تصویر شماره آبگرمکن خورشیدی  چیست؟ انواع آبگرمکن خورشیدی | مزایا و کاربرد آن
تاسیسات ساختمانی

تعریف آبگرمكن خورشیدی 

آبگرمكن خورشیدی دستگاهی است که با جذب انرژی خورشیدی آب مورد نیاز را گرم می‌کند. استفاده از انرژی خورشیدی جهت گرم نمودن آب به جهت رایگان بودن این منبع عظیم انرژی، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد. سیستم‌های آبگرمکن خورشیدی دارای تقسیم  بندی‌های مختلفی می‌باشند که عبارتند از:

  1. ترموسیفون

  2. پمپ دار تحت فشار

  3. برگشت ثقلی

ترموسیفون :

این سیستم‌ها فاقد هرگونه پمپ جهت جابجایی آب می‌باشند و با استفاده از گرمای آفتاب عمل می‌کنند.مشکل عمده این سیستم پدیده یخ زدگی در فصول سرد سال می‌باشد.

پمپ‌دار تحت فشار: 

در این سیستم مدار بسته می‌باشد و برای جابجایی سیال از پمپ استفاده می‌کنند. تفاوت اصلی این نوع سیستم با آبگرمکن ترموسیفون در این است که آب داخل لوله های تحت خلا در این حالت تحت فشار به گردش در می آید. بدلیل اینکه لوله های تحت خلا از جنس شیشه هستند و تحمل فشار آب را ندارند، از لوله های هیت پایپ مسی بعنوان ناقل حرارت استفاده شده است. سر لوله های هیت پایپ در داخل مخزن آب قرار دارد، لوله های هیت پایپ که در داخل لول های تحت خلا قرار دارند، در اثر جذب انرژی خورشید گرم شده و گرمای خود را به آب درون مخزن آب منتقل می کنند

مزیت اصلی این سیستم این است که نیازی به اینکه آبگرمکن بر روی پشت بام قرار گیرد، نیست. بعبارت دیگر برخلاف آبگرمکن های کم فشار که می بایست حتما بر روی ارتفاع قرار گیرند تا بتوانند فشار آبگرم لازم را در خانه تامین نمایند، وجود ندارد و می توان آبگرمکن را در موقعیت دلخواه و مناسب مثلا در فضای زیر شیروانی، داخل حمام و یا در اطراف سقف قرار گیرد.

برگشت ثقلی: 

سیستمهای برگشت ثقلی عموماً جزء سیستمهای غیرمستقیم گرمایش آب است که در آن آب در یک سیکل بسته حرارت خورشید را از کلکتور دریافت کرده و به وسیله یک مبدل حرارتی آب داخل  مخزن را گرم می‌نماید. سیستم تا زمانی که انرژی خورشید به میزان کافی موجود باشد، کار می‌کند. در غیر اینصورت پمپ از کار افتاده و سیال داخل کلکتور در اثر نیروی گرانشی به داخل مخزن تخلیه می‌شود. این سیستم‌ها برای مناطقی که اختلاف دمای زیادی را تجربه می‌کنند بسیار مناسب است. سیستم برگشت ثقلی کلکتور‌های SGP متناسب با شرایط کشور ایران طراحی شده و بدلیل عدم استفاده از ضد یخ، نسبت به سیستم‌های ترموسیفون و تحت فشار برتری فراوانی دارد.

 

به طور كلي آبگرمكن های خورشيدی دو دسته اند:

۱ - آبگرمكن خورشيدی صفحه ای ، ۲ - آبگرمكن خورشيدی استوانه ای

آبگرمكن خورشيدی صفحه ای :

در سيستم صفحه اي كه قديمي تراست وبازده كمتري داردبايد اشعه آفتاب عمود بر صفحه بتابد تا بيشترين جذب راداشته باشد .

آبگرمكن خورشيدی استوانه ای : 

در سيستم لوله اي استوانه هاي موازي در هر فصل و هر ساعتي از روز در هرزاويه اي كه اشعه خورشيد دارد مي توانند اشعه آفتاب را جذب كنند و بنابراين حتي تا دماي جوش قابليت افزايش دمادارند . سيستم صفحه اي كم كم از دور خارج مي شود.

مكانيزم آبگرمكن خورشيدی چيست؟

اصلي ترين قسمت آبگرمكن خورشيدی مجموعه لوله هايي است به نام كلكتور collector كه تشكيل شده از يك استوانه شيشه اي كه روي سطح آنرا يك تركيب خاص تيره رنگ پوشانده كه اشعه آفتاب آنرا بشدت داغ مي كند. درداخل اين استوانه آب جريان دارد كه گرماي استوانه را جذب كرده و گرم ميشود براي جلوگيري از دست رفتن گرماي استوانه تيره رنگ، آنرادر داخل استوانه شيشه اي بزرگتري قرارداده اند كه شفاف است و بين اين دو استوانه خلا است . خلا عايق كاملي است و اجازه نمي دهد گرماي استوانه داخلي به استوانه خارجي برسد و تلف شود.

چگونه آبگرمگن خورشيدی درهزينه ها صرفه جويی مي كند؟

با نصب يك آبگرمكن خورشيدی شش ماه از سال مي توانيد كاملا موتور خانه يا پكيج را خاموش كنيد در شش ماه ديگر هم بين ۵۰ تا ۷۰ درصد صرفه جويي در مصرف گاز خواهيد داشت بگذاريد قبض گاز شما را خورشيد بپردازد ! ضمناً طول عمر سيستم گرمايش شما افزايش ميابد.

 

مزایای آبگرمکن خورشیدی:

1-حفاظت محیط زیست

2-جلوگیری از افزایش گرمای زمین

3- انرژی پاک، ارزان، قابل دسترسی، پایان ناپذیر و ذخیره منابع انرژی تجدیدناپذیر

4- افزایش ضریب اطمینان ایمنی

5- دسترسی همیشگی به منبع انرژی

6- کاهش هزینه های انرژی گرمایی

 

 

مطالب مرتبط درباره سیستم گرمایشی


 

 

 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

تبلیغات    کفپوش لمینت  چیست ؟ مزایا و معایب لمینت ... لمینیت (laminate) که اصطلاحاً به آن لمینت و یا پارکت لمینیت نیز می‌گویند، از جنس HDF ، الیاف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard)  است و مانند ...

کفپوش لمینت و مزایا و معایب لمینت
مزایا و معایب نمای سنگ طبیعی

مزایای سنگ نمای طبیعی : زیبایی و تنوع رنگ. وزن: سنگ گرانیت درای وزن بالایی نسبت به سایر نماها می باشد. امروزه استفاده از سنگ های آهکی متخلخل(تراورتن) و بهبود کیفیت ...