گچ چیست؟

۱۹ دی ۱۳۹۵
تصویر شماره گچ چیست؟
مواد و مصالح ساختمانی

گچ چیست؟

سنگ گچ سولفات دوکلسیم آبدار طبیعی است و در چندین فرم بلوری یافت می شود که در تشکیلات خاکی پوسته جامد کره زمین بصورت قشرهای نسبتاً ضخیم فراوان است که آن را استخراج می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند . گچ را پس از استخراج از معدن مانند آهک بکوره می‌برند و تا دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند تا مقداری از مولکولهای آب تبلورش را از دست بدهد وبصورت گچ قابل استفاده به عنوان مصالح ساختمانی وقالب گیری در آید.

 گچ جزو ملات ها محسوب می شود از دیگر ملات های موجود می توان گچ خاک ، ساروج، آهک و شفته ی آهکی و سیمان و ماسه سیمانی و آجرهای ماسه آهکی را نام برد.

گچ یکی از مصالح ساختمانی قدیمی با سابقه مصرف چند هزار ساله در جهان است. آشوری ها دوران باستان، گچ را آلاباستر می نامیدند و از آن برای مجسمه سازی استفاده می کردند. حدود 5هزار سال قبل مصری ها روش ساخت اندود های گچی را آموختند و از آنان برای اندود کردن دیوار قصر ها و آرامگاه های فراعنه استفاده کردند، یونانیان باستان گچ را ژیپوس نامیدند که مبنای نامیدن گچ در زبان لاتین است.

گچ از مصالح ساختمانی است، که از دیرباز در ایران ، تولید و مصرف آن متدوال بوده، و از جمله مصالح ساختمانی سنتی ایران است که از قدیم الایام به عنوان ، یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی چسبنده ، مورد استفاده قرار گرفته است. از این ماده در اندود های داخلی و گچ بری های تزئینی به طور گسترده استفاده شده است. درحال حاضر از گچ ساختمانی نیز به طور وسیعی در کارهای ساختمانی استفاده می کنند. به علاوه مصرف صنعتی گچ نیز به تدریج افزایش یافته و در حال حاضر ، کارخانه های متعدد تولید قطعات و صفحات گچ پیش ساخته مشغول فعالیت هستند. گچ ساختمانی از حرارت دادن و پختن سنگ گچ به روش سنتی و صنعتی به دست می آید.

كاربرد هاي گچ :

مهمترين موارد استفاده گچ بشرح ذيل خلاصه شده است :

1- در ساختمان سازي : اندود ، سفيد كاري ، تميز كاري ، پرداخت ، گچ بري ، ملاتهاي گچي ، آجر ، گچ و ماسه ، عايق حرارتی و صوتی ، ورقه هاي پيش ساخته سقف و كف ديوار،مجسمه سازي .

2- صنعت سيمان : افزايش زمان گيرايي (دير گير )

3- صنايع چيني سازي و سراميك : قالب چيني و سراميك 

4- صنعت شيشه سازي : تنظيم ويسكوزيته مذاب ( از نظر ميزان اكسيژن حل شده يا نشده )

5- در صنعت ريخته گري : گچ نسوز 

6- كشاورزي : تهيه كود شيميايي ، تهويه كننده خاك ، تهيه سمهاي شيميايي 

7- پزشكي : باند پزشكي ، قالب دندان ، تهيه قرص ، در حشره كشها و رشد مخمرها 

8- صنعت كاغذ سازي : شفافيت كاغذ 

9- صنعت پتروشيمي : خشك كن 

10- صنعت چرم سازي : جداكننده مواد شاخي از پوست 

11- تهيه سولفات دو سود

12- تهيه اسيد سولفوريك

13- ساير كاربردها

 

خواص گچ :

  • زودگیر بودن

  • خاصیت ازدیاد حجم

  • مقاومت در برابر آتش سوزی

  • آکوسیتیک بودن

  • ارزان بودن

  • خاصیت پلاستیکی گچ

  • رنگ گچ

  • رنگ پذیری گچ

 

 

مطالب مرتبط درباره گچ ساختمان


 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی