تصویر شماره تغییر دکوراسیون نشیمن | 4 روش تغییر چیدمان نشیمن
برترین ها

نحوه چیدمان دکوراسیون اتاق نشیمن

در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل، استفاده بهینه از فضا بسیار مهم است. طراحی و دکوراسیون داخلی منزل طوری باید انجام شود تا احساس خوبی از محیط زندگی خود داشته باشیم. نحوه چیدمان و دکوراسیون اتاق نشیمن و فضاسازی های متنوع به غیر اززیبایی ؛ میتواند فضای مناسبی برای شما در کنار خانواده به وجو بیاورد .

برای اینکه یک چیدمان اتاق نشیمن زیبا و متفاوت تر از قبل داشته باشید چند نکته را برایتان شرح می دهم .

1- انتخاب فضای اتاق نشیمن

در ابتدا بهتر است فضایی را که برای اتاق نشیمن انتخاب می کنیم فضایی باشد که در دسترس آشپزخانه باشد البته امروزه به دلیل کوچک بودن آپارتمان ها این امر اتفاق افتاده است.

فضای اتاق نشیمن جایی است که میتوانید با دوستان و اهالی خانواده چند ساعتی را در کنار یکدیگر فارغ از روزمرگی سپری کنید .

اگر فضای اتاق نشیمن شما دارای پنجره و منظره ی (ویو) خوبی است ؛ حتما از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را کنید. مخصوصا با کوچک تر شدن خانه ها داشتن پنجره یک نعمت بزرگی است  که باعث می شود نور و روشنایی اتاق نشیمن ا تامین کند و همچنین از نظر فنگ شویی انرژی که از طریق پنجره ها به داخل خانه یا آپارتمان شما ورود می کنند واقعا وصف نشدنی است و اشتیاق و هیجان زندگی را به راحتی به شما عزیزان هدیه می دهد .

در فصل تابستان از نور خورشید زیبا و ویتامین دی آن می توانید بهره مند شوید و اینکه با قرار دادن گل و گیاهان زیبا جلوی پنجره زیبایی آن را دو چندان کنید. و در فصل زمستان نیز ازدیدن بارش زیبای باران و برف با نوشیدن یک فنجان چای لذت ببرید .

اتاق نشیمن ساده و شیک

اتاق نشیمن معمولا پتانسیل خوبی برای یک دیزاین متفاوت را دارا می باشد.  پس بهتر است که بیشترین استفاده ممکن را از آن ببریم. خوب در وحله اول برای یک چیدمان مناسب بهتر است که به شکل هندسی خانه توجه کنیم برای فضاهایی که مربع و مستطیل هستند نسبت به فضاهایی که قناصی دارند چیدمان و انتخاب نوع مبلمان و اکسسوری خیلی راحت تر و زیباتر خواهد بود . مخصوصا فضای مربع شکل.

مطلب پیشنهادی : آشنایی با دکوراسیون مینیمال 

 

2- انتخاب رنگ دیوار، پنل و اکسسوری مناسب اتاق نشیمن 

بعد از این مرحله باید با توجه به نوع چیدمانی که در نظر گرفته ایم ،رنگ دیوارها، کاغذ دیواری و یا پانل های دیواری را انتخاب کنیم.رنگ در چیدمان و انتخاب نوع اکسسوری ها و مبلمان تاثیر به سزایی دارد ؛ اینکه در انتخاب ترکیب رنگ و هارمونی مورد نظر باید به نوع فضای انتخابی و تاثیر آن روی رفتار افراد خانواده ، سرد و گرم بودن رنگها ، کوچک و بزرگ بودن فضای اتاق نشیمن توجه کرد.

 پس بهتر است که از رنگ های تند و یا خیلی سرد و بی روح  ، کاملا اجتناب کنیم و ازمبلمان با ابعادی که اتاق نشیمن را کوچکتر و حالت خفگی به فضا می دهد کاملا پرهیز کنیم.

از شلوغی نا بجا و رنگهایی که باعث تنش و پرخاشگری می شود باید خودداری کنید. برای طراحی و چیدمان اتاق نشیمن می توانیم از رنگ خنثی همراه با رنگهای گرم استفاده کنیم. و اگرپنل های چسبی را انتخاب کرده اید شما می توانید به راحتی خودتان آنها را به دیوار نصب کنید و البته بهتر است برای این کار تنها یک قسمت کوچکی از دیوار را انتخاب کنید یا اینکه یک دیواری که ابعاد و اندازه کوچکتری دارد را انتخاب کنید تا فضای اتاق نشیمن یک نقطه کانونی داشته باشد .

از سنگ های آنتیک مصنوعی هم می توانید استفاده کنید بستگی به طرح و سلیقه شما دارد که کدام یک از این موارد به طراحی و دیزاین اتاق نشیمن شما نزدیکتر است . برای انتخاب دیوار پوش ها بهتر است که با یک طراح مشورت کنید . برای کاغذ دیواری بهتر است یک دیوار را به این کار اختصاص دهید این روش باعث بزرگتر شدن فضای اتاق نشیمن  می شود ، اما اگر کل منزل را با کاغذ دیواری  دیزاین کنید بعد از یک مدت کوتاهی  از کاغذ دیواری ها خسته می شوید وباعث می شود که یکنواختی و شلوغی اتاق نشیمن را تشدید کنند . مگر در موارد خاص که رنگ را انتخاب نکرده اید به شما توصیه میکنم که حتما از طرح های شلوغ و یا خیلی بزرگ با رنگهای کرم – قهوه ای کاملا خوداری کنید . می توانید از طرح های خیلی کوچک و تک رنگ که روشن باشند استفاده کنید تا فضای منزل کوچک تر و دلگیر نشوند .

و برای دوستانی که تمایل دارند  و می خواهند تنها یکی از دیوارها را با رنگهای متفاوت مانند زرد ، طوسی و یا حتی سبز تیره و آبی و ... رنگ کنند می توانند این دیوار را برای دیوارکوب های متفاوت و یا یک گوشه از اتاق نشیمن را با قرار دادن یک صندلی و یک آباژور ایستاده چیدمان کنند .

قفسه کتاب در اتاق نشیمن

دوستانی که علاقمند به کتاب و داشتن یک کتابخانه در اتاق نشیمن هستید میتوانید با چند قفسه ی کوچک برای چیدن کتاب هایتان انتخاب کنید . با این کار هم دیزاین متفاوتی را به فضای اتاق نشیمن داده اید وهم اینکه یک کتابخانه ی کوچکی از کتابهای مورد علاقه خود را طراحی کرده اید . در کنار این قفسه های کتاب برای اینکه یک دیزاین و چیدمان زیبا داشته باشید ، یک مبل تک قرار دهید و کنار آن چراغ مطالعه و یا یک آباژور پایه بلند همراه با یک سبد حصیری با شال مبل  درآن قراردهید . باتوجه به رنگ دیوار رنگ مبل را انتخاب کنید .

اگر یک دیوار از اتاق نشیمن را به عنوان دیوار شاخص (اکسنت وال) انتخاب کرده اید و قرار است از دیوار کوب برای دیزایین آن استفاده کنید به شما پیشنهاد میکنم که ؛ برای دیوار کوب ها از بشقاب های قدیمی خانه مادر بزرگتان که استفاده ای ندارند با زدن یک گیره حلقه ای شکل با چسب حرارتی به پشت بشقاب ها آن ها را به دیوار نصب کنید ، از بشقاب های متفاوت برای این کار استفاده کنید . حتی شما میتوانید برای محل نصب این بشقابها یک گوشه از دیوار یا قسمتی که به صورت پرت از چیدمان اتاق نشیمن شما باقی مانده است را انتخاب کنید . این کار حال و هوای خانه مادربزرگتان را برای شما تداعی می کند ؛ خانه مدرن و زیبا با دیوارکوب های کاملا سنتی که به قول طراحان ؛ فضایی نوستالژی را با یاد آوری خاطرات گذشته فراهم می کند .

انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن 

مورد دیگری که باید در نظر بگیرید انتخاب نوع پرده ها است ؛ بهتر است که پرده هایی را که برای اتاق نشیمن انتخاب می کنید با نوع سبک و چیدمان منزل شما هماهنگی و هارمونی داشته باشند .برای انتخاب جنس مناسب پرده های اتاق نشیمن باید غیر از زیبایی به اقلیم محل سکونت خودتان نیزتوجه داشته باشید ، به طور مثال برای مناطق سردسیر پرده هایی که ضخیم تر هستند و از برودت هوای سرد به داخل منزل جلوگیری میکنند انتخاب کنید . در حال حاضر پرده هایی که برای چیدمان اتاق نشیمن استفاده میکنند از چند لایه پرده که به صورت حریر یا تور مانند هستند و پرده اصلی همراه با والان در طرح ها و مدل های مختلف روی یکدیگر قرار می گیرند ؛ که شما می توانید با توجه به سرد و گرم شدن فصول سال لایه های پرده را کم و یا زیاد کنید .

گذاشتن پرده ها به غیر از اینکه حریم خصوصی خانه و خانواده را حفظ می کند ؛ در زیبا سازی منزل شما تاثیر به سزایی دارد. پس بهتر است که برای انتخاب پرده ها تنها به مد روز بودن آن اتکا نکنید ؛ به دلیل اینکه این امر باعث می شود تضاد زیادی را به همراه داشته باشد . همیشه با مد پیش رفتن خوب نیست بهتر است که به فضای خانه و نوع چیدمان و همچنین برای سلیقه ی خودتان اهمیت بیشتری قائل شوید.

 پرده ها یی که به صورت پانچ شده انتخاب می شوند  نصب آسانتری نسبت به پرده هایی که به صورت گیره یا پیله دار دوخته شده اند دارند . در پرده هایی که پانچ شده اند  شما می توانید به راحتی پرده ها را باز و بسته کنید وهنگام طلوع خورشید با باز کردن پرده ها به استقبال یک روز زیبا بروید. 

رنگ انتخابی برای پرده های اتاق نشیمن رنگهایی خنثی مانند سفید و خاکستری و یا از ترکیب این رنگ ها با رنگهای سرد و گرم است.

برای نصب پرده ها قبل از هر کاری طول و عرض و ارتفاع پنجره ها در نظر بگیرید و از قسمت عرض پرده ها کمی بزرگتر اندازه را محاسبه کنید تا پرده ها زیباتر و بهتر روی قاب پنجره قرار بگیرند . و باید پرده ها روی زمین قرار گیرند  ؛ برای نصب پرده ها از بالاترین قسمت بالای پنجره چوب پرده را وصل کنید تا ارتفاع  ازسقف به کف بلندتر و فضای اتاق نشیمن بزرگتر به نظر برسد.

انتخاب اکسسوری متناسب با اتاق نشیمن  

با انتخاب اکسسوری متناسب با اتاق نشیمن ، هامورنی رنگ ها و نوع چیدمان همگی در کنار یکدیگر معنی پیدا می کنند ؛ پس بهتر است که در مورد انتخا ب اکسسوری و نوع محیطی که قراراست چیدمان کنیم اطلاعات لازم را داشته باشیم .

برای چیدمان اتاق نشیمن هایی که صمیمیت بیشتری را میخواهیم با چیدمان و انتخاب اکسسوری ها و مبلمان داشته باشیم ، بهتراست از سبکهایی که زرق و برق کمتری دارند و ساده ترهستند استفاده کنیم . و اگرعلاقمند به اکسسوری های عتیقه هستید بهتر است که کل فضا را به آن اختصاص ندهید . شما می توانید وبهتر این است که  یک گوشه از اتاق نشیمن را برای این کار در نظر بگیرید.

اتاق نشیمن باید محلی باشد که شما بتوانید در آن با آرامش استراحت کنید و ساعاتی را فارغ از هیاهوی خارج از منزل به کارهای مورد علاقه خودتان که آرامش بیشتری را برای شما به همراه دارد، بپردازید.

 

مطلب پیشنهادی : بشقاب دیوارکوب اکسسوری مناسب اتاق نشیمن

اکسسوری سنتی در اتاق نشیمن

سعی کنید که حتما از اکسسوری های چوبی استفاده کنید مخصوصا کار دست هنرمندان  ناشناسی که از این طریق هزینه معاششان را فراهم  می کنند. مانند حصیر بافی که می توانید با رنگ و طرح های متفاوت به عنوان دیوارکوب به دیوار اتاق نشیمن خود نصب کنید .

مطلب پیشنهادی : 4 نکته مهم در چیدمان اتاق نشیمن و ناهارخوری

 

یک ترفند جالب و کمی عجیب برای دیوار اتاق نشیمن

 لباس دوران کودکی خود را قاب بگیرید و به دیواراتاق نشیمن نصب کنید و یا لباس قدیمی که پارچه ی آن نیز دست دوز است نظیر کارهای هم وطنان بندرترکمن و سیستان و بلوچستان را به عنوان یک اثر هنری زیبا به دیوار اتاق نشیمن خود نصب کنید .

3- چیدمان مبلمان در اتاق نشیمن

برای چیدمان هر فضایی باید ابعاد و اندازه و نوع سبک را در نظر بگیرید . بدلیل اینکه راحتتر می توانید کار چیدمان را انجام بدید . چیدمان مبلمان و میزناهارخوری در اتاق نشیمن نیز از این قاعده مستثنی نیست .پس باید با توجه به ابعاد فضای اتاق نشیمن و نوع پلانی که دارد ، مربع یا مستطیل بودن فضا چیدمان مخصوص به هر فضا را اجرا کنید . و اگر فضای اتاق نشیمن شما کوچک است ، از مبلمان ال شکل که تعداد نفرات زیادی ندارند و فضای اتاق نشیمن را کوچک تر و دلگیر نمی کند حتما استفاده کنید .

 برای فضاهای مربع شکل راحت تر می توانید مبلمان خود را انتخاب کنید و اصطلاحا دست شما بازتر است.

ولی برای فضاهای مستطیل شکل باید ارتفاع مبلمان و نوع آن را در نظر بگیرید .( فضای مرده بیشتر اتفاق می افتد و کار چیدمان شما را سخت تر می کند ). سعی کنید تعداد کمتری انتخاب کنید و از مبلمان تک صندلی حتما استفاده شود . رنگی را که انتخاب می کنید رنگ خنثی نیز در آن باشد .

ما ایرانی ها معمولا سعی درهماهنگ کردن انتخاب رنگ مبلمان و پرده ها و فرشها را داریم. ولی توجه کنید تضاد نیز زیبایی خانه را دو چندان می کند و از یکنواختی آن می کاهد . اینکه اگر فرشی کرم رنگ  داریم و برای مبلمان باید حتما از رنگ کرم و قهوه ای برای هماهنگ کردن استفاده کنیم درست نیست شما می توانید ازیک رنگ خنثی مانند طوسی یا همان خاکستری روشن یا تیره و با ترکیب سفید یا استخوانی و انتخاب کوسن های رنگی که از ترکیب رنگ های کرم یا نارنجی و زرد ...  و یا درکل طرح دار هستند چیدمان کنید . اینکه حتما در یک طیف رنگی باشند و هارمونی رنگ انتخابی شما دریک طیف تعریف شده باشند اشتباه است.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای چیدمان مبلمان اتاق نشیمن باید مبل اطراف فرش  و یا یکی از پایه های مبل روی فرش قرار بگیرد  و اگر قالیچه انتخاب کرده اید باید در قسمت وسط قرار بگیرد. 

مطلب پیشنهادی : طراحی دکوراسیون با رنگ سال 2021 شرکت پنتون

کاربرد پاف و کوسن در دکوراسیون اتاق نشیمن

از پاف و کوسن هایی که مخصوص نشیمن هستند استفاده کنید .ارتفاع این پاف ها از میز جلو مبلی شما باید کمی بلندتر باشد ؛ در شرایطی که تعداد میهمانان شما زیاد باشند مخصوصا برای آپارتمانهای کوچک می توانید از این پاف ها و کوسن ها استفاده کنید.

درمورد ارتفاع میز جلو مبلی که ارتفاع آن نباید ازمبلمان شما بلندتر باشد به دلیل استفاده آسانتر واینکه قابل دسترس تر هستند . سعی کنید که ازمیزجلو مبلی وکنار مبلی (در اصطلاح همان عسلی) مستطیل یا مربع شکل استفاده کنید ؛ به دلیل اینکه فضای پرتی کمتری را دارند تا اینکه از میز گرد استفاده کنید .البته به فضا و نوع چیدمان شما نیز بستگی دارد .

برای انتخاب فضای مناسب میز ناهارخوری اگر اتاق نشیمن و آشپزخانه در یک فضا قرار گرفته باشند (آشپزخانه حالت اپن طراحی شده باشد) و فضای ورودی جلوی آن بازباشد می توانید در این قسمت میزناهارخوری را قرار دهید. برای قسمتی که میزناهارخوری چیدمان می کنید بهتر است که یک قالیچه یا فرش متناسب با ابعاد و فرم میزناهارخوری قرار دهید . به این صورت که پایه های صندلی هنگامی که برای نشستن روی آن به عقب کشیده می شوند به اندازه 30 سانتی متر از صندلی فاصله داشته باشند . فضای دیگری را که میتوانید میزناهارخوری را چیدمان کنید کنار پنجره اتاق نشیمن می باشد که از نور طبیعی و انرژی مثبتی که از این پنجره به داخل منزل ورود پیدا میکند استفاده کنید .

برای روی میز می توانید از یک رانر با توجه به نوع میزنهارخوری ( گرد یا مستطیل شکل) رانر مورد نظرتان را انتخاب کنید. می توانید روی میز را یک گلدان با توجه به دیگر اکسسوری موجود در منزل انتخاب کنید . روی میزناهارخوری یک جفت شمعدانی ، یک ظرف زیبا و متفاوت و یا یک ساعت قدیمی قرار دهید .انتخاب همه ی این اکسسوری ها به سلیقه ی شما و نوع سبک انتخابی منزل شما بستگی دارد. 

مطلب پیشنهادی : 20 ایده دکوراسیون هال و پذیرایی منزل شیک

 

4- انتخاب کفپوش ( فرش ، لمینت و... ) اتاق نشیمن 

انتخاب کفپوش مناسب برای فضای اتاق نشیمن نیز همانند سقف و دیوار از اهمیت زیادی برخوردار است .

در گذشته کف خانه ها از سیمان و موزاییک بوده است البته در زمان های خیلی قبل تر از آجر و یا سنگ برای کف استفاده می کردند.

با وجود کفپوش های متنوع با طرح و نقش های زیبا تصمیم گیری در انتخاب کفپوش ساده تر شده است .

امروزه از سرامیک ، پارکت ، لمینت و یا سنگ برای کفپوش استفاده می کنند ؛ ولی کفپوش سرامیک و لمینت از لحاظ قیمت و نصب آسان مقرون به صرفه تراست. سرامیک در طرح های چوب نیز در بازار موجود می باشد . برای کفپوش اتاق نشیمن باید توجه داشته باشید که انتخاب رنگ های تیره و مات برای سرامیک باعث کوچک تر نشان دادن اتاق نشیمن می شود. بهتر است که از رنگ های روشن برای کف اتاق نشیمن انتخاب و استفاده کنید . از کفپوش های لمینت هم میتوانید برای اتاق نشیمن استفاده کنید . اگر فضای اتاق نشیمن کوچکی دارید وعلاقمند به سنگ و یا سرامیک دارید بهتر است که ازنظر انتخاب رنگ ، رنگهای روشن و از نظرانتخاب ابعاد ، ابعاد نسبتا بزرگتری انتخاب کنید تا فضای اتاق نشیمن بزرگتر و روشنتر به نظر برسد .

فرش دست بافت در دکوراسیون اتاق نشیمن

برای ما مردم ایران فرش و قالیچه خیلی با اهمیت است و از سالیان دور تا اکنون از این هنر زیبای ماندگار برای مزین کردن خانه هایمان استفاده کرده ایم . امروزه فرش های مدرن با طرح و نقوش قدیمی طرفداران خاص خودش را دارد .

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که کل اتاق را نباید فرش کنیم  تا فضای خانه کوچک تر دیده نشوند . برای اتاق نشیمنی که کوچک است فرش را در وسط اتاق پهن کنید تا جلوه خود را هر چه تمام تر در معرض دید قرار دهد . برای انتخاب رنگ فرش از رنگ هایی که کمی گرم باشد نه تنها بهتر است ، بلکه فضای اتاق نشیمن را صمیمی تر و زیباتر جلوه میدهد .

در فرش های دست باف قدیمی بیشتر از رنگهای لاکی استفاده شده که اگر دقت کرده باشید هنوز این انتخاب رنگ ادامه دارد و زیبایی خود را از دست نداده است . همیشه رنگ ها ی گرم در کنار رنگ های سرد هارمونی زیباتر و دلنشین تری را به محیط شما می بخشند . میتوانید از فرش های با رنگهای  فیروزه ای و یا سبز و ....  برای چیدمان اتاق نشیمن انتخاب کنید ولی حتما باید یک هارمونی رنگ با بقیه لوازم اتاق نشیمن داشته باشند .

 

 

نویسنده : مژده ابراهیمی

 


پایان مطلب


لینکهای مفید و مرتبط با این مطلب

 

 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

جهت خرید رپورتاژ آگهی روی این قسمت کلیک کنید