تصویر شماره درب ضد حریق چیست | درب ضد حریق سالیان درب ماندگار
درب و پنجره - یراق آلات

درب ضد حریق چیست؟

هنگام طراحی ساختمانها برای ایمن سازی آنها در برابر آتش سوزی، مهندسان حریق ویژگی های حفاظت در برابر حریق مانند مقاومت در برابر آتش سوزی سازه ای؛ سیستم های تشخیص و اطلاع رسانی؛ سیستم های اطفاء حریق؛ سیستم های خروجی؛ سیستم های مدیریت دود و سد کردن حریق را طراحی می کنند. این ویژگی ها باید همه با هم به عنوان یک سیستم برای حفاظت از جان و مال و محیط زیست و حفظ تداوم عملیات کار کنند .یکی از این ویژگی ها، قابلیت سد کردن حریق، نقش مهمی را در سیستم حفاظت در برابر آتش سوزی یک ساختمان ایفا می کند. برای جلوگیری از دود، گرما، آتش و گازهای سمی حاصل از انتشار در سراسر ساختمان مهندسین حفاظت در برابر آتش سوزی بصورت استراتژیکی سدکننده های حریق را در یک ساختمان قرار می دهند و وسایل ایمنی فرار را برای سکنه ساختمان تعبیه می کنند. آنها اغلب در طراحی یک ساختمان تلفیق می شوند تا آن را از منطقه حریق جدا کنند. علاوه بر این، این سدکننده های حریق برای تشکیل محفظه های خروج و یا محوطه های باز در حالت عمودی به کار می روند. و همچنین می توانند به عنوان پارتیشن های راهرو برای محافظت از مردمی که سعی دارند در طول حریق از یک ساختمان خارج شوند به کار روند. طراحان ساختمان برای کاربردی ساختن ساختمان، تعداد مناسبی ورودی در سدکننده های حریق تعبیه کردند. بنابراین مردم می توانند آزادانه در یک سازه حرکت کنند. هنگامی که روزنه ها به سدکننده های حریق نفوذ کنند، برای حفظ مقاومت در برابر آتش سوزی و یکپارچگی مانع، حفاظت از ورودی امری ضروری می باشد.

 

این حفاظت از ورودی می تواند در قالب درهای مقاوم در برابر حریق ، پنجره های مقاوم در برابر حریق ، کرکره های مقاوم در برابر حریق و پرده های مقاوم در برابر حریق باشد. برای اینکه بهتر بداینم درب ضد حریق چیست باید به این نکته اشاره کنیم که همانطور که میدانید با استناد به مبحث 3 مقررات ملی ساختمان ، درب ضد حریق استاندارد و ایمن دربی است که با انجام “”آزمایش حریق استاندارد”” حائز شرایط مقاومت و محافظت در برابر حریق متناسب با محل استقرار خود باشد و همانگونه که احتمالا در جریان هستید مجموعه‌ای میباشد از عناصری شامل لنگه درب، چهارچوب، یراق‌آلات و دیگر اجزایی که مجموعاً یک درجه مشخص از محافظت در برابر حریق را تأمین می‌نمایند. در ساختمان هایی که دارای پله اضطراری می باشند معمولا برای راه پله های اضطراری از درب ضد حریق استفاده میشود تا امنیت ساکنین هنگام فرار از مهلکه و آتش سوزی تامین شود.بطور کل درب ضد حریق به عنوان لایه محدودکننده آتش‌سوزی، جهت توقف یا تأخیر گسترش شعله و حرارت حریق از یک زون به زون‌های دیگر و یا مسیر خروج اضطراری به‌کار گرفته می‌شود.

 

کاربرد دربهای ضد حریق عبارتند از:

 • پله‌های فرار ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و هتل ها و برج ها
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • درب های نیروگاههای برق
 • دربهای خزانه و انبار
 • اتاق‌های کنترل و مراکز فرماندهی
 • صنایع نظامی و دفاعی
 • درب های اتاق های سرور
 • مراکز بیمارستانی و آزمایشگاهی
 • صنایع غذایی و اتا‌ق‌های ایزوله

​​

مطلب پیشنهادی : درب ضد سرقت! چرا و از کجا؟

 

زمان محافظت مورد نیاز در برابر آتش و حرارت چقدر است؟

این زمانبندی مطابق با مقررات و آیین نامه های ساختمانی مرجع تعیین می شود. طبق تعریف، مدت زمانی که یک درب ضد حریق، مطابق با آزمون استاندارد قادر به حبس کردن آتش باشد، درجه‌بندی محافظت در برابر آتش آن است که بر حسب ساعت یا دقیقه بیان می‌شود. این زمانبندی در مقررات و آیین نامه های ساختمانی بروز رسانی میشوند.ضمنا خاطر نشان میشود که این شرکت دارای ۴ گواهی نامه فنی از مرکز تحقیقات و راه و شهر سازی میباشد که زمان های ۶۰ الی ۲۴۰ دقیقه برای درب های تک لنگه و ۱۲۰ دقیقه برای درب های دو لنگه را دارا میباشد.

 

تولید و فروش درب ضد حریق سالیان درب

     

مشخصات عمومی درب‌های مقاوم در برابر حریق:

 • ۱) بایستی دارای مدارک فنی زیر باشد :

  ۱-۱ ) دارای گزارش آزمایش آتش از مرکز تحقیقات ساختمان ، مسکن و شهرسازی باشد.

  ۱-۲ ) دارای تائیدیه و گزارش آزمایش حریق از مراکز و آزمایشگاههای معتبر بین المللی (مانند آزمایشگاههای TBW, Warrington،LPCB ، UL ،B.H.R.C …) باشد. تاییده درب های مقاوم در برابر حریق این شرکت تحت نظارت سازمان مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و شهر سازی در آزمایشگاه B.H.R.C (Efectis Era ) اخذ گردیده است.
  گزارش آزمایش آتش باید در مقایسه با مقررات مرجع و الزامات مربوط به پروژه ارائه گردد.

 • ۲) درب ضد حریق، بر حسب نیاز، موقعیت قرارگیری در ساختمان و بر اساس مقررات مرجع دارای سیستم های
  خودبسته شو با حالت آرام بند(جک آرام بند یا لولا فنری)، سیستم خودکار بسته شو و دستگیره آنتی پنیک استاندارد باشد.
  استثناء: درهای آتش مستقر در دیوارهای مشترک جداکننده واحدهای خواب در آپارتمان¬های مسکونی می‌تواند
  فاقد سیستم خودبسته‌شو یا خودکار بسته شو باشد.
 • ۳) پس از بسته‌ ‌شدن باید بتواند گسترش آتش و دود را از هر طرف به طرف دیگر مسدود کند.
 • ۴) زمان محافظت مورد نیاز در برابر آتش را مطابق با مقررات و آیین نامه های ساختمانی مرجع تامین نماید.
 
 
مشخصات فنی درب‌های مقاوم در برابر حریق شرکت سالیان درب:
 • مواد تشکیل دهنده لنگه درب ضد حریق شامل دو لایه ورق هیدروکربن به ضخامت 2 میلیمتر است ( ضخامت فوق قابل تغییر میباشد) که دارای تقویت کننده های مخصوص جهت مقاوم سازی محل نصب یراق آلات و همچنین شبکه های تقویت داخلی جهت استحکام درب و نیزجلوگیری از ریزش عایق داخلی در طول سالیان متمادی میباشد.
 •  
  هسته مرکزی درب ضد حریق برای دربهای با مقاومت 90 الی 120 دقیقه از پشم سنگ غیر سمی با وزن مخصوص 3kg/m 100 و برای درب های با مقاومت حرارتی 240 دقیقه پشم سرامبک لا دانسیته 3Kg/m 128 تشکیل شده است که مقاوم در برابر حرارت تا دمای 1200 درجه سانتیگراد ، به مدت چهار ساعت بدون تغییر شکل میباشد.
 •  
  پوشش درب و چهارچوب از رنگ اپکسی پلی استر کوره ای الکترواستاتیک.
 •  
  یراق آلات شامل لولای مخصوص فولادی و همچنین دستگیره آنتی پنیک ویژه خروج اضطراری است.
 •  
  دربهای تولیدی این شرکت دارای تاییدیه مقاومت در برابر حریق در دمای 1200 درجه سانتیگراد و به مدت 60 الی240 دقیقه از مرکز تحقیقات ساختمان وزارت مسکن ، راه و شهرسازی ایران میباشد.
 •  
  – یراق آلات به مدت یکسال و درب مشمول 5 سال گارانتی و 15 سال خدمات پس از فروش است .
 

مزایای درب های تولیدی شرکت سالیان درب ماندگار:

– دارای بیمه نامه ضمانت کیفیت 5 ساله از شرکت بیمه البرز
– طراحی و تولید متناسب با اندازه و موقعیت محل نصب
– اجرای تقویت‌های لازم در محل نصب یراق ‏آلات
-دودبندی کامل درب
– قابل تولید در ضخامت‌ها و عرض‌های مختلف طبق سفارش خریدار
-قابلیت نصب با تمامی روش‌ها (سنتی، پیچ، جوش‌کاری)
– امکان انتخاب رنگ متمایز از درب توسط خریدار
 

مطلب پبشنهادی : درب ضد سرقت ایرانی یا ترک؟ کدامیک بهتر است؟

 

لوازم و تجهیزات اختیاری:

– امکان نصب access control ویژه اتاق سرور ( امکان تردد با ریموت کنترل و بارکد خوان)
– جاسازی و نصب دریچه دید با شیشه های مسلح
– انتخاب ورق رویه درب به ضخامت دلخواه
– امکان ساخت درب با ورق گالوانیزه یا استیل
– امکان نصب هر نوع دستگیره آنتی پنیک ، به سلیقه مشتری
 

مواد به کار رفته در تولید درب های مقاوم در برابر حریق

 
 • ورق
  ورق های به کار رفته در درب های تولیدی این شرکت به شرح زیر میباشد:
  ۱-ورق ST37
  ورق فوق برای تولید پروفیل های چارچوب درب نسوز این شرکت استفاده میشود. فولاد های ساختمانی مانند ST37 به واسطه درصد کربن بسیار کمی که دارند شامل جوش پذیری مناسبی می شوند به همین دلیل نسبت به سایر رقبای خود دارای کاربرد بسیار بیشتری می باشند. لازم به ذکر است که در فولاد های ساختمانی با افزایش درصد کربن جوش پذیری کاهش می یابد . خواص مکانیکی فولاد ST37 شامل استحکام تسلیم 235 MPa ، استحکام کششی 360-510 MPa می شود که رنج بسیار مناسبی برای مقاطع فولادی مانند تیرآهن، میلگرد، ورق، نبشی، ناودانی و پروفیل ها می باشد.
  ۲-ورق ST12
  فولاد 12st به علت قابلیت بالای شکل پذیری کاربرد زیادی در صنایع خودروسازی و همچنین سایر صنایع مرتبط با شکل دهی ورق ها دارد. بر اساس تحقیقات و آزمایشهای صورت گرفته فولادST12 فوق کششی می باشد. (یعنی ورق بدون اینکه پاره شود کشیده می شود. مثلاً فیلتر روغن اتومبیل ها و تولیداتی که اشکال هندسی و محدبی به خود می گیرند.)به همین علت بهترین مدل برای ساخت لنگه درب های مقاوم در برابر حریق میباشد.
 • عایق داخلی
  پشم سنگ یا پشم معدنی, ماده ای غیر ارگانیک و غیر فلزی بوده که از فیبر های بسیار نازک سنگ های آتش فشانی مانند بازالت و دولومیت به همراه مقدار سرباره کوره های آهن, ساخته می شود. این ترکیب, بیش از 97% محصول نهایی را تشکیل می دهد. مقدار 2 تا 3 درصد از ترکیب را مواد ارگانیک, شامل رزین های ترموست ( به عنوان نگهدارنده و چسب ) و مقدار کمی روغن تشکیل می دهند. یکی از بزرگ ترین مزایای پشم سنگ این است که نه تنها پشم سنگ خواص عایق حرارتی بسیار خوبی دارد, بلکه به عنوان عایق صوتی و ضد آتش نیز به کار می رود. ساختار الیافی پشم های معدنی , خواص آکوستیک و جذب صوت بسیار خوبی برای این نوع عایق ها فراهم می آورد. همچنین مقاومت دمایی بسیار بالای پشم سنگ و خواص عدم انتشار دود و شعله آن , این نوع عایق ها را در زمره عایق های ضد آتش قرار می دهد. به این ترتیب ,پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی , صوتی و ضد آتش , بهترین نوع عایق برای ساختمان سازی , اعم از مسکونی, اداری , بیمارستان ها , مدارس , کتابخانه ها, ورزشگاه ها, مساجد, رستورانها و غیره, محسوب می شود.
 • گسکت
  درب‌های مقاوم در برابر حریق میبایستی مجهر به نوار دود بند باشند که علاوه بر دودبند کردن درب مانع نفوذ گرد و غبار شود و همچنین هنگام حریق با انبساط تا 4 برابر حجم اولیه تمامی روزنه و منافد بین لنگه و چارچوب را عایق بندی کرده و مانع انتشار گازهای سمی حریق گردد و همچنین با جلو گیری از ورود اکسیژن به حریق تا حدودی باعث کاهش قدرت حریق شده و اطفاء حریق آسان تر میشود.
 

ارزیابی و تست درب های مقاوم در برابر حریق

درب‌های مقـاوم در برابر حـریق تولیـدی شـرکت سـالیان درب مـاندگار

تمام دربهای مقاوم در برابر حریق با یک سطح مشخص مقاومت در برابر حریق طبقه بندی می شوند. این ارزیابی مقاومت در برابر حریق به موجب روش مطرح شده در انجمن ملی حفاظت در برابر حریق (NFPA 252) ، روشهای آزمون استاندارد برای مونتاژ دربهای ضد حریق ایجاد شده است. مطابق کتاب حفاظت در برابر حریقNFPA، واحدهای این طبقه بندی بر اساس ساعتها (یک سوم، یک دوم، سه چهارم، یک، یک و نیم، سه و چهار ساعت) می باشند. در واقع، این ارزیابی ساعتی طول مدت پخش آتش روی دربی را نشان می دهد که در حین تست انجام شده در یک آزمایشگاه در معرض آتش قرار گرفته بود.
قبل از شروع تست NFPA 252 ، مونتاژ کامل درب روی یک دیوار در کوره تست نصب می شود. هنگام شروع تست، دمای داخل کوره به منظور مطابقت با منحنی زمان و دمای استاندارد کنترل می شود. پخش آتش حاصل از کوره تست فقط در یک طرف درب اعمال می شود. این تست برای دوره ای انجام می شود که به هنگام ارزیابی حفاظت در برابر حریق به پایان می رسد (موفقیت در تست) یا زمانی که درب مطابق معیارهای تست نمی باشد (شکست در تست).در تمامی مراحل تست که دما شروع به بالا رفتن میکند با استفاده از سنسور های تشخیص دما که بر روی درب نصب مبشود دمای لایه بیرونی درب کنترل میگردد.

لازم به ذکر است اگر دمای لایه بیرونی در بیشتر از حد استاندارد باشد شکست در تست محسوب میگردد.در مدت زمان تست درب نباید کوچکترین شعله و یا اتش را به بیرون از محیط کوره درز پیدا کند. در پایان تست آتش، جریان شلنگ به مدت 20 دقیقه در سمت درب قرار گرفته در معرض آتش استفاده می شود. هدف تست جریان شلنگ نشان دادن شرایط اطفای حریق نیست. با این حال، اثرات خنک سازی، ضربه و خوردگی جریان شلنگ روش ارزیابی یکپارچگی درب ضد حریق را ارائه می کند. برای به دست آوردن ارزیابی مقاومت در برابر حریق، مونتاژ درب مقاوم در برابر حریق برای تطابق با معیارهای عملکرد مندرج در NFPA 252 در طول مدت تست آتش و تست جریان شلنگ مورد نیاز است. مهمترین معیار این است که مونتاژ درب ضد حریق باید در مونتاژ دیوار باقی بماند . معیار دیگر به روزنه ها در مونتاژ مربوط می شود که در طول تست مشاهده می شود، شعله در سمت ناپیدای مونتاژ درب اتفاق می افتد و سخت افزار درب را در حالت بسته نگه می دارد معنای این ارزیابی چیست؟ اگر درب تست NFPA 252 را با موفقیت پشت سر گذارد، با ارزیابی مقاومت ساعتی در برابر حریق طبقه بندی می شود. مدل سازی و قوانین حریق الزامات خاصی را در محل و رتبه مربوط به آتش برها و دربهای مقاوم در برابر حریق وضع می کنند. برای مثال، وقتی یک محفظه خروج به چهار سطح یا بیشتر متصل می شود، لازم است که آن با یک آتش بر ، که ارزیابی دو ساعته مقاومت در برابر حریق دارد محافظت شود. لازم است دربهایی که از روزنه ها در همان محفظه خروج حفاظت می کنند یک ارزیابی یک ساعت و نیمی مقاومت در برابر حریق داشته باشند . یک درب مقاوم در برابر حریق در شرایط عادی که ساختمان دچار حریق شده نسبت به شرایطی که در آزمایشگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد مقاومت پایین تری در برابر حریق خواهد داشت زیرا در ارزیابی های انجام شده در آزمایشگاه ، اطراف درب مقاوم در برابر حریق مواد قابل احتراق وجود ندارد. پس معنای این ارزیابی مقاومت در برابر آتش چیست؟ بسیاری از مردم بر این باورند که مونتاژ درب ضد حریق به هنگام قرار گرفتن در معرض آتش سوزی برای مدت زمان طبقه بندی شده، سالم خواهد ماند. با این حال، همیشه اینطور نیست. لازم به ذکر است که وقتی دربهای نسوز مطابق NFPA 252 تست می شوند، قرار گیری در معرض آتش در آزمایشگاه مطابق با منحنی زمان- دما اعمال می شود. این قرار گیری در معرض آتش یک استاندارد حریق است که به طور یکنواخت برای درک مقاومت یک درب در برابر حریق تحت شرایط آزمایشگاهی تعبیه می شود. اگر چه منحنی زمان -دما آتش سوزی شدید ساختمان را نشان می دهد، اما ای منحنی هر نوع سناریوی آتش نشانی را نشان نمی دهد. عوامل بسیاری وجود دارند که بر شدت آتش تاثیر می گذارند. این عوامل شامل سوخت گیری، تهویه و هندسه اتاق می باشند. درک این محدودیت ها به طراحان، پیمانکاران و مقامات قوانین ساختمان در ساختن ساختمان های امن تر در برابر حریق کمک خواهد کرد.
 
 • یراق آلات
  دستگیره درب ضد حریق با دستگیره های معمولی متفاوت می باشد. این نوع دستگیره ها بر روی درب های خروج اضطراری قابل نصب می باشد که با ضربه قفل درب باز می گردد.
  نام اصلی این نوع دستگیره ها (پانیک بار) و یا (آنتی پانیک) می باشد. بصورت استاندارد درب های ضد حریق از طرف داخل ساختمان دستگیره نصب می گردد ولی در موارد خاص نیاز به نصب دستگیره اظافی پشت درب می باشد.دستگیره آنتی پنیک برای فرار راحت تر طراحی شده است و به هیچ وجه نباید قفل شونده باشد که مانع فرار از حریق نشود(مانند یراق آلات دربهای اتاقی).
  نحوه کار کرد آن به این صورت است که بعد از ضربه به دستگیره که بصورت یک تکه ( حدودا برابر با عرض در) دستگیره عمل کرده و درب باز میشود.دستگیره های انتی پنیک باید دارای استاندارد های لازم حریق باشه که از جمله مهم ترین آنها مقاومت دستگیره در برابر حرارت بالا میباشد که در مواقع حریق بتواند مانع باز شدن درب در برابر حریق باشد.
 •  
  رنگ
  رنگ پودری متشکل از ذرات ریز و خشک رزین به علاوه رنگدانه انتخابی شماست. پودر رزین از طریق تپانچه پاششی شبیه پیستوله پاشش رنگ مایع اعمال می‌شود با این تفاوت که ، تپانچه پاشش و ذرات رزین حاوی شارژ الکترواستاتیکی می‌باشند.
  زمانی که ذرات رزین به قطعه کار پاشش می‌شود ، ذرات به سطح فلز می‌چسبند . این به خاطر این است که قطعه کار به ارت زمین وصل شده است و ذرات را مثل آهن ربا به خود جذب می‌کند.
  ذرات چسبیده به سطح فلز ، در کوره‌های صنعتی مخصوص تا 200 درجه سانتیگراد پخت می‌شود . رزین ذوب شده در سطح فلز همجوش شده و ایجاد سطحی یکدست ، ضخیم و مقاوم می‌کند. نتیجه کار سطحی زیبا و براق با مقاومتی بسیار عالی در مقابل مواد شیمیائی ، خراش و پوسته شدن و سه برابر مقاوم تر از رنگ های پایه حلال می‌باشد.
  زمان و دمای پخت رنگهای پودری هم متفاوت است و باید طبق دستور کارخانه سازنده باشد که معمولا 10 تا 18 دقیقه ، و دما از 185 تا 230 درجه سانتیگراد متغییر است و در رنگهای روشن دمای پایین با زمان بالا (برای جلوگیری از زرد شدن) و رنگهای تیره دمای بالا و زمان پایین نیاز دارند.
  محاسن رنگ پودری الکترواستاتیک:
  ۱- حذف کامل حلالها و ضایعات مواد مصرفی و در نتیجه حفظ محیط زیست از آلاینده ها
  ۲- مقاومت بالا ، دوام و عمر طولانی ، استحکام و عدم تغییر حالت در برابر شرایط جوی
  ۳- پوشش دهی بالا و ایجاد ضخامت یکنواخت در تمامی نواحی و همچنین نفوذ پذیری در نقاط غیر قابل دسترس ، گوشه ها و لبه ها
  ۴- بعد از رنگ کردن سطح می توان بر روی آن به فعالیتهای مختلف مکانیکی پرداخت
   

   

   

  ======================================

   * فروش رپورتاژ آگهی کسب و کارهای ساختمانی در بخش تازه های صنعت ساختمان در سایت بسپار

   

   

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

نمای ساختمان اولین برقرارکننده ارتباط با مشتری، صاحبان و رهگذران است. نمای ساختمان معرف بنیاد و هدف و طراحی ساختمان است. در ادامه انواع نماهای ساختمانی را معرفی می کنیم.   نمای سنگ ...

بررسی انواع نمای ساختمان