معماری و دکوراسیون

 


ترمووود یکی از مصالحی است که این روزها طرفداران زیادی دارد ومتنوع است. نوع ترمووود به منشا و نوع درخت بستگی دارد.

ترمووود چیست؟

انسان از دوران قدیم متوجه شد با حرارت دادن چوب می توان مقاومت آن را در برابر رطوبت، نور و عوامل محیطی دیگر افزایش داد. محصولات ترمووود طی فرآیند خشک کردن چوب در برابر بخار آب و گردش هوا به دست می آید. آنچه در این فرآیند حائز اهمیت است این است که مغز چوب یا داخلی‌ترین قسمت آن در دمای بالا محدوده ۱۸۵-۲۱۵ درجه سانتی گراد قرار می گیرد و بر اساس گونه چوب دمای مورد نیاز انتخاب می شود. 

به طور کلی ترمووود به دو دسته سخت چوب و نرم چوب تقسیم می شود و هر کدام از این دو دسته ویژگی های منحصر به فردی دارند. دسته بندی آنها بر اساس ویژگی های درختی است که ترمووود از آن گرفته می شود و سوزنی برگ و پهن برگ بودن درخت تعیین کننده است.

درخت اسپروس یا نوئل به عنوان ترمووود

چوب اسپروس (Spruce) از جنس درخت اسپروس یا نوئل با نام علمی Picea abies بوده و با توجه به اینکه از سوزنی برگان است، جزو نرم چوب ها محسوب می شود. گره های درخت اسپروس بصورت نقطه ای بوده و در طول چوب بصورت نا متوازن تکرار می شود.

درختان سوزنی برگ مانند کاج و اسپروس به علت توانایی ذاتی و ویژگی های خاصی مانند رشد صاف و عمودی برای استفاده در الوار و ترمووود پتانسیل خوبی دارند. یکی از دلایل رشد عمود درختان کاج به دلیل شرایط آب و هوایی کشور فنلاند است. در منطقه نیمه قطبی فنلاند، زمستان بلند و تابستان کوتاه باعث می شود فصل رشد کوتاه باشد و به این علت درختان تنها فرصت دارند به سمت آفتاب رشد کنند و تنه صاف و مستقیم داشته باشند.

درخت کاج یا پاین به عنوان ترمووود

درخت کاج با نام علمی Pinus sylvestris از سوزنی برگان و دارای گونه های فراوانی است. این درخت همیشه سبز از دسته Softwood یا نرم چوب بوده و چوب آن سبک بوده و چگالی کمی دارد و باعث می شود در نمای ساختمان بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. این نوع از چوب ها دارای گره های ۷ و ۸ بوده، برش های طولی- عرضی دارند و با ضخامت مشخص، برش های متنوعی را برای اجرا در کاربری های متنوع تولید می کنند. چوب پاین یا درخت کاج به دو دسته بدون گره و گره دار تقسیم می شود.

UTV چوب کاج گره دار است که مقاطع مختلفی دارد. ترمووود دارای فاق و زبانه به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب پاین بدون گره (Radiata Pine) یا SHP به عنوان پرکاربردترین نوع ترمووود در نما و محوطه باز شناخته می شود. چوب SHP چوب چهارتراش درخت کاج است. قطعات چهار چوبی و مورد استفاده برای کاربردهایی همچون ، چارچوب، نمای ساختمان قرار می گیرد. چوب بدون گره سالم ترین و زیباترین نوع چوب ترمووود محسوب می شود و ارزش بالاتری دارد.

نمای ساختمان کمترین فشار محیطی را تحمل می کند ولی به علت اینکه در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرد، باید در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و تغییر رنگی نداشته باشد. ترمووود درخت کاج برای نما این ویژگی ها را داشته و در برابر باران و باد نیز مقاومت دارد.

رنگ ترمووود مقاوم در برابر آفتاب

چوب های ترمووود از جنس کاج در برابر تمامی شرایط جوی مقاوم هستند و قبل از نصب نیاز دارند تا با رنگ های مخصوص ترمووود که از مشخصه های بارز آن مقاومت در برابر UV آفتاب و جلوگیری از تغییر رنگ چوب است، رنگ شده و سپس نصب شوند.

ترمووود درخت اش یا زبان گنجشک

زبان گنجشک، ون یا اش با نام علمی Fraxinus excelsior از درختان پهن برگ و خزان پذیر بوده و شاخه های منظم درخت زبان گنجشک دارای برگ های مرکب، شانه ای و دندانه دار هستند. رنگ پوست تنه درخت اش خاکستری روشن تا خاکستری سبز و تنه آن پوسته پوسته است.

درختان اش به علت مقاومت بالا در فضاهای شهری استفاده زیادی دارند. چوب درخت زبان گنجشک از دسته Hardwood یا سخت چوب و بدون گره بوده و به علت استحکام و چگالی بیشتر برای کاربری هایی مانند کفپوش، پله و فضاهایی که فشار بیشتری را متحمل می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل سخت بودن این نوع از چوب، در مقابل از دست دادن رطوبت مقاومت نشان می دهد و فرآیند ترمو باعث خشک شدن کامل چوب نمی شود. به همین دلیل استفاده از این نوع چوب برای فضای باز پیشنهاد نمی گردد. چوب درخت اش بدون گره است و در دو اندازه قابل استفاده است.

تاریخچه پیدایش ترمووود در صنعت چوب

چوب یکی از اولین موادی است که بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است .از این روتاریخ استفاده از آن به زمانهای خیلی دور می رسد .با آنکه انسان اولیه پناهگاه زندگی خود را از غارنشینی آغاز کرد ولی از چوب پیش از سایر مواد استفاده نمود .

در فنلاند گونه های مورد مصرف تیمار حرارتی (ترمووود) شامل کاج ، نوئل ، توس ،صنوبر هستند .به علاوه یکسری تجربیاتی نیز در مورد تیمار کاج رادیاتا ، زبان گنجشک ، لاریکس ، توسکا ، راش و اکالیپتوس بدست آمده است .
قرن ها است که ثابت گردیده است سوزاندن سطح چوب درآتش ، آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم تر می کند .وایکینگ ها این روش را در سازه های بیرونی استفاده می کردند .اولین بار تیمار حرارتی چوب در دهه ۱۹۳۰ بطور علمی مورد مطالعه قرار گرفت .عمیق ترین و جامع ترین کار پژوهشی را انجمن ترموود فنلاند به اجرا در آورد ترمووود با استفاده از روشی که توسط انجمن ترمووود فنلاند پدید آمده تولید می گردد .فرایند تیمار حرارتی (ترمو)چوب یا ترمووود در مقیاس صنعتی را انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند بوجود آورده است و مجوز فرایند ترمووود به اعضای انجمن ترمووود فنلاند اعطاء شده است .

برخی از ویژگی های ترمووود یا چوب ترمو

دوام بالا و ثبات ابعاد

پس از تیمار حرارتی (فرآیند ترمو)، درصد رطوبت چوب به %۶-۴ کاهش یافته و چوب دارای ویژگی به نام ( تعادل رطوبتی ) می گردد که در نتیجه جذب رطوبت و تبادل حرارت چوب و محیط اطراف در آن به شکل قابل توجهی کاهش می­یابد که این امر تأثیر خاصی در ثبات ابعاد، کاهش ترک خوردگی و افزایش قابل ملاحظه خواص عایق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) ایجاد می نماید.


ترمووود مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

به دلیل شکستن و تجزیه همی سلولزها ( زنجیره قندی ) در چوب ترمو شده باکیفیت عالی، این محصولات منبع مغذی برای حشرات و قارچ های مولد پوسیدگی چوب نخواهند بود.


فاقد صمغ، خلوص و یکنواختی

هنگامی که الوارهای چوبی تحت عمل آوری ترمو قرارمی گیرند، رزین ومواد مضر آن مانند فرمالدهیدها حذف می گردند، باکتری ها کشته می شوند و سبب تولید ماده ای خالص و استریل برای کاربردهای مختلف بیرونی و داخلی می گردند. با ایجاد رنگی یکنواخت در سراسر الوار چوب زیبایی خاصی به آن نیز می بخشد.

چگونه ترمووود مناسب را انتخاب کنیم :

برای انتخاب چوب نما ، چندین نکته باید مدنظر قرار گیرد :


۱- ضخامت پروفیل

حداقل ضخامت پروفیل در ترمووود دو سانتی متر است و ضخامت کمتر از این عدد پیشنهاد نمیشود ، مشخص است که بسته به طراحی ممکن است از ضخامت های بیشتر استفاده شود.

۲- تراکم ترمووود

هرچه تراکم چوب ترمو بالاتر باشد ، مقاومت آن بیشتر است ، دقت داشته باشید که وزن چوب ترمو معمولا بسیار کمتر از چوب های معمولی است خصوصا در گونه های سوزنی برگ و چوب نرم.

سیستم نصب ترمووود  :

عموما نصب چوب ترمو به دو صورت زیر سازی چوبی و یا استفاده از کلیپس میباشد ، که در حالت اول زیرسازی چوبی به صورت عمود بر پروفیل های چوب نما اجرا میگردد و توسط پیچ های استاندارد ضد زنگ ، پروفیل های ترمووود بر روی زیرسازی نصب میشود و در حالت دوم زیرسازی به وسیله آهن کشی و یا پروفیل گالوانیزه انجام میگیرد و چوب های ترمو نهایی توسط کلیپس به زیرسازی متصل میگردند

مزیت حالت دوم نسبت به حالت اول عدم دیده شدن پیچ در نمای چوبی بوده و از معایب آن قیمت بالاتر نسبت به حالت اول میباشد .

 

 

 

مطالب مرتبط درباره ترمووود


 

 

======================================

جهت درج رپورتاژ آگهی دائمی خود در بخش "تازه های صنعت ساختمان" با شماره 09122204073 تماس حاصل فرمائید

بسپار | نیازمندی های صنعت ساختمان 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی