ها ایده ی بهتری در این راه برای یافتن بهترین کاشی خواهید داشت.

راهنمای خرید کاشی دواری

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی