تصویر شماره 4 نکته مهم در چیدمان اتاق نشیمن و ناهارخوری
برترین ها

 

برای شروع چیدمان اتاق نشیمن و ناهارخوری درست و زیبا باید کاملا همه جوانب را بررسی کنیم و حساب شده پیش برویم.

چیدمان در هر فضایی روش خاص خودش را دارد که باید همیشه نکات مربوط به لوازم و اکسسوری انتخابی و نور و رنگ و... را مد نظر داشت.

مفهوم فضای باز در اتاق نشیمن امروزه یک ویژگی بسیار رایج است.

در فضای باز اتاق نشیمن یا در کل فضاهای باز بهتر می توانید فضا را درک کنید و احساس بهتری خواهید داشت. فضای باز بزرگتر و روشنتر به نظر میرسند. 

1- ابتدا سبک مورد نظر خود را تعریف کنید 

اتاق نشیمن مدرن

باید توجه داشته باشیم که در این فضاها می توانیم دو یا چند فعالیت متفاوت را ایجاد کرد  البته باید سعی کنیم یک هماهنگی را به وجود بیاوریم. برای ایجاد این ترکیب و هماهنگی بین اتاق نشیمن و فضای ناهارخوری باید از قبل بدانید که چه سبکی مد نظرشما است. به عنوان مثال اگر فضای ناهارخوری به سبک معاصر با خطوط صاف و تمیز و رنگ های مات و سیاه چیدمان شده است شما نمی توانید برای اتاق نشیمن ازلوسترهای پرزرق و برق استفاده کنید؛ باید هردو فضا ازلحاظ بصری با یکدیگر هماهنگ باشند . البته این مطلب به این منظور نیست که نمی توانید سبکها را با یکدیگر تلفیق کنید بلکه بیشتر این موضوع حایز اهمیت است که از لحاظ بصری فضاها باهم هماهنگ باشند. انتخاب سبک شما برای ایجاد یک اتاق نشیمن چند منظوره درهماهنگی بسیار مهم است؛ راهنمای انتخاب مبلمان ، پالت رنگی و لوازم جانبی (اکسسوری) و وسایل روشنایی و تمام عناصری که در فضا کار می شوند باید در نظر داشت. 

 

     2- نحوه استفاده ازهرفضا 

دراتاق ناهارخوری فعالیت های ما مشخص شده هستند مانند صبحانه خوردن و وعده های غذایی و همچنین لحظاتی را با خانواده و دوستان گذراندن. اگر بخواهیم بهتر این موضوع را باز کنیم به این چند نکته توجه کنید ؛

مثال 1: استفاده ازترکیب بندی مناسب برای کسانی که می خواهند از تلویزیون نگاه کردن در این فضا لذت ببرند؛

اصول طراحی فضای نشیمن

یعنی اتاق نشیمن و غذاخوری همراه با تلویزیون نگاه کردن باشد.

درکل یعنی استفاده همزمان ، و فضاسازی مناسب اتاق نشیمن همراه با غذاخوری در کنار یکدیگر که فضایی را برای نگاه کردن همزمان این دو فضا از تلویزیون باشد. و همچنین درعین حال فضای کافی برای شما برای استفاده از فضاهای دیگر امکان پذیرباشد.

ازطرف دیگراتاق نشیمن اتاق متنوع تری است نسبت به فضای ناهارخوری ؛ والبته بسته به نوع استفاده شما و فضاسازی و نوع فعالیت هایی که در آنجا مخواهید انجام بدهید باید این فضا را سازماندهی و تنظیم کنید . مثلا چیدمان مبلمان به روش خاص که قرار است خانواده از تماشای تلویزیون در اتاق نشیمن لذت ببرند ؛ و یا اینکه از فضای غذاخوری ؛ که باعث می شود فضای شما و نحوه ی نیاز خودتان را نسبت به آن فضا چیدمان کنید . و یا به طور مثال نمیخواهید دراتاق نشیمن تلویزیون نگاه کنید وبیشتر در کنار خانواده لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی :  دکوراسیون هال و پذیرایی منزل شیک

مثال 2 : استفاده همزمان ازهردو فضا برای تماشا کردن تلویزیون ؛

دراین مثال می پردازیم به اینکه در این فضا یک ارتباط مستقیم وعالی فراهم شود که افراد خانواده بخواهند به طورهمزمان ازتلویزیون نگاه کردن در این دو فضای اتاق نشیمن و ناهارخوری لذت ببرند.

مثال 3 : عدم استفاده از تلویزیون دراتاق نشیمن و ناهارخوری ؛

طراحی اتاق نشیمن

در این فضا فقط اتاق نشیمن و غذاخوری است وتلویزیون دراین فضاها جایی ندارد . چیدمان و موقعیت مبلمان و میزناهارخوری به صورتی باشد که هر شخص بتواند با یکدیگردراین فضا ارتباط برقرار کنند و صحبت کنند بدون وجود تلویزیون ؛  و این جعبه جادویی را درفضای دیگری از خانه قرار دهند.

3- تعریف برای هرقسمت ازفضا 

منظورازتعریف برای هر قسمت این نیست که برای هر قسمت از فضایی که داریم بخواهیم با جدا کننده ای مانند دیوار فضاسازی انجام دهیم ؛ بلکه منظور این است که توسط فرش یا قالیچه و طراحی سقف یا استفاده از برخی بافت ها این جداسازی در فضا را انجام دهیم.

فرش ساده ترین راه برای انجام دادن آن در اتاق نشیمن است. به این صورت که فرش در اطراف بخشی از اتاق قرارگرفته و آن قسمت را به عنوان فضای خاص خودش تعریف می کند که همان جداکننده است.

چیدمان اتاق نشیمن

در واقع با این روش اتاق نشیمن را به دو بخش مجزا و درعین حال به هم پیوسته تعریف کرده اید ؛ نکته ای که حتما باید توجه کنید این است که اگر در این فضا نشیمن و ناهارخوری نزدیک به هم قرار گرفته اند بهتراست که تنها از یک قالیچه استفاده کنید . تا ازشلوغی این فضا جلو گیری شود .

روش دیگر استفاده ازکاناپه است که با قرار دادن بین این دو محل آنها را از هم تفکیک کنید. درکل باید یک هماهنگی و ترکیب خوب را برای اتاق نشیمن و غذاخوری در کناریکدیگر به وجود بیاوریم ؛ که حتی با جداسازی که با فرش و یا مبلمان و یا اختلاف ارتفاعی که در سقف خانه ممکن است باشد و یا رنگ و بافت متفاوتی باید بتوانیم یک انسجام را درچیدمان داشته باشیم و کاملا فضا را جدا وازهم گسیخته نشان ندهد و همچنین در روابط ما در خانه تاثیر منفی نگذارد.

 

4- انسجام بین فضای نشیمن و ناهارخوری 

در فضای اتاق نشیمن و ناهارخوری باید بتوانید این دو فضا را با یکدیگر مرتبط کنید ، منظور از مرتبط کردن این است که برخی از بافت ها و رنگ ها و لوازمی که استفاده میکنید باید درهر دو فضا استفاده شود .

فضاسازی در اتاق نشیمن

مثلا از لحاظ رنگ و نوع بافت و جنس چوب و مواد استفاده شده در میز تلویزیون و میز ناهارخوری و یا رنگ کوسن روی کاناپه با رنگ قاب قرمز دیوار در فضای ناهارخوری هم رنگ باشند ، یا چراغ های آویزان یا همان لوسترهایی که بالای میز ناهارخوری قرار گرقته جنس و رنگ آن با گلدان کنار کاناپه یا پایه مبلمان شما از یک جنس و رنگ انتخاب شده باشد. که این خود همان انسجام ایجاد کردن بین دو فضا می باشد.

 

 

 

 

نویسنده : مژده ابراهیمی

    

پایان مطلب


لینکهای مفید و مرتبط با این مطلب

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

برترین مطالب >>> برترین ها


جهت خرید رپورتاژ آگهی روی این قسمت کلیک کنید