آب صنعتی چیست و از کجا بخریم 1

راهنمای خرید پمپ صنعتی

در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با مواردی که به پمپ های صنعتی مربوط می‌شود آشنا کنیم و همچنین بهترین برند پمپ های آب خانگی و صنعتی را به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

پمپ های صنعتی چگونه عمل می‌کند؟

پمپ‌های صنعتی از نیروی الکتریکی کمک می‌گیرد و فشار سیالات را افزایش می دهند. این دستگاه‌ها بسیار کاربردی هستند و می‌توان از آن‌ها برای انتقال انواع مختلفی از مایعات استفاده کرد.

به دلیل عملکردهای مختلفی که پمپ های صنعتی دارند، در محیط‌های صنعتی بسیار از آن‌ها استفاده می‌شود.

165761182362cd262f10347 main

شرایط لوله کشی پمپ های سانتریفوژ

یکی از مهمترین شرایطی که روی کارکرد پمپ‌های سانتریفوژ تاثیرگذار است شرایط لوله کشی پمپ های سانتریفوژ آن‌ها بوده، که باید هنگام نصب و راه‌اندازی به آن توجه شود. زیرا حتی گاهی نحوه‌ی لوله کشی می‌تواند در انتخاب پمپ تاثیرگذار باشد. عملکرد پمپ‌های سانتریفوژ بدین صورت است که انرژی بر اثر نیروی گریز از مرکز به سیال وارد شده و باعث جا به جایی آن می‌شود.

به همین علت نحوه‌ی لوله‌کشی خطوط مکش و رانش بر روی کارکرد و عملکرد پمپ‌های سانتریفوژ بسیار تاثیرگذار است. در صورتی که این خطوط لوله‌کشی مناسب و با کیفیت نباشد باعث عملکرد ضعیف پمپ و کاهش راندمان خواهد شد.

مدل‌های مختلف پمپ‌های سانتریفوژ

پمپ‌های سانتریفوژ را از نظر لوله‌کشی و قرارگیری در مدار به دو نوع خطی و پمپ‌های زمینی می‌توان تقسیم کرد: پمپ‌های سانتریفوژ خطی را به صورت مستقیم در مدار قرار می‌دهند و نصبشان نیز آسان بوده و ابعاد کوچکتری نیز نسبت به پمپ‌های زمینی دارند. ورودی و خروجی پمپ‌های زمینی ۹۰ درجه اختلاف زاویه دارد در حال که پمپ‌های خطی ۱۸۰ درجه اختلاف زاویه‌ای ورودی و خروجی دارند.

165761189362cd2675e0d97 main

ویژگی‌های پمپ‌های سانتریفوژ

از خصوصیاتی که محل نصب پمپ‌های سانتریفوژ باید داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محل نصب پمپ‌های سانتریفوژ باید نزدیک به منبع باشد.

 • سطحی که پمپ روی آن نصب می‌شود باید قادر باشد هرگونه ارتعاشی را جذب نماید و تکیه‌گاه محکمی برای مجموعه پمپ باشد و همچنین در برابر ریزش سیال مقاوم و ایمن باشد.

 • فونداسیون پمپ می‌بایست از بتن باشد و پیچ‌ها پمپ داخل بتن مستقر شود.

 • وزن فونداسیون باید بین دو تا سه برابر وزن مجموعه پمپ باشد.

 • فونداسیون باید صاف باشد تا هر گونه تنش و کرنش حین محکم نمودن بولت‌ها بوجود نیاید.

لازم به ذکر است اکثر پمپ‌ها روی یک شاسی توسط کارخانه سازنده تراز می‌شوند. اما به دلیل حمل و نقل تراز پمپ ممکن است بهم بریزد در نتیجه لازم است پمپ هنگام نصب روی فونداسیون بار دیگر تراز شود.

پمپ‌های سانتریفوژ در خط دهش و نزدیک پمپ یک شیر کشویی و یک شیر یک طرفه به منظور حفاظت از پمپ می‌بایست نصب شود. یعنی بدین صورت که بین پمپ و شیر کشویی، شیر یک طرفه نصب می‌شود. لازم به ذکر است اگر برای افزایش قطر خط دهش از تبدیل استفاده شود این تبدیل باید ما بین شیر یک طرفه و پمپ قرار گیرد.

از مواردی که همیشه باید به آن توجه کرد می‌توان به نسبت قطر خط لوله دهش با قطر دهانه پمپ اشاره کرد. به بیان دیگر هیچ‌گاه قطر خط لوله دهش نباید از قطر دهانه پمپ کوچک‌تر باشید بلکه می‌بایست یک یا دو سایز بزرگ‌تر باشد.

165761186662cd265a290cd main

نکات مهم در نصب لوله‌کشی پمپ‌های سانتریفوژ

 • لوله‌کشی قسمت مکش باید تا حد امکان مستقیم و کوتاه باشد.

 • برای کم شدن تلفات، لوله‌کشی خط مکش پمپ با قطر بالاتری طراحی می شود.

 • باید لوله‌کشی به نحوی باشد که سیال را در تمام طول مسیر، به صورت یکنواخت به سوی پمپ هدایت کند.

 • زمان طراحی لوله‌کشی برای آرام شدن جریان معمولا لوله‌ای مستقیم را که طولی معادل ۱۰ برابر قطر دهانه‌ی مکش دارد، در مسیر ورودی پمپ قرار می‌دهند.

 • حتی الامکان هیچ زانویی در نزدیکی دهانه مکش وجود نداشته باشد.

 • برای کنترل دبی خروجی از شیر تنظیم جریان استفاده شود

 • شیر تنظیم جریان حتما در مسیر لوله‌کشی خروجی نصب شود.

برترین برند پمپ صنعتی

شرکت صنایع پمپ آبارا در سال 1373 با سرمایه گذاری ابارا ژاپن در ایران تاسیس شد. آبارا پمپ های صنعتی را در دو نوع پمپ های آب صنعتی چدنی و استیل (زمینی – عمودی طبقاتی) ارائه می‌دهد. آبارا برترین برند و پیشرو در پمپ های صنعتی است.

شرکت صنایع پمپ آبارا تولید کننده انواع پمپ آب صنعتی، خانگی، مستغرق، آتشنشانی و …. با برند آبارا ABR در ایران می باشد.


پایان مطلب


 

 

لینکهای مفید

آب استخر عمومی چند وقت یکبار عوض میشود

 

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

//