تصویر شماره طراحی فضای سبز و دوازده روش نگهداری آسان
معماری و دکوراسیون

 هیچگاه نمی توان باغ و باغچه ای داشت که هیچ احتیاجی به نگهداری نداشته باشد اما می توان با کمک روش هایی آن را ساده تر کرده و مشکلاتش را کاهش داد.

۱. نشیمن را در فضای باغ قرار دهید

پیشنهاد می کنیم در گوشه ای از باغچه خود و در کنار آتش فضای نشیمن در هوای گرم برای نشستن و غذاخوردن در نظر بگیرید. داشتن تراس و پاسیو می تواند سطح چمن و فضای سبز و به تبع محافظت از آنها را کاهش دهد. ایجاد چنین فضاهایی علاوه بر این که باعث می شود از فضای بیرونی خانه خود لذت ببرید به نگهداری و  حفاظت کمتری نیز احتیاج خواهد داشت.

۲. پوشش چمن را حذف کرده و یا کاهش دهید

فضای کمتر پوشش چمن هم باعث کاهش نیاز به نگهداری، نیاز به کوددهی و هرس می شود. اگر هم نمی خواهید به طور  کامل از این کارها خلاص شوید می توانید اندازه آن را کوچک تر کنید. حیاطی که در تصویر می بینید در منطقه ای در نیویورک است که طراح در آن میزان پوشش چمن را کاهش داده و فضای آن را به پاسیو بخشیده است تا بتواند صندلی های آدیرنوداک را نیز در آن قرار دهد.

۳. فضای گیاهکاری شده طراحی محوطه را محدود کنید

با وجود اینکه فضای سبز مورد نظر را بر روی دیوار سخت پیشنهاد نمی شود، اما بهتر است فضای عمومی گیاهکاری شده در باغ خود را محدودتر کنید تا احتیاج به صرف زمان زیاد در نگهداری، هرس و یا کوددهی در آنها کاهش یابد. 

۴. گلدان های زیبا و متناسب با فضای سبز انتخاب کنید

اینکه بتوانید گلدانی مناسب با محیط خود تهیه کنید هم در طول عمر آن گلدان موثر و مفید خواهد بود و هم هزینه ای که صرف آن می کنید هدر نخواهد رفت. اصرار نداشته باشید که مرکباتی که به شرایط خاصی از خاک نیاز دارند و یا گل صدتومنی را در هوایی خشک و پر از وزش باد نگه دارید. به همین ترتیب اگر زمان کافی برای هرس کردن ندارید نیز بهتر است از رزهای رونده، فیکوس و پیچ گلیسین استفاده کنید که به خودی خود و بدون احتیاج به شما به خوبی رشد خواهند کرد. همچنین  می توانید از گلدان هایی استفاده کنید که به طور طبیعی در آب و هوای شما رشد کرده و یا به مقدار کمی نگهداری و حفاظت برای رشد نیاز دارند.

۵. محدوده گل های خود را با بوته تعویض کنید

گل های فصلی برای آنکه به خوبی رشد کرده و آبیاری شود احتیاج به محافظت دارند تا شکوفه هایشان به خوبی نمایان شده و رشد یابند. اگر نمی خواهید به طور کل از آنها خلاص شوید می توانید به جای آنها از بوته هایی استفاده کنید که به نگهداری کمتری احتیاج داشته باشند.

۶. به دنبال طراحی فضای سبز مدرن و مینیمالیست باشید

عدم وجود هرج و مرج و کار فشرده برای نگهداری از گل ها و انتخاب گیاهانی که به محافظت کمی احتیاج دارند همه و همه به زمینه و محدوده ای سنگی و براق نیاز دارد. عناصر طراحی فضای سبز مدرن متنوع و گوناگون بوده، جذابیت داشته و همچنین به نگهداری و محافظت کمتری نیز احتیاج دارد.

۷. بعضی از قسمت های طراحی باغ را به حالت طبیعی رها کنید

قدمی به عقب بازگشته و قسمتی از فضای باغ خود را محافظت بیشتری کنید تا به صورت طبیعی رشد نماید. از آنجایی که  وجود چنین فضایی در نزدیکی خانه کمی دشوار به حساب می آید فضاهایی مثل قسمت پشتی خانه و فضاهای سایه انداز زیر درختان برای این حالت وحشی و طبیعی منظر مناسب است. پس کافی است کنار نشسته و افتادن برگی از درخت، ریشه یافتن گیاهان بومی و آواز خواندن پرندگان را مشاهده کنید.

۸. به دنبال نمایی از آب باشید

همانطور که همه می دانیم نگهداری کردن از یک منبع بزرگ آبی کار بسیار دشوار، کثیف و ناخوشایندی خواهد بود؛ بنابراین پیشنهاد استفاده از منظری است که هیچگونه سختی و رنجی برای شما به همراه نداشته باشد و به راحتی نیز پاک و شستشو شود. برای مثال آبگیری سنگی را پر کرده و از آواز و آب نوشیدن پرندگان لذت ببرید و یا آبنمایی تهیه کرده و از صدای جریان آب در آن آرامش یابید.

۹. گیاهان چندساله را برای استفاده از رنگ انتخاب کنید

گیاهان باغچه ای یک ساله را که بعد از یک فصل از بین می روند برداشته و به جای آنها از گیاهان چندساله چوبی استفاده  کنید که رنگشان سال های متمادی باقی خواهد ماند. دوره گلدهی گیاهان مقاومی مانند اسطوخودوس انگلیسی و شیرسنگ چند ماهه است و تنها باید سالانه هرس شوند تا به اندازه زیاد چوبی نگردند. علاوه بر این تعداد زیادی از گیاهان چندساله به علت شیره گیاهی و گرده های خود نسبت به گیاهان باغچه ای با رنگ های متنوع حشرات را به سمت خود بیشتر جذب می کنند.

۱۰. ابزار خود را سازماندهی کنید

جمع آوری کردن بیل و یا قسمتی جامانده از ماشین چمن زنی به خودی خود از نظر دشواری با کار باغبانی برابری می کند؛ بنابراین خود را مجاب کنید که تمامی وسایل و ابزارآلات باغبانی را منظم و سازماندهی نمایید تا بتوانید به خوبی از آنها بهره بگیرید. می توانید این کار را با اختصاص دادن قسمتی از پارکینگ برای ابزار خود و یا حتی قرار دادن میخ های خود در زیر لبه بام انجام دهید. پس به دنبال فوت و فن و مهارتی باشید که بتوانید برای ابزار و وسایل باغبانی خود مکانی مناسب مشخص کنید.

۱۱. کود گیاهی بستر خود را افزایش دهید

کود گیاهی عنصر بسیار مهمی برای حفاظت و افزایش طول عمر باغ شما به حساب می آید. این کار رشد علف هرز را تحت  فشار قرار داده، مصرف آب را کاهش داده و بافت خاکی را تقویت می کند. علاوه بر آن استفاده از چوب تراشه و خرده های چوب درخت در بستر باغچه نیز می تواند در روند نگهداری شما مناسب و کارآمد باشد.

۱۲. قسمتی را برای استراحت خود اختصاص دهید

اگر هدف اصلی شما در طراحی باغ لذت بردن است، در نظر گرفتن فضایی برای این کار را فراموش نکنید. ننویی تهیه کرده و تعدادی صندلی در زیر سایه درختی قرار دهید. همچنین می توانید قالیچه ای زیبا و مناسب برای این فضا بر روی زمین پهن کرده، بنشینید و آرامش یابید.

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چیدانه

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

انواع تهویه مطبوع

تهویه مطبوع تهویه مطبوع یا هوارسانی دلپذیر یا هوایش دلپذیر شاخه‌ای از مهندسی مکانیک است. وظیفه آن تأمین شرایطی است که موجب رفاه انسان شود و برای نگهداری محصول یا ...