با طراحی درست و به كارگیری تكنیك‌های هوشمندانه، شما می‌توانید اتاق دنج خود را تبدیل به استراحتگاهی رویایی كنید.

به نور طبیعی اجازه ورود بدهید. در فضاهای كوچك پرده‌ها را به حداقل برسانید تا بیش‌ترین نور طبیعی وارد اتاق شود  و فضای اتاق پرانرژی شود. از كركره‌های ساده و یا پرده‌های نازك استفاده كنید تا حتی وقتی می‌خواهید آن‌ها را بكشید باز هم اتاق شما خیلی تاریك نشود.

از یك پالت رنگی محدود استفاده كنید. اگر نمی‌خواهید فضای شما كاملا سفید باشد از رنگ‌های وانید مورد علاقه خود  استفاده كنید، می توانید از ترکیب رنگ قرمز و نارنجی استفاده کنید و رنگ دیوار اتاق سفید .

فضاهای نگهدارنده را به حداكثر برسانید. ساخت یك فضای نگهدارنده سرتاسری (از كف تا سقف) باعث می‌شود تا از  هر سانتی‌متر از اتاق‌خواب شما استفاده شود. این فضای نگهدارنده می‌تواند مكانی برای قرار دادن كتاب‌ها وارائه اشیای تزئینی باشد و هم‌چنین می‌توان در آن چند كشو طراحی كرد و وسایل شخصی خود را در آن‌ها گذاشت. این فضاهای نگهدارنده هم‌چنین می‌توانند سطوحی داشته باشند كه بتوان از آن‌ها به عنوان میزهای كناری و برای قرار دادن آباژور استفاده كرد.

از استفاده از پنجره هراس نداشته باشید. قانونی وجود ندارد كه شما را از قرار دادن تخت‌خواب در كنار پنجره منع كند. یک راه این است که تخت‌خواب در انتهای اتاق كوچك و تقریبا وسط آن قرار بگیرد . پنجره‌ها كركره‌های عمودی داشته باشند تا هنگام نیاز مانعی در برابر نور ایجاد كنند. از نور طبیعی می‌توان برای مطالعه در طول روز استفاده كرد.

با استفاده از آینه چشم را فریب بدهید. ایجاد خطای بصری با استفاده از آینه روشی كلاسیك است كه همیشه به كار  می‌آید. یك دیوار آینه‌ای، كه مناسب اتاق‌خواب‌های كوچك است، فضا را از نظر بصری دوبرابر می‌كند.

وسایل اتاق‌خواب را براساس ابعاد فضای خود در نظر بگیرید. داشتن مبلمانی كه براساس ابعاد فضای شما ساخته  شده است ایده بسیار خوب و راهگشایی است.

ظاهر یكی از دیوارها را تغییر دهید. در یک اتاق باریك، دیوار انتهایی كاغذ دیواری کنید تا با دیگر دیوارها متفاوت شود. این كاغذدیواری با دیگر اجزای این اتاق، مثل پتو، هماهنگی خوبی دارد و باعث شده است تا فضای اتاق یك‌دست و یك‌پارچه به نظر برسد.

از تخته پشتی تخت‌خواب استفاده كنید. استفاده از تخته پشتی به عنوان فضای نگهدارنده ایده‌ای هوشمندانه است و  از این طریق می‌توان بیش‌ترین استفاده را از فضای اتاق كرد. فضای نگهدارنده پشت این تخت‌خواب هم قفسه است و هم میز كناری. البته می‌توان به فضای نگهدارنده كشو یا كمد دردار هم اضافه كرد.

از طرح‌های برجسته استفاده كنید. اتاق‌خواب كوچك كه دیوارهای آن شیب‌دار هستند دارای فضای بسیار پرانرژی است. یك تخت‌خواب و میز مینی‌مالیستی در كنار كاغذ دیواری‌های جذاب جلوه‌ای خاص و زیبا به اتاق‌خواب می دهند.

از رنگ سفید غافل نشوید. استفاده از رنگ سفید باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن اتاق می‌شود و راه‌های زیادی برای به  كارگیری این رنگ در فضا وجود دارد.

استفاده از كشوهای پیش‌ساخته از بی‌نظمی جلوگیری كرده و حس‌وحالی آرام ایجاد می‌كنند.

 

مطالب مرتبط درباره طراحی دکوراسیون اتاق خواب 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع : چیدانه