نسوز چیست انواع آجر نسوز و کاربرد آن در صنعت ساختمان 3

 

آجر نسوز چیست ؟ کاربرد انواع آجر نسوز در ساخت و ساز

قبل از اینکه به این نکته بپردازیم که آجر نسوز چیست و چه کاربردها و ویژگی هایی دارد، به این نکته اشاره کنیم که آجر نسوز یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که عمدتا در دیواره های ساختمان و حتی نمای ساختمان، از آن استفاده می کنند. از متریال های مقاوم در برابر حرارت، و سایش و یخبندان‌های مکرر و قابلیت مصرف در تمامی شرایط اقلیمی استفاده می‌شود.

آجر نسوز (Firebrick) به عنوان یکی از متنوع ترین انواع آجر نما در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است. این تنوع را می توان در رنگ ها (قرمز انگلیسی، پرتقالی شاموتی، سفید، مشکی، و…) و همچنین در طرح های (ساده، کامل، کرکره ای، رستیک، تایل و…) این آجر دید.

استفاده از آجرهای نسوز تنها به ساخت و ساز ختم نمی‌شود بلکه در بسیاری از صنایع مانند فولاد، سیمان، سرب، روی، شیشه و … استفاده می‌گردد.

آجرهای نسوز برای کوره‌های این صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر نسوز چیست

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

مواد پایه آجر نسوز کانیهای معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی میباشند که نسوز هستند. یعنی مقاومت دمایی بالایی دارند. مواد اولیه تولید آجر نسوز را مواد نسوز مینامند که به مواد معمولا سرامیکی و غیره فلزی گفته میشود که میتوانند در درجه حرارتهای بالا پایدار باشند مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتهای بالا و شرایط محیط عمل داشته باشند.

 

لینک پیشنهادی: برای خرید عمده آجر، یه سری به بازار عمده فروشی کالای ساختمانی بزن، شاید اینجا بتونی کالای مورد نیازت رو با کیفیت عالی و قیمت خوب پیدا کنی

 

استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان

با کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان میتوانید اطمینان خاطر داشته باشید که نمای ساختمان شما برای نسل های آینده و فرزندان شما هم جذاب و همانند روز اول باقی میماند. البته این فقط در یک صورت امکان پذیر است و آن استفاده از آجر نسوز با فرمولاسیون استاندارد و دارای استاندارد میباشد. متاسفانه سطح بازار از انواع آجر های نما با نام آجر نسوز پر شده است ولی کیفیت لازم را در دراز مدت ندارند و بعد از گذشت چند سال از زمان نصب تغییر رنگ داده یا تغییر شکل میدهند. جلبک میبنند یا شوره میزنند. توصیه میشود در زمان خرید حتما داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجرنسوز را از فروشنده بخواهید.

انواع آجر نما نسوز

ویژگی آجر های نسوز

مهم ترین ویژگی آجر نسوز مقاومت بالای آنها در برابر حرارت می باشد و این مسله باعث می شود تا از این متریال به عنوان پوشش درونی کوره های صنعتی استفاده شده و حتی قابل استفاده در شومینه ها هم می باشد. در واقع در فضاهایی که دارای درجه حرارت بالایی هستند، می توان از آجر های نسوز استفاده نمود. توجه داشته باشید که آجر های نسوز با توجه به نوع ماده ای که در ترکیبات آنها به کار رفته است، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام با توجه به مواد به کار رفته در آنها گستره های مختلفی از حرارت را می توانند تحمل کنند. آنچه تا دهه ۱۹۶۰ برای پوشش کوره ها مورد استفاده قرار می گرفت، کربن و خاک نسوز است، اما در حال حاضر کاربرد آجر های نسوز در پوشش داخلی کوره ها بسیار گستره می باشد.

 

مطلب پیشنهادی : مراحل تولید آجر سفال

 

انواع آجرهای نسوز و کاربرد آن

آجرهای نسوز انواع مختلفی دارد، باتوجه به نوع ماده استفاده شده در ترکیبات آنها، گستره‌های مختلی را تحمل می‌کنند. تا دهه 1960 از کربن و خاک نسوز برای پوشش کوره‌ها استفاده می‌شد اما امروزه با ساخت انواع آجرهای نسوز از آنها در پوشش داخلی کوره استفاده می‌شود.

1- آجر سيليسی ، 2- آجر نسوز ویژه ، 3- آجر آلومينيومی ، 4- آجر نسوز قلیایی 

آجر سيليسی

آجر هایی که از خاک سیلیسی تشکیل شده باشند، آجر های سیلیسی گفته می شود. البته خاک های سیلیسی را در اصطلاح کورتزیت هم می گویند که مواد تشکیل دهنده آنها شامل اکسید سیلیسیوم به مقدار خیلی زیاد و مابقی آنها اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن که برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می کنند. از این نوع آجر های نسوز برای پوشش درونی کوره های فولاد سازی استفاده می شود. حتی آجر های نسوز سیلیسی در تولید شیشه، سرامیک و همچنین کوره های کک سازی هم کاربرد دارند، دلیل آن هم این است که این نوع آجرها رسانایی گرمایی بالایی در نفوذ ناپذیری مقابل گاز ها دارند.

 

آجر نسوز

آجر نسوز ویژه

این آجر ها نوعی از آجر های نسوز هستند که از تهیه شده از فلزات واسطه می باشند و کاربرد های خاصی در صنعت ساختمان دارند.
انواع آجرنسوز ویژه عبارتند از :

آجر نسوز اکسید کروم – کوروندوم

مواد تشکیل دهنده این نوع آجر 90 تا 95 درصد اکسید آلومینیوم و 5 تا 10 درصد اکسید کروم است.این آجر در بخش درونی کوره بلند ذوب آهن استفاده می شود.

آجر نسوز زیرکونیوم

این آجر مقاومت گرمایی زیادی دارد به همین دلیل بیشتر کاربرد آن کوره ذوب آهن آلومینیوم و کوره شیشه مذاب است

آجر نسوز اکسید کروم

این آجر دارای 90 تا 95 درصد اکسید کروم می باشد و از آن در کوره های صنعت شیشه سازی استفاده می شود.

 

 

 آجر آلومينيومی

عمده ماده تشکیل دهنده این آجرها اکسید آلومینیوم یا آلومین است که با مقاومت حرارتی مناسب تا  ۱۷۵۰ درجه سلسیوس و مقاومت در برابر قلیاها در پوشش داخلی کورههای ذوب فلزان و آهن و شیشه سازیهای بزرگ کاربرد دارد.

آجر نسوز قلیایی

آجر نسوز قلیایی

آجر های قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید تشکیل شده اند و در صورتی که بخواهند مقاومت گرمایی این نوع آجرها را افزایش دهند، مقداری اکسید کروم و اکسید آهن را به این مخلوط اضافه می کنند. کاربرد این نوع آجرها در پوشش درونی کوره های باز فولاد سازی، کوره های دوار سیمان سازی، قسمت بالایی کوره های ذوب شیشه و همچنین تهیه صنایع فلزات غیر آهنی می باشد.

نحوه نصب آجر های نسوز

آجرنسوز

 

توجه داشته باشید که برای نصب آجرنسوز می توانید از چسب استفاده کنید، اما با استفاده از ملات و سیمان هم قابل نصب هستند. نکته مهم این است که طرح و ترکیب رنگ ها و همچنین ترکیب سنگ و آجر باعث می شود تا کار زیبایی را در نهایت ارائه دهید. توجه داشته باشید که اگر از گران ترین آجرنسوز هم برای نمای ساختمان استفاده کنید، اما در زمان اجرا، طرح و ترکیب مناسبی را در نظر نداشته باشید، بی فایده خواهد بود و تمام هزینه هایی که کردید به هدر خواهد رفت. از این رو توصیه می کنیم که برای نمای ساختمان طرحی مناسب و زیبا را با کمک طراحان در نظر گرفته و اجرا نمایید.

از مزایای آجرنسوز در نمای بیرونی ساختمان هم می شود به موارد زیر اشاره کرد:

1. به علت پخت در دمای زیاد در مقابل فرسایش و سرما وگرما مقاوم می باشد.

2. به علت پخت ، شامل طیفهای رنگی زیبا می باشدکه در پایان کار زیبایی نما صد چندان می شود.

3. سبک بوده ونیاز به اسکوب و نگه دارنده ندارد و در نتیجه هزینه اضافی برای مشتری ندارد.

4. جذب زیادی با ملات وسیمان دارد و هرگز از ساختمان نمی افتد وخطرسقوط مصالح صفراست.

5. هرنوع طرح و الگویی را میتوان با آجر اجرا کرد ومحدودیت اندازه در محل نصب ندارد.

6. در نهایت عایق سرما وگرما بوده و از اتلاف انرژی در همه فصول جلوگیری می کند.

رنگ آجر های نسوز

معروف ترین رنگ های آجر نسوز قرمز و قهوه ای می باشد، اما فراموش نکنید که تنوع رنگ در آجر های نسوز زیاد بوده و از مشکی گرفته تا سفید می توانند تغییر رنگ داشته باشند. حتی وجود رنگ های زنده و به رنگ طبیعت هم در آجر های نسوز به چشم می خورد که باعث می شود نمایی منحصر به فرد ایجاد شود.

قیمت آجر نسوز

قیمت آجرهای نسوز نسبت به سایر آجرها بالاتر بوده و دلیل آن هم بالا بودن قیمت خاک نسوز است. البته قیمت خاک نسوز هم به دلیل مشکل بودن تولید آن بالا می باشد.

قیمت آجر نسوز به طور کلی به عوامل مختلفی وابسته است و می‌تواند بسیار متغیر باشد. برخی از عواملی که قیمت آجر نسوز را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارت‌اند از:

نوع آجر: وجود انواع مختلف آجرها با اندازه‌ها و ویژگی‌های متفاوت، تأثیر زیادی بر قیمت دارد. آجرهای نسوز، آجرهای سفالی، آجرهای خرده‌کوب و غیره ممکن است قیمت‌های مختلفی داشته باشند.

کیفیت آجر: کیفیت و استحکام آجر نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. آجرهای با کیفیت بالاتر معمولاً هزینه‌ی بیشتری دارند.

ناحیه‌ی تولید: هزینه‌های تولید آجر و توزیع آن بین مناطق مختلف ممکن است متفاوت باشد و این امر می‌تواند تأثیری در قیمت نهایی آجرها داشته باشد.

بازار و عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا در بازار می‌تواند باعث تغییرات قیمت آجرها باشد. در دوره‌های بازار رونقی، قیمت‌ها ممکن است افزایش یابد و در دوره‌های رکود، کاهش یابد.

ابعاد و اندازه آجر: آجرهای بزرگتر معمولاً قیمت بالاتری دارند، زیرا نیاز به مواد بیشتری برای تولید آن‌ها وجود دارد.

 


پایان مطلب


گ

لینک های مفید و مرتبط

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

//