تصویر شماره راهنمای نصب و اجرای ترمووود
معماری و دکوراسیون

در این مطلب سعی داریم نحوه اصولی و روش صحیح نصب و اجرای ترمووود را به علاقه مندان این متریال ارائه دهیم

ترمووود یکی از المان های پر کاربردی است که در طراحی تمامی انواع ویلاها ، اعم از ویلای کلاسیک و ویلای مدرن به کار گرفته می شود . ترمووود محصولی است که در طی یک پروسه مکانیزه از فراوری چوب درختان زبان گنجشک و کاج ساخته می شود و در این فرآیند ، هیچگونه ماده شیمیایی به کار گرفته نمی شود و تنها با استفاده از حرارت چوب ترمو ساخته می شود . این متریال ارزشمند از نظر بهای تمام شده گران محسوب می شود و به همین دلیل استفاده از آن در طراحی دکوراسیون به صورت محدود انجام می شود .

ترمووود در عین برخورداری از زیبایی بی نظیر ، عنصری مقاوم و با دوام است و به همین دلیل کاربرد آن در طراحی ویلا روز به روز افزایش می یابد . از ترموود یا چوب ترمو استفاده های مختلفی در صنعت ساختمان سازی می شود و به کارگیری از این متریال در بخش های مختلف دکوراسیون داخلی و طراحی نما امکان پذیر است . از این مولفه در طراحی و اجرای نما ، کف پوش ساختمان ها ، دیوار پوش و موارد دیگری از این دست بهره گیری نمود . همچنین با توجه به نصب ساده و آسان این عنصر ، می توان جایگاه ویزه ای برای این متریال در بازسازی ساختمان در نظر گرفت .

مزایای به کارگیری از ترمووود

 

مزایای به کارگیری از ترمووود

استفاده از ترمووود فواید زیادی برای کاربران و رشد صنعت ساختمان سازی خواهد داشت که در ادامه بخشی از آنها توضیح داده می شود . ترمووودها دارای وزن سبک تری نسبت به المان های مشابه خود هستند ، از این رو استفاده از آنها در طراحی دکوراسیون به استحکام بنا آسیب نمی رساند و مانعی برای به کارگیری از آنها در ساخت و اجرای ساختمان ها وجود نخواهد داشت . وجود این مولفه در طراحی داخلی فضاهای در اختیار ، باعث حفظ دمای هوا در سطح نرمال می شود و مانع از ایجاد تغییرات پیش بینی نشده و ناگهانی در دمای محیط می گردد . همچنین ترموود میزان رطوبت موجود در محیط را مطابق با استانداردهای تعریف شده حفظ می نماید و نیازهای طبیعی بدن انسان را از نظر ایجاد دمای رفاهی مناسب و رطوبت مطلوب مرتفع می نماید .

نصب ترمووود با سرعت خوبی انجام می شود و نتیجه کار بسیار ایده آل و با کیفیت خواهد بود که این امر سبب به کارگیری گسترده چوب ترمو در بازسازی ساختمان شده است . سرعت نصب بالا در کنار دوام و ماندگاری قابل قبول ، در مقابل عوامل آسیب رسان از قبیل آتش، طوفان ، سرما ، زلزله و عوامل دیگر سبب محبوبیت این متریال در بین طراحان و معماران گردیده است .

استفاده از ترمووود در تمامی شرایط آب و هوایی امکان پذیر است لذا این عنصر سازگاری خوبی برای به کار گیری در طراحی ویلا دارد . چوب ترمو در برابر تابش مستقیم آفتاب نیز دچار تغییر در ابعاد نمی شود و در برابر حشرات و قارچ ها نیز مقاوم است . این محصول عایق خوبی برای سر و صدا است و استفاده از آن به عنوان کف پوش در طراحی ویلای کلاسیک بسیار مطلوب خواهد بود .

 

معایب به کارگیری ترمووود

معایب به کارگیری ترمووود

علی رغم مزایای فراوانی که برای این محصول عنوان شد ، با توجه به اینکه مواد اولیه ساخت این عنصر از چوب درختان است و برای تهیه آن لازم است درختان سبز و جاندار از طبیعت حذف شوند ، ساخت این المان سبب ایجاد آسیب جدی به محیط زیست خواهد شد . از این رو فعالان محیط زیست با توسعه به کارگیری این محصول مخالف هستند .

کاربردهای ترمووود در صنعت ساختمان سازی

ترمووودها متریال جدیدی هستند که امروزه در ویلا سازی و ساخت بناها  بسیار مورد توجه قرار گرفته اند .استفاده از این مولفه کاملا با طراحی ویلای مدرن همخوانی و هماهنگی دارد و به همین دلیل در طراحی نمای اینگونه ویلاها ، وجود این عنصر بسیار به چشم می خورد . همچنین با ورود سبک طراحی مدرن در نماسازی ساختمان ها ، به کارگیری ترمووود در این بخش ، سبب خلق کارهای زیبا و منحصر به فرد شده است . این سبک از کارهای جدید ، از جانب عموم مردم به خوبی مورد استقبال واقع شده است .

ساخت پله و نرده نیز با استفاده از ترمووود در فضاهای لوکس سبب افزایش و ارتقا زیبایی بصری شده و جلوه فاخری به محیط خواهد بخشید . روف گاردن ها ، فضاهای باز ویلا ، آلاچیق ها ، استخرها ، سونا و پرگولا موارد دیگری هستند که استفاده از ترمووود در آنها پسندیده و مناسب می باشد . به طور کلی موارد کاربری ترمووود را می توان به استفاده در طراحی نما و به کارگیری ترمووود در دکوراسیون داخلی تقسیم بندی نمود .

 

انواع ترمووود

انواع ترمووود

ترمووودها را می توان به دو نوع نرم چوب و سخت چوب دسته بندی نمود . نرم چوب ها ، شامل انواعی هستند که چگالی مولکولی کمی دارند و در نتیجه بافت آنها بدون گره است . این نوع ترمووود از وزن پایین تری در مقایسه با ترمووود سخت چوب دارد و از لحاظ قیمت نیز اقتصادی تر است . از این رو ترمووودهای نرم چوب را اغلب در طراحی نمای ساختمان ها به کار می گیرند . مواد اولیه ساخت ترمووود نرم چوب ، درختان همیشه بهار است .

نوع سخت چوب ترمووودها ، از درختان ون و زبان گنجشک و سایر انواع درختان پهن برگ ساخته می شود . از این نوع ترمووودها صرفا برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود . وزن بالای این نوع از چوب های ترمو ، مانع از کاربری آن در نمای ساختمان می شود . ترمووودهای سخت چوب اغلب در کف سازی ساختمان ها به عنوان کف پوش به کار گرفته می شوند .

پروسه فرآوری ترمووود

فرآوری و تولید ترمووود پروسه منحصر به فردی دارد که صرفا با استفاده از حرارت و بدون دخالت هرگونه عامل شیمیایی صورت می گیرد . میزان حرارتی که چوب در فرآوری ترمووود ، تحت تاثیر آن قرار می گیرد ، 220 درجه است و پیش از این که درجه حرارت به حد اشتعال چوب برسد ، مانع از افزایش مجدد دمای آن شده و از سوختن چوب جلوگیری می شود . در طی مواجه شدن چوب با دمای بالا خاصیت مواد تشکیل دهنده آن تغییر می نماید و چوب اولیه تبدیل به ماده ای مقاوم و با دوام می گردد . 

فرآوری چوب به این شیوه سبب افزون شدن خاصیت عایق در چوب خواهد شد و رنگ چوب را نیز از حالت اولیه خود به سمت قهوه ای تیره می برد . کلیه مراحل فرآوری چوب ترمو را می توان در سه دسته خشک کردن چوب ، در معرض حرارت قرار دادن آن و خنک کردن چوب تقسیم بندی نمود .

 

شیوه نصب ترمووود

برای نصب صحیح ترمووود در محل مورد نظر ، لازم است ابتدا زیر سازی مناسبی برای آن انجام شود . زیر سازی ترمووودها به دو صورت فلزی و یا سیمانی خواهد بود که با توجه به شرایط موجود باید نوع ایده آل آن انتخاب شود .

چنانچه زیر سازی فلزی برای نصب ترمووودها در طراحی داخلی مورد نظر باشد ، قوطی های فلزی با ابعاد 40 در 40 و یا 50 در 50 کارایی خواهند داشت . برای انجام زیر سازی فلزی ابتدا باید میله هایی را روی کار ثابت نمایند و سپس قوطی های فلزی را به نحوی به میله ها متصل نمایند که 50 سانتی متر از یکدیگر فاصله داشته باشند . لازم است در نصب قوطی ها دقت کافی صورت گیرد تا محل قرار گیری آنها با لبه کار نیز 7 سانتی متر فاصله داشته باشد .

در صورت انتخاب زیر سازی سیمانی برای نصب ترمووود ، باید از سیمان شمشه استفاده شود . ضخامت سیمان به کار گرفته شده در این حالت ، 4 میلیمتر است . زیر سازی فلزی کارایی بهتری در مقایسه با زیر سازی سیمانی دارد زیرا سیمان در طی گذر زمان تغییر پیدا می نماید و این امر کیفیت کار را در آینده با مشکل مواجه خواهد کرد . برای بهره گیری شایسته تر از ترمووود ، لازم است یک لایه زیر ساز چوبی بین زیر ساز اولیه و ترمووود نصب گردد تا در اثر انقباض و یا انبساط ، چوب ترمو دچار آسیب نگردد .

 

رنگ کردن چوب ترمو یا ترمووود

برای اینکه تنوع در عرضه ترمووود بیشتر شود ، تولید کنندگان اقدام به رنگ کردن چوب ترمو می نمایند . برای انجام این کار ، ابتدا چوب ها را درون یک فضای بسته به شکل وان قرار می دهند تا رنگ به خوبی در داخل چوب نفوذ نماید . این پروسه نیازمند صرف زمان 24 ساعته است . سپس در گام بعد ، رنگ آستر و رویه به وسیله تنظیف بر روی چوب قرار می گیرد . در مرحله آخر ماده شفافی که برای افزایش مقاومت ترمووود مورد نیاز است ، به سطح کار اسپری می شود .

 

مطلب پیشنهادی : انواع چوب ترمووود و کاربرد آن در ساختمان

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

  نظم دهی یک آشپزخانه کوچک، مخصوصا وقتی فضای ذخیره‌سازی در آشپزخانه کم باشد،می‌تواند چالش برانگیز شود. با فضای نوشیدنی‌ها در آشپزخانه یا سیستم کابینت کف تا سقف، آشفتگی لوازم و تجهیزات ...

نظم دهی به آشپزخانه کوچک