عایق الاستومری

عایق الاستومری سلول بسته از دهه 1950 در ایالات متحده در دسترس بوده است. همچنین به عنوان عایق فوم الاستومری انعطاف پذیر (FEF)، عایق خط مبرد مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، عایق لوله الاستومری انعطاف پذیر، عایق خط مبرد HVAC، عایق لوله تبرید مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، عایق لوله HVAC، عایق خط مبرد AC، عایق لوله مبرد AC، عایق لوله مبرد AC، عایق خط برگشت و عایق لوله لوله کشی .

در اصل، عایق الاستومری سلول بسته یک لاستیک مصنوعی است که از ساختارهای سلول بسته در لوله ها، ورق ها یا رول های کارخانه ای موجود است. لبه بیرونی از یک سطح صاف یا “پوست” تشکیل شده است که به عنوان یک کندکننده بخار داخلی عمل می کند. به دلیل ماهیت انعطاف پذیر عایق الاستومری سلول بسته، در مقایسه با گزینه های عایق سلول بسته سفت و سخت، کمتر در معرض ترک، شکستگی و از دست دادن مواد است.

عایق الاستومری سلول بسته به دلیل توانایی استثنایی آن در کنترل تراکم در سیستم های مکانیکی سرد (زیر محیط) به عنوان عایق HVAC، مبرد و لوله کشی یا لوله کشی شناخته می شود. عایق الاستومری سلول بسته به دلیل نفوذپذیری کم بخار آب، ساختار سلول بسته و کندکننده بخار داخلی، یک انتخاب عالی برای محافظت از لوله ها و تجهیزات در برابر یکی از رایج ترین مشکلات و نگرانی های مالک در صنعت ساختمان و ساختمان است. خوردگی زیر عایق یا “CUI”. هنگامی که آب، بخار آب یا رطوبت به عایق نفوذ می کند و به سیستم های مکانیکی گران قیمت حمله می کند، این یک مشکل پرهزینه، اما قابل پیشگیری است.

یکی از مهمترین ملاحظات در طراحی، تعیین و نصب عایق الاستومری سلول بسته، ضخامت عایق است. عواملی مانند دمای سیال یا گاز (خط) در لوله یا تجهیزات، نوع لوله، اندازه لوله، دمای محیط، رطوبت نسبی، و اینکه آیا یک پوشش بیرونی محافظ اعمال خواهد شد یا نه برای محاسبه ضخامت عایق صحیح ضروری است.

تولیدکنندگان آمریکایی عایق الاستومری سلول بسته، لوله‌هایی را در قالب‌های “بدون شکاف” یا “خود مهر و موم” ارائه می‌کنند. ورق ها و رول ها نیز با یا بدون چسب حساس به فشار (PSA) در یک طرف کارخانه ارائه می شوند. لوله‌ها و ورق‌ها/رول‌های خود آب‌بند با پیشنهاد PSA باعث صرفه‌جویی در نیروی کار در طول نصب می‌شوند.

لوله ها معمولاً در “ضخامت دیواره” ¼” تا 2″ و قطر داخلی (ID) اندازه های ¼” تا 6 اینچ IPS (اندازه لوله آهنی) موجود هستند. Aeroflex اندازه لوله تا 16 اینچ IPS را ارائه می دهد. اندازه‌های ورق معمولاً 3×4 و رول‌ها به عرض 48 اینچ با ضخامت‌های ¼ اینچ تا 2 اینچ هستند.

عایق الاستومری سلول بسته برای کاربردهای داخلی و خارجی زیر مناسب است:

  • عایق لوله HVAC
  • عایق لوله VRF (جریان مبرد متغیر).
  • عایق لوله مبرد
  • عایق لوله و تجهیزات آب سرد
  • عایق لوله برودتی (تا 297- درجه فارنهایت)
  • عایق لوله آب سرد و گرم خانگی (NBR/PVC تا 220 درجه فارنهایت، EPDM تا 300 درجه فارنهایت)
  • داکت لاینر (بدون فیبر)
  • بسته بندی کانال
  • تضعیف صوتی لوله ها و کانال ها (فرکانس های پایین تر)

با توجه به قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه ماوراء بنفش، عایق الاستومری سلول بسته به مرور زمان تخریب می شود، بنابراین باید با پوشش ویژه تولید کننده UV یا سیستم ژاکت کار شده در میدان محافظت شود. عایق الاستومری سلول بسته سنتی NBR/PVC (لاستیک نیتریل بوتادین/PVC) سریعتر از عایق EPDM تخریب می شود. EPDM ذاتاً در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است و با سرعت کمتری نسبت به NBR/PVC تخریب می‌شود. اگرچه ضد اشعه ماوراء بنفش نیست، اما EPDM همان نوع لاستیکی است که برای کاربردهای صنعتی و خودرو استفاده می شود.

تولیدکنندگان آمریکایی عایق الاستومری سلول بسته باید از استانداردهای ساخت ASTM (ASTM C 534, C 411) پیروی کنند و استانداردهای ایمنی ایمنی در برابر آتش و دود مانند ASTM E 84 (UL 723)، NFPA 90A و 90B را رعایت کنند. عایق‌هایی که دارای رتبه‌بندی عمومی هستند، اصطلاحی است که با رعایت این استانداردهای ایمنی آتش‌سوزی مرتبط است که به مهندسان این امکان را می‌دهد تا عایق الاستومری انعطاف‌پذیر را روی لوله‌ها و کانال‌ها در پلنوم‌های هوا مشخص کنند. پلنوم به طور کلی فضایی بین سقف سازه ای (یعنی سقف) و سقف قطره ای است.

عایق الاستومری سلول بسته نیز برای ساکنین ساختمان ایمن است زیرا بدون الیاف (هیچ الیافی از عایق جدا نمی شود)، مقاوم در برابر قالب و VOC کم است. تولیدکنندگان آمریکایی معمولاً در طول ساخت، بیوسیدها را به عایق NBR/PVC خود اضافه می‌کنند تا قرار گرفتن در معرض احتمالی با کپک را مدیریت کنند. به عنوان یک جایگزین، عایق الاستومری سلول بسته EPDM به طور طبیعی در برابر میکروب مقاوم است. اکثر عایق های الاستومری ساخت آمریکا نیز دارای گواهینامه شخص ثالث توسط SCS Indoor Advantage™ Gold برای انتشار کم مواد شیمیایی هستند.

اگر به دنبال یک عایق اثبات شده و ایمن برای صرفه جویی در انرژی، کنترل تراکم، رعایت قوانین ملی/ایالتی/محلی انرژی و ساختمان، جلوگیری از رشد کپک و مشارکت در پروژه های ثبت شده در LEED هستید، به عایق الاستومری سلول بسته نگاه نکنید.

بررسی اجمالی

موقعیت

شادآباد ، خیابان عزیزی ، خیابان آستانه ، پلاک 48,تهران,تهران
//
Bespar Reportaj Services
مشاوره رایگان