سرانجام پس از ۳۰ سال برای زمین‌های شمال و شمال شرق تهران که تعدادی از تعاونی‌های وزارت جهادکشاورزی به ۲۵ هزار عضو خود فروخته بودند، معوض تعیین شد.

از آنجا که اراضی فروخته شده جزو اراضی ملی و منابع طبیعی محسوب می‌شد؛ بنا بر دستور مقام معظم رهبری غیرقابل ساخت دانسته و مقرر شده برای آنها معوض در نظر گرفته شود.

پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید بر عدم امکان ساخت اراضی شمال و شمال شرق تهران است که پیشتر به اعضای تعاونی‌ها فروخته شده بود، به پارسینه گفت: بنابراین اساسا ساخت این زمین‌ها امکان‌پذیر نیست. تنها کاری که وزارت راه و شهرسازی می‌تواند انجام دهد واگذاری اراضی معوض است. دولت نیز تاکید داشت زمین‌های معوض در خارج از 22 منطقه تهران تعیین شود.

وی متذکر شد: وزارت راه با تعیین سه منطقه و تصویب در شورای عالی شهرسازی، پیشنهاد خود را مطرح کرد که اراضی در مناطقی نزدیک هشتگرد، ورامین و پردیس است. با ارایه این پیشنهاد به هیات دولت، وزارت نیرو بحث تامین آب برای ساکنان این مناطق را مطرح کرد. به هر حال تامین آب برای 25 هزار عضو که با احتساب خانواده آنها، جمعیتشان به 100 هزار نفر می‌رسد؛ کار ساده‌ای نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی به این نکته نیز اشاره کرد که اعضای تعاونی‌های مزبور این اراضی را نمی‌پذیرند و همچنان خواهان ساختن اراضی هستند که در گذشته خریداری کرده‌اند.
 

 

 

 

 

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی