تصویر شماره شرکت فولاد خوزستان | تولید کننده شمش فولادی
تصویر شماره شرکت فولاد خوزستان | تولید کننده شمش فولادی
معرفی شرکت های ساختمانی

شرکت فولاد خوزستان

بزرگترین عرضه کننده شمش فولاد و دومین قطب تولید فولاد خام در کشور میباشد و یکی از بنگاه های پیشرو اقتصادی  که در عرصه های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

این شرکت با وسعت 3/8 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان درجنوب غربی کشور، واقع شده است.

فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است که در 12 فروردین  سال 1368 به دست مبارک مقام معظم رهبری در زمان مسئولیت ریاست جمهوری ایشان افتتاح گردید. 
طی بیست و هفت سال تلاش کارکنان و متخصصین زبردست این صنعت، فولاد خوزستان  طرح های توسعه را در فاز اول تا 2/4 و در فاز دوم تا 3/2 میلیون تن و هم اکنون بالای سه میلیون و هفتصد هزارتن محقق ساخته است.

 

در طول این سالها شرکت فولاد خوزستان همواره متعهد به کیفیت و خدمت به مشتری بوده و دریافت گواهینامه های سیستم مدیریت کیفیت موید این واقعیت است.
 
  ISO9001: 2008
ISO14001: 2004
OHSAS18001: 2007 
ISO27001:2005 
ISO10015:1999 
ISO50001:2011
 
 
 

فرآیند تولید فولاد

شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است :

 

1- کارخانجات گندله سازی:

شامل دو مدول گندله سازی، هر یک به ظرفیت اسمی   3/1میلیون تن گندله در سال است. در این کارخانجات سالانه بالغ بر شش  میلیون تن گندله سنگ آهن از پودر تغلیظ شده تولید می شود.

 

2- کارخانجات احیاء مستقیم:

در این بخش گندله های سنگ آهن به آهن اسفنجی ( آهن احیاء مستقیم ) تبدیل می شوند.

در این بخش در حال حاضر سه مدول میدرکس با مجموع ظرفیت 1/85 میلیون تن و دو مدول زمزم یک با ظرفیت 800 هزار تن و زمزم دو با ظرفیت یک میلیون تن در سال مشغول تولید می باشند. مدولهای زمزم بر اساس فناوری بومی شده میدرکس و توسط کارشناسان داخلی طراحی و نصب شده اند.

 

3- بخش فولاد سازی :

در این بخش محصولات نهایی شرکت یعنی شمش1 و تختال2 از آهن اسفنجی تولید می شود.

بخش فولادســازی متشکل از شش کـــوره قوس الکتریکـــی ، چهار کوره پاتیلی، دو ماشین دوخطه ریخته گری تختال، سه ماشین 6 خطه شمش و تاسیسات جمع آوری غبار فولادسازی می باشد.

ماشین های ریخته گری، فولاد مذاب را به شمش و تختال  تبدیل می نمایند. ظرفیت تولید سالیانه این بخش 3/5 میلیون تن می باشد که در حال حاضر طرح توسعه ظرفیت تا 4 میلیون تن در حال پیگیری و اجرا است.

1- شمش قطع مربع Square Bloom - شمشال قطع مربع Square Billet

2- تختال Square slabs

تاریخچه شرکت فولاد خوزستان :

گرچه بلحاظ تاریخی، شروع عملیات احداث مجتمع اولیه این شرکت به سال 1353 در زمان رژیم گذشته برمی گردد، اما تا پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، درصد کمی از کار صورت گرفته بود. در حقیقت، عمده عملیات نصب، تکمیل و راه اندازی واحدها و همچنین موفقیت های بدست آمده در جریان رسیدن به ظرفیت اولیه و توسعه تولید در شرکت را باید مرهون همت بلند و توان فنی چشمگیر و تلاش یکپارچه مدیران و کارکنان شرکت پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی دانست. مردان و زنان تلاشگری که این مجتمع عظیم فولادی را بدون سابقه قبلی بلحاظ وسعت و پیچیدگی فناوری، در طول ده سال نخست حکومت جمهوری اسلامی ایران، در دوران سخت تحریم‌های اقتصادی، برپا نمودند.

طرح این مجتمع در ابتدا شامل یک چرخه کامل تولید فولاد، از سنگ آهن تا شمش بود که در زمینی به مساحت سه کیلومتر مربع احداث میشد. طراحی بگونه ای بودکه در این کارخانجات، ابتدا پودر سنگ آهن به گندله تبدیل گشته و در واحدهای احیاء مستقیم با استفاده از گاز احیا کننده حاصل از شکست گاز طبیعی، تصفیه شده و تبدیل به آهن اسفنجی گردد. آهن اسفنجی حاصل سپس راهی کوره‌های قوس الکتریکی شده، تا پس از تهیه مذاب و پالایش، به روش ریخته‌گری مداوم در مقاطع بلوم و اسلب ریخته‌گری گردد. بدین منظور مذاکراتی فیمابین شرکت ملی صنایع فولاد ایران و شرکتهای متعدد بین المللی در اوایل سال 1351 صورت گرفت که به عقد قراردادهایی نیز منجر شد.

بر اساس توافقات حاصله قرار بود در این مجتمع تاسیساتی بشرح ذیل احداث گردد:

دو واحد گندله سازی با مجموع ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله درسال

یک کوره احیاء مستقیم به روش پروفر به ظرفیت تولید 330 هزار تن آهن اسفنجی (بریکت گرم) درسال

سه مدول احیاء مستقیم میدرکس با مجموع ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و دویست هزار تن آهن اسفنجی

یک واحد احیاء مستقیم به روش H.Y.L به ظرفیت تولید یک میلیون تن درسال

شش کوره قوس الکتریکی 180 تنی برای تولید 1/65 میلیون تن مذاب درسال

یک ماشین شش خط ریخته گری بلوم و دو ماشین دو خطه ریخته گری اسلب برای ریخته گری و تولید نهایی یک میلیون و 550 هزار تن شمش فولاد درسال

تصفیه خانه آب، کارخانه اکسیژن، پستهای برق، سیستم حمل مواد و دیگر تاسیسات جنبی.

در این طرح پیش بینی شده بود تا از 2/53 میلیون تن آهن اسفنجی و بریکت تولید شده در واحدهای احیاء مستقیم، حدود 2 میلیون تن آن جهت مصرف در فولادسازی و مابقی برای فروش عرضه

برنامه راه اندازی این تاسیسات نیز طی سه فاز جداگانه طراحی شده بود که بر اساس آن در نهایت ظرفیت اسمی کارخانه به میزان یک میلیون و 550 هزار تن شمش طی یک دوره دو ساله تحقق می یافت.

عملیات زیرسازی و بطور همزمان خرید و حمل تجهیزات کارخانه برای نصب واحدهای مختلف از سال 1353 شمسی آغاز گشت و با مشارکت بیش از هفتاد شرکت بین المللی خارجی و سی شرکت داخلی در قالب پیمانکار وناظر و مشاور تا نیمه دوم سال دوم سال 1357 ادامه یافت.

پیشرفت فیزیکی کل پروژه تا آن زمان حدود 50 درصد اعلام شده بود و از آن تاریخ تا پایان نیمه اول سال 1360 بدلیل تحولات انقلاب اسلامی در کشور و شرایط جنگ تحمیلی، دوران فترت و توقف کار پیش آمد.

پس از این دوران و عزم جدی دولت بر ادامه کار و تکمیل پروژه، شرکتهای داخلی دوطلب و جویندگان کار در قالب گروههای جدید التاسیس تعاونی وارد عمل شدند. بطوری که ظرف کمتر از دوسال تا دیماه سال 1361 پیشرفت کار به میزان 67/6 درصد برآورد شد و سرانجام در سال 1367 فاز اول مجتمع فولاد اهواز به دست توانمند مهندسین و تکنسین های شرکت راه اندازی شد.

لازم به ذکر است که در طول جنگ تحمیلی این کارخانه 3 بار در سالهای 1364، 1365، 1366 مورد حملات هوایی قرار گرفت که خسارات زیادی را به تجهیزات وارد نمود.

به هر تقدیر نخستین کوره فولادسازی در دهه فجر سال 1367 روشن شد و در بهار سال 1368 با حضور مقام معظم رهبری(در زمان مسئولیت ریاست جمهوری) تولید رسمی مجتمع به میزان یکصدهزار تن شمش آغاز شد.

ظرفیت اسمی اولیه شرکت یک و نیم میلیون تن شمش فولاد در سال بود که طی دهه نخست فعالیت آن تا سال 1377 بدست آمد.

طرح‌های توسعه کارخانه زیرسقف و همزمان با تولید به گونه ای برنامه ریزی و اجرا شد که طی دو فاز، این ظرفیت به ترتیب به دومیلیون و چهارصد هزارتن در سال 1387 و سه میلیون و دویست هزارتن تا سال 1390 رسید.

هم اکنون نیز با اجرای طرح هایی از جمله تقویت کوره‌های قوس الکتریکی شش گانه و استفاده از کوره‌های پاتیلی در فولادسازی، ظرفیت افزوده ی سه میلیون و هفتصدهزارتن شمش در سال بدست آمده است.

هم اکنون شرکت فولاد خوزستان با وسعت 3/8 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان، دومین مرکز مهم تولید فولادخام کشور است.


 
بیانیه ماموریت شرکت فولاد خوزستان
ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور و بهبود کیفیت زندگی

بیانیه چشم اندازشرکت فولاد خوزستان
  • یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات نیمه‌ نهایی و نهایی فولادی در منطقه
  • سرآمدی در سودآوری صنعت فولاد کشور
  • سازمانی دانش محور با توانایی عرضه فناوری تولید فولاد به سایر شرکت‌ها

ارزش های سازمانی فولاد خوزستان
  • رعایت ارزشهای اسلامی و تقویت وجدان کاری
  • حفظ کرامت انسانی
  • ارزش افزایی برای مشتری و سایر ذی‌نفعان
  • مسئولیت‌پذیری اجتماعی و پایبندی به قوانین و مقررات
  • کارگروهی، خلاقیت، نوآوری و بهبود مستمر

 نشانی : اهواز - کیلومتر 10 جاده بندر امام 
کدپستی: 13111-61788
تلفنخانه : 32908000 061
پست الکترونیک: Info@ksc.ir 
 


نشانی : تهران، بالاتر از میدان ولیعصر، روبروی سینما استقلال، ساختمان شرکت ملی فولاد ایران، برج جنوبی-طبقه دوم
کدپستی: 1594- 64311- 8 
تلفن: 88913432 021
تلفن: 88913433 021
فاکس: 88913400 021
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

======================================

 * خدمات رپورتاژ خبری کسب و کارهای ساختمانی در بخش تازه های صنعت ساختمان در سایت بسپار

 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

تبلیغات    کفپوش لمینت  چیست ؟ مزایا و معایب لمینت ... لمینیت (laminate) که اصطلاحاً به آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می‌گویند، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard)  است و مانند ...

کفپوش لمینت و مزایا و معایب لمینت
مزایا و معایب نمای سنگ طبیعی

مزایای سنگ نمای طبیعی : زیبایی و تنوع رنگ. وزن: سنگ گرانیت درای وزن بالایی نسبت به سایر نماها می باشد. امروزه استفاده از سنگ های آهکی متخلخل(تراورتن) و بهبود کیفیت ...