تصویر شماره تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن
معماری و دکوراسیون

نحوه چیدمان دکوراسیون اتاق نشیمن :

همیشه تغییر دکوراسیون و فضاسازی های متنوع به غیر از زیبایی ؛ حال و هوای خاصی را به منزل و اهالی خانه می دهد . که این خود همواره با انرژی زیادی همراه خواهد بود. در پست قبلی برای شما دوستان و همراهان در رابطه با تغییر دکوراسیون آشپزخانه مواردی را برایتان شرح دادیم که با نزدیک شدن عید باستانی می توانید با تغییرات کوچکی در محیط آشپزخانه تنوع و زیبایی خاصی به آن بدهید .

برای اینکه یک اتاق نشیمن زیبا و متفاوت تر از قبل داشته باشید چند نکته را برایتان شرح می دهم .

1- انتخاب فضای اتاق نشیمن :

 

در ابتدا بهتر است فضایی را که برای اتاق نشیمن انتخاب می کنیم فضایی باشد که در دسترس آشپزخانه باشد البته امروزه به دلیل کوچک بودن آپارتمان ها این امر اتفاق افتاده است.

فضای نشیمن جایی است که میتوانید با دوستان و اهالی خانواده چند ساعتی را در کنار یکدیگر فارغ از روزمرگی سپری کنید .

اگر فضای اتاق نشیمن شما دارای پنجره و منظره ی (ویو) خوبی است ؛ حتما از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را کنید. به این دلیل که از نظر فنگ شویی انرژی که از طریق این پنجره ها به داخل خانه یا آپارتمان شما ورود می کند واقعا وصف نشدنی است و اشتیاق و هیجان زندگی را به راحتی به شما عزیزان هدیه می دهد .

در فصل تابستان از نور خورشید زیبا و ویتامین دی آن می توانید بهره مند شوید و اینکه با قرار دادن گل و گیاهان زیبا جلوی پنجره زیبایی آن را دو چندان کنید. و در فصل زمستان نیز ازدیدن بارش زیبای باران و برف با نوشیدن یک فنجان چای لذت ببرید .

اتاق نشیمن کوچک و ساده

اتاق نشیمن معمولا پتانسیل خوبی برای یک دیزاین متفاوت را دارا می باشد.  پس بهتر است که بیشترین استفاده ممکن را از آن ببریم. خوب در وحله اول برای یک چیدمان مناسب بهتر است که به شکل هندسی خانه توجه کنیم برای فضاهایی که مربع و مستطیل هستند نسبت به فضاهایی که قناصی دارند چیدمان و انتخاب نوع مبلمان و اکسسوری خیلی راحت تر و زیباتر خواهد بود . مخصوصا فضای مربع شکل.

2- انتخاب رنگ دیوار، پنل و...واکسسوری مناسب :

 

بعد از این مرحله باید با توجه به نوع چیدمانی که در نظر گرفته ایم ،رنگ دیوارها، کاغذ دیواری و یا پانل های دیواری را انتخاب کنیم.رنگ در چیدمان و انتخاب نوع اکسسوری ها و مبلمان تاثیر به سزایی دارد ؛ اینکه در انتخاب ترکیب رنگ و هارمونی مورد نظر باید به نوع فضای انتخابی و تاثیر آن روی رفتار افراد خانواده ، سرد و گرم ، کوچک و بزرگ به نظر رسیدن فضای اتاق نشیمن توجه کرد.

 پس بهتر است که از رنگ های تند و یا خیلی سرد و بی روح  ، کاملا اجتناب کنیم واز مبلمان با ابعادی که اتاق نشیمن را کوچکتر و حالت مردگی به فضا می دهد کاملا پرهیز کنیم.

از شلوغی نا بجا و رنگهایی که باعث تنش و پرخاشگری می شود باید خودداری کنید. برای اتاق نشیمن می توانیم از رنگ خنثی  همراه با رنگهای گرم استفاده کنیم. و اگرپنل های چسبی را انتخاب کرده اید شما می توانید به راحتی خودتان آنها را به دیوار نصب کنید و البته بهتر است برای این کار تنها یک قسمت کوچکی از دیوار را انتخاب کنید یا اینکه یک دیواری که ابعاد و اندازه کوچکتری دارد را انتخاب کنید.

از سنگ های آنتیک مصنوعی هم می توانید استفاده کنید بستگی به طرح و سلیقه شما دارد که کدام یک از این موارد به طراحی و دیزاین اتاق نشیمن شما نزدیکتر است . برای انتخاب دیوار پوش ها بهتر است که با یک طراح مشورت کنید . برای کاغذ دیواری بهتر است یک دیوار را به این کار اختصاص دهید این روش باعث بزرگتر شدن فضای شما می شود و از یکنواختی و شلوغی اتاق نشیمن جلوگیری می کند.

 شما می توانید با یک رنگ متفاوت مانند زرد ، طوسی و یا حتی سبز تیره و آبی  یکی از دیوارهایی را که می خواهید دیوارکوب های متفاوتی روی آن نصب کنید ، طراحی و رنگ کنید .

قفسه کتاب در اتاق نشیمن

 با چند قفسه ی کوچک برای چیدن کتاب هایتان کار کنید . با این کار هم دیزاین متفاوتی را به فضای اتاق نشیمن داده اید وهم اینکه یک کتابخانه ی کوچکی از کتابهای مورد علاقه خود را طراحی کرده اید .

در اینجا یک مبل تک قرار دهید و کنار آن چراغ مطالعه و یا یک آباژور پایه بلند همراه با یک سبد حصیری با شال مبل  درآن قراردهید . باتوجه به رنگ دیوار رنگ مبل را انتخاب کنید . توجه داشته باشید این یک انتخاب کاملا متفاوت است و برای همه سلیقه ها ممکن است که جوابگوی نیازهای شخصیتی شما را در بر نگیرد .

برای دیوار کوب ها از بشقاب های قدیمی خانه مادر بزرگتان که استفاده ای ندارند با زدن یک گیره حلقه ای شکل با چسب حرارتی به پشت بشقاب ها آن ها را به دیوار نصب کنید ، از بشقاب های متفاوت برای این کار استفاده کنید . برای محل نصب این بشقابها یک گوشه از دیوار یا قسمتی که به صورت پرت از چیدمان خانه شما باقی مانده است می توانید انتخاب کنید . این کار حال و هوای خانه مادربزرگتان را برای شما تداعی می کند ؛ خانه مدرن و زیبا با دیوارکوب های کاملا سنتی که به قول طراحان ؛ فضایی نوستالژی با یاد آوری خاطرات گذشته را فراهم می کند .

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید انتخاب نوع پرده ها است ؛ بهتر است که پرده هایی  را که انتخاب می کنید در فصل زمستان ازبرودت هوای سرد به داخل منزل جلوگیری کند . در حال حاضر پرده هایی که استفاده می کنند از چند لایه پرده که به صورت حریر یا تور مانند و پرده اصلی و یالان در طرح ها و مدل های مختلف روی یکدیگر قرار می گیرند ؛ که شما می توانید با توجه به سرد و گرم شدن فصول سال لایه های پرده را کم و یا زیاد کنید . گذاشتن پرده ها به غیر از اینکه حریم خصوصی خانه و خانواده را حفظ می کند ؛ در زیبا سازی منزل شما تاثیر به سزایی دارد. پس بهتر است که برای انتخاب پرده ها تنها به مد روز بودن آن اتکا نکنید ؛ به دلیل اینکه این امر باعث می شود تضاد زیادی را به همراه داشته باشد . همیشه با مد پیش رفتن خوب نیست بهتر است که به فضای خانه و نوع چیدمان و همچنین برای سلیقه ی خودتان اهمیت بیشتری قائل شوید.

 پرده ها یی که به صورت پانچ آویزان شده باشند به راحتی جمع و باز می شوند و می توانید از نور زیبای خورشید بهره ببرید.  از نظر فنگ شویی ساطع شدن نور خورشید و هوای تازه ؛ مخصوصا در فصل زیبای بهاری   می توانید از این نعمت زیبای خداوند بهره مند شوید. و با شروع شدن صبح و کنار زدن پرده ها به استقبال انرژی خورشیدی بروید و روز پرانرژی را آغاز کنید.

 رنگی را که برای پرده انتخاب می کنید خنثی مانند سفید و خاکستری و یا از ترکیب رنگ های گرم و خنثی و یا سرد و گرم باشد. پرده ها را بلند انتخاب کنید و روی زمین حتما قرار گرفته باشند ؛ این امر باعث می شود که ارتفاع سقف تا کف زمین بلندتر به نظر برسد و اینکه خانه شما بزرگتر و دلبازتر به چشم بیاید . هر چه پرده نزدیک به سقف نصب شود بهتر است.

با انتخاب اکسسوری مناسب با محیط منزل، هامورنی رنگ ها و نوع چیدمان همگی در کنار یکدیگر معنی پیدا می کنند ؛ خوب بهتر است که در مورد انتخا ب اکسسوری بیشتر تمرکز کنیم .

برای چیدمان اتاق نشیمنی که صمیمیت بیشتری را میخواهیم داشته باشیم میتوانیم از لوازم پرزرق و برق کمتری استفاده کنیم و یا اشیایی که خیلی عتیقه هستند به این منظور که اگر اشیای عتیقه قرار است استفاده کنید کل فضا را به آن اختصاص ندهید . شما می توانید وبهتر این است که  یک گوشه از اتاق نشیمن را برای این کار در نظر بگیرید.

اتاق نشیمن باید محلی باشد که شما بتوانید در آن با آرامش استراحت کنید و ساعاتی را فارغ از هیاهوی خارج از منزل به کارهای مورد علاقه خودتان که آرامش بیشتری را برای شما به همراه دارد، بپردازید.

اکسسوری سنتی در اتاق نشیمن

سعی کنید که حتما از اکسسوری های چوبی استفاده کنید مخصوصا کار دست هنرمندان  ناشناسی که از این طریق هزینه معاششان را فراهم  می کنند. مانند حصیر بافی که می توانید با رنگ و طرح های متفاوت به عنوان دیوارکوب به دیوار اتاق نشیمن خود نصب کنید .

یک ترفند جالب و کمب عجیب :

طراحی اتاق نشیمن جالب

 لباس دوران کودکی خود را قاب بگیرید و به دیوار نصب کنید که این خود می تواند یک هنر متفاوتی باشد! و حتی لباس قدیمی که پارچه ی آن نیز دست دوز است نظیر کارهای هم وطنان بندرترکمن به عنوان یک اثر هنری زیبا به دیوار اتاق نشیمن خود نصب کنید .

3- چیدمان مبلمان و میزنهارخوری در اتاق نشیمن :

 

انتخاب مبلمان و چیدمان آن نقش مهمی در جریان انرژی و انتقال این انرژی به اهالی خانه دارد . برای انتخاب مبلمان در اتاق نشیمن بهتر است که از مبلمان راحتی استفاده کنید. به دلیل اینکه با کوچکتر شدن خانه ها باید در انتخاب نوع مبلمان و اکسسوری دقت بیشتری داشته باشیم.

 باید با توجه به ابعاد فضای اتاق نشیمن و نوع مربع یا مستطیل بودن آن به تعداد مبلمانی که برای این فضا در نظرمی گیریم توجه کنیم . برای فضاهای کوچک از مبمان ال شکل که تعداد نفرات زیادی ندارد و فضای اتاق نشیمن را خفه و دلگیر نمی کند حتما استفاده کنید .

 برای فضاهای مربع شکل راحت تر می توانید مبلمان خود را انتخاب کنید و اصطلاحا دست شما بازتر است.

ولی برای فضاهای مستطیل شکل باید ارتفاع مبلمان و نوع آن را در نظر بگیرید .( فضای مرده بیشتر اتفاق می افتد و کار چیدمان شما را سخت تر می کند ). سعی کنید تعداد کمتری انتخاب کنید و از مبلمان تک صندلی حتما استفاده شود . رنگی را که انتخاب می کنید رنگ خنثی نیز در آن باشد .

ما ایرانی ها معمولا سعی درهماهنگ انتخاب کردن رنگ مبلمان و پرده ها و فرش را داریم. ولی توجه کنید تضاد نیز زیبایی خانه را دو چندان می کند و از یکنواختی و کسل کنندگی آن خیلی می کاهد . اینکه اگر فرشی کرم رنگ  داریم و برای مبلمان باید حتما از رنگ کرم و قهوه ای برای هماهنگ کردن استفاده کنیم درست نیست شما می توانید ازیک رنگ خنثی مانند طوسی یا همان خاکستری روشن یا تیره و با ترکیب سفید یا استخوانی و انتخاب کوسن های رنگی که از ترکیب رنگ های کرم یا نارنجی و زرد و ... یا درکل طرح دار هستند استفاده و انتخاب کنید . اینکه حتما در یک طیف رنگی باشند و هارمونی رنگ انتخابی شما دریک طیف تعریف شوند اشتباه است.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای چیدمان مبلمان اتاق نشیمن باید مبل اطراف فرش چیده شوند و اگر قالیچه انتخاب کرده اید باید در قسمت وسط قرار بگیرد .

کاربرد پاف و کوسن در دکوراسیون اتاق نشیمن

از پاف و کوسن هایی که مخصوص نشیمن هستند استفاده کنید .ارتفاع این پاف ها از میز جلو مبلی شما باید کمی بلندتر باشد ؛ در شرایطی که تعداد میهمانان شما زیاد باشند مخصوصا برای آپارتمانهای کوچک می توانید از این پاف ها و کوسن ها استفاده کنید.

درمورد ارتفاع میز جلو مبلی که ارتفاع آن نباید ازمبلمان شما بلندتر باشد به دلیل استفاده آسانتر و قابل دسترس تر بودن آن . سعی کنید که ازمیزجلو مبلی وکنار مبلی (در اصطلاح همان عسلی) مستطیل یا مربع شکل استفاده کنید ؛ به دلیل اینکه فضای پرتی کمتری را دارند تا اینکه از میز گرد استفاده کنید .

برای میز نهارخوری اگر که اتاق نشیمن و آشپزخانه در یک فضا قرار گرفته اند به این صورت که آشپزخانه حالت اپن طراحی شده است و فضای ورودی آن باز است و برای چیدن میز ناهار خوری کاملا فضای خالی دارد می توانید که در این قسمت قرار دهید. برای زیر میز بهتر است که یک قالیچه قرار دهید به این صورت که پایه های صندلی روی آن قرار گیرند وکاملا هم راستا باهم باشند ؛ و یا اینکه قالیچه بزرگتر از عرض میز و محل قرار گیری صندلی ها قرار بگیرند .

فضای دیگری که میتوانید برای میزنهارخوری در نظر بگیرید جلوی پنجره های اتاق نشیمن است. و یا اینکه اگر ورودی شما راهرویی برای آن تعریف نشده است با قرار دادن یک پاروان یا پارتیشن در قسمت دیگری از این پارتیشن میزنهارخوری را بگذارید و یک فضای مجزا را برای آن تعریف کنید .

برای روی میز می توانید از یک رانر با توجه به نوع میزنهارخوری که انتخاب کرده اید( گرد یا مستطیل شکل) رانر مورد نظرتان را انتخاب کنید. می توانید روی میز را یک گلدان با توجه به دیگر اکسسوری موجود در منزل انتخاب کنید . روی میزنهارخوری یک جفت شمعدانی ، یک ظرف زیبا و متفاوت و یا یک ساعت قدیمی قرار دهید . همه این اکسسوری ها به سلیقه ی شما بستگی دارد .

4- انتخاب کفپوش ( فرش ، لمینت و... )

 

کف خانه ها نیزهمانند سقف و دیوار از اهمیت زیادی برخوردار است .

در گذشته کف خانه ها از سیمان و موزاییک بوده است البته در زمان های خیلی قبل تر از آجر یا سنگ برای کف استفاده می کردند.

با وجود کفپوش های متنوع با طرح و نقش های زیبا تصمیم گیری در انتخاب کفپوش ساده تر شده است .

امروزه از سرامیک ، پارکت ، لمینت ویا سنگ برای کفپوش استفاده می کنند ؛ ولی کفپوش سرامیک و لمینت از لحاظ قیمت و نصب آسان مقرون به صرفه است. سرامیک در طرح های چوب نیز در بازار موجود می باشد . برای کفپوش اتاق نشیمن باید توجه داشته باشید که انتخاب رنگ های تیره و مات برای سرامیک باعث کوچک تر نشان دادن اتاق نشیمن می شود.

فرش دست بافت در دکوراسیون اتاق نشیمن

برای ما مردم ایران فرش و قالیچه خیلی با اهمیت است و از سالیان دور تا اکنون از این هنر زیبای ماندگار برای مزین کردن خانه هایمان استفاده کرده ایم . امروزه فرش های مدرن با طرح و نقوش قدیمی طرفداران خاص خودش را دارد .

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که کل اتاق را نباید فرش کنیم و باید اجازه دهیم که کفپوش ها برای زیباتر نشان دادن منزل نیز خودی نشان بدهند. برای اتاق نشیمنی که کوچک است فرش را در وسط اتاق پهن کنید تا جلوه خود را هر چه تمام تر در معرض دید قرار بدهد . برای انتخاب رنگ فرش از رنگ هایی که کمی گرم باشد نه تنها بهتر است ، بلکه فضای اتاق نشیمن را صمیمی تر و زیباتر جلوه میدهد .

در فرش های دست بافت قدیمی بیشتر از رنگهای لاکی استفاده شده که اگر دقت کرده باشید هنوز این انتخاب رنگ ادامه دارد و زیبایی خود را از دست نداده است . همیشه رنگ ها ی گرم در کنار رنگ های سرد هارمونی زیباتر و دلنشین تری را به محیط شما می بخشد .

امروزه فرش های مدرن با طرح و نقوش قدیمی در بازار موجود شده است که خواهان خود را دارد که می توانید با انتخاب این سبک از فرشها همزمان سبک مدرن و سنتی را به خانه های خود بیاورید .

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی