اپوکسی چیست؟ 

قبل از هر چیز لازم است که اپوکسی ها را بشناسیم. اپوکسی یک پلیمر شیمیایی است، این ماده وقتی در برابر دمای محیط قرار می گیرد،شروع به سخت شدن می کند و تبدیل به پوششی سخت، چسبنده و مقاوم تبدیل می شود. از اپوکسی ها معمولا در ساخت چسب ها استفاده می شود اما اگر کمی ترکیبات شیمیایی آن تغییر کند می توان از آن ها به عنوان کفپوش هایی مقاوم استفاده کرد.

کفپوش های اپوکسی را می توان روی هر سطحی اعم از فلزی، بتنی، سرامیکی اجرا کرد. نکته مهمی که در موقع استفاده از این کفپوش ها باید توجه کنید این است که سطح زیرین آن ها باید صاف باشد وگرنه جنس کف زیرین آن ها خیلی مهم نیست، اپوکسی ها چسبندگی فوق العاده بالایی دارند.

موارد مصرف اپوکسی های مایع 

به دلیل این که اپوکسی های مایع سطوحی یک دست، بدون درز، مقاوم و ضد آب را به شما تحویل می دهند، بنابراین موارد مصرف آن بسیار زیاد است و از آن ها می توان در خیلی از ساختمان ها و فضاها استفاده کرد. تعدادی از موادر مصرفاپوکسی های مایع را در زیر با هم بررسی می کنیم. 

  • کف بتنی کارگاه ها
  • کف انبارهای صنایع غذایی
  • کف فضاهای مربوط به صنایع شیمیایی، دارویی، الکترونیکی
  • کفپوش بیمارستان ها
  • کارخانجات
  • محیط های صنعتی
  • سالن های ورزشی
  • فرودگاه ها

مزایای استفاده از اپوکسی های مایع 

کفپوش های اپوکسی بعد از خشک شدن تبدیل به سطحی شیشه مانند می شوند. این سطح شیشه ای به شما اجازه تجربه فضایی جدیدی را می دهد. از دیگر ویژگی های این کفپوش های مایع سبک و کم حجم بودن، مقاومت در برابر آب، مواد شیمیایی، اسیدها است.البته باید در این میان به ویژگی هایی از قبیل نظافت آسان و سریع، عایق بودن آن ها، عدم ترک خوردگی، استحکام در برابر ضربه و سهولت شست و شوی این اپوکسی های مایع نیز اشاره کرد. 

چرا کفپوش های اپوکسی؟ 

علاوه بر تمام مزیت های گفته شده هنوز هم یک مزیت هست که این کفپوش ها را از دیگر انواع کفپوش ها جدا می کند و باعث محبوبیت بیشتر این کفپوش می شود. این مزیت سبک بودن این نوع کفپوش به نسبت گرانیت و سرامیک و سنگ و غیره است. استفاده از اپوکسی های مایع می تواند هزینه تمام شده ساختمان شما را هم کمتر کند و به شما ساختمانی مقرون به صرفه تر تحویل دهد.

نحوه اجرای کفپوش های اپوکسی 

شاید به نظر خنده دار بیاید، اما اجرا کردن اپوکسی ها مثل شستن فرش می ماند، شما فقط به سطل های حاوی اپوکسی، یک مال دسته دار و کمی ذوق و سلیقه احتیاج خواهید داشت. برای اجرای این کفپوش ها خودتان هم می توانید اقدام کنید، اما بهتر است که از اهالی فن و متخصصین آشنا در این زمینه هم کمک و مشورت بگیرید. نحوه کار بسیار ساده است، اپوکسی موجود در سطل ها را روی کف  زمین میریزید و بعد با ماله مخصوص آن ها را در کل سطح پخش می کنید، نکته مهم در این زمینه این است که همه سطح اتاق باید دارای یک ضخامت از اپوکسی باشند و سطح تان دارای پستی و بلندی نشود.

اگر در وسط کار اپوکسی تان کم آمد اصلا نگران نباشید، تا وقتی که اپوکسی ها کاملا خشک نشده اند قابلیت این را دارند تا با هم ترکیب شوند، حتی شما می توانید از دو رنگ اپوکسی برای این کار استفاده کنید، همنشینی انواع مختلف اپوکسی ها در کنار هم می تواند جالب باشد. 

تنوع طرح ها و رنگ ها در اجرا کفپوش اپوکسی

همان طور که اشاره کردیم اپوکسی ها بسیار انعطاف پذیر و در عین حال دارای تنوع رنگ بالا هستند، بنابراین آن ها به شما این اجازه را می دهند که طرح های متنوعی را تجربه کنید که تعدادی از آن ها را در ادامه با هم بررسی می کنیم.

طرح آبرنگی در اجرای اپوکسی ها 

برای اجرای این طرح شما باید در هنگام ماله کشی برخی قسمت ها را با حرکت دوار دست به حالت ابر و باد بیاورید، انگار که برخی قسمت ها در حال ترکیب شدن با یکدیگر هستند، سایه روسن هایی که در اثر تجمع اپوکسی ها در یک نقطه پدید می آیند به شما کمک می کنند.

اپوکسی با طرح بتن 

برای رسیدن به چنین طرحی باید اپوکسی های بدون رنگ را روی سطوحی بتنی استفاده کنید، هر چه سوراخ های روی بتن زیاد تر باشد این طرح ها نیز بیشتر به چشم می آیند.

اپوکسی های طرح دار

اپوکسی ها نیز می توانند مانند خیلی دیگر از کفپوش ها دارای طرح و نقش های مختلفی باشند، برای این کار شما به تعداد رنگ های مختلفی نیاز دارید، اول هم باید طرح های مد نظرتان را اجرا کنید و بعد اپوکسی نهای را بریزید. 

حکاکی روی سطح اپوکسی ها 

اگر علاقه ندارید تا از رنگ های مختلف استفاده کنید، می توانید با استفاده از یک دستگاه فرز کوچک روی سطح اپوکسی هایتان را حکاکی کنید، بدون این که نگران کم شدن مقاومت آن ها باشید. 

 

 

مطالب مرتبط درباره کفپوش 


 

 

 

 

منبع: چیدانه