تصویر شماره معرفی انواع ماشین آلات ساختمانی
برترین ها

 

قبل از اینکه به معرفی انواع ماشین آلات ساختمانی بپردازیم، لازم است این نکته مهم اشاره کنیم که استفاده و بکارگیری ماشین آلات ساختمانی نسبت به کارایی آن موقعیت کاری، نقش بسزایی در پیشبرد اهداف کاری و پروژه های ساختمانی ما دارد . برای دست یافتن به این مهم، باید با کارکرد و کارایی همه این ماشین آلات ساختمانی به نحو مطلوبی آشنا شویم.

 

تراک میکسر یا کامیون مخلوط کن بتن

یکی از ماشین آلات ساختمانی پرکاربرد تراک میکسر است . تراک میکسر در واقع کامیون‌های مخصوصی جهت حمل بتن از محل تولید که معمولاً کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید بتن یا از محوطه پروژه‌های ساخت و ساز به محل بتن‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کامیون‌ها با قرارگیری زیرِ دستگاه بچینگ اقدام به بارگیری بتن می‌کنند و پس از طی مسافتی نسبت به تخلیه آن در محل مورد نظر اقدام می‌شود.

تراک میکسر نه تنها در پروژه‌های ساختمانی بلکه در انواع مختلفی از پروژه‌های عمرانی همچون پل سازی بسیار به کار گرفته می‌شوند. کامیون‌های حمل و مخلوط کن بتن از جمله تجهیزات بسیار کاربردی در صنعت ساخت‌وساز به شمار می‌روند اما تحت هر شرایطی نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

استفاده از تراک میکسر‌ها بر اساس یک سری اصول صورت می‌گیرد. استفاده از تراک میکسر‌های که صرفاً جهت حمل بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند برای فاصله کوتاه مناسب هستند و حمل بتن در فواصل طولانی می‌تواند موجب از دست رفتن بتن شود.

در نقطه مقابل در صورت استفاده از تراک میکسر‌هایی که علاوه بر حمل، عمل مخلوط کردن را نیز انجام می‌دهند می‌توان بتن را نسبت به مورد قبلی در فاصله دورتری تخلیه کرد. در هر صورت باید توجه داشت که تراک میکسر‌ها نباید زیاد از محله تولید دور شوند. در صورتی که امکان افزایش مدت زمان حمل بتن به دلایل مختلف از جمله ترافیک سنگین وجود دارد، بهتر است که به صورت خشک به محل پروژه ساختمانی منتقل شود و در محل با آب مورد نیاز مخلوط شود.

تراک میکسر

 

 

اسکریپر

اسکریپر یک ماشین ساخت است که قادر است خود بارگیری کند، مصالح را حمل کند و سپس آنها را پخش کند. بنابراین اسکریپر تقریباً تمام عملیات خاکی را خود انجام می دهد. ظرفیت اسکریپر بین ۸ تا ۵۰ متر مکعب است. باید توجه داشت که اسکریپر مزیت خاصی نسبت به ماشین های خاکبرداری و حمل کننده ندارد. برای مثال در عملیات خاکبرداری، بیل مکانیکی یا لودر بهتر از اسکریپر عمل می کنند و برای حمل خاک به خصوص در مسافت های زیاد تر کامیون مناسب تر از اسکریپر است. اما به دلیل قابلیت ترکیب عملیات، استفاده از اسکریپر در بعضی پروژه ها مزیت دارد.

انواع اسکریپرها

اسکریپرها به دو دسته موتوردار و بدون موتور تقسیم میشوند امروزه نوع بدون موتور کمتر مورد استفاده قرارد میگیرد اغلب اسکریپرها تک محور بوده و تعادل آن و وزن بار آن توسط تراکتور متصل به آن حمل میشود تراکتورهایی که این اسکریپرها را می کشند ممکن است چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری باشند بعضی دیگر قسمتی ازیک تراکتور اسکریپرها هستند بدین معنی که یک تراکتور تک محوره یک اسکریپر تک مجوره را می کشد اسکریپرها یی که دو محور دارند به وسیله تراکتورهای زنجیردار کشیده میشوند زیرا اینگونه تراکتورها نمی توانند بار قائم را تحمل کنند بنابراین نمی توانند اسکریپرهای یک محوره را بکشند امروزه به ندرت از اسکریپرهای چرخ زنجیری استفاده میشود اسکریپرهایی که توسط تراکتور چرخ لاستیکی کشیده میشوند به انواع زیرتقسیم بندی می شوند:

تک موتوره دو محوره

سه محوری

دو دیفرانسیل

اسکریپرهای دوموتوره ( TANDEM-POWERED)

اسکریپرهای دارای بالابر

فشاری – کششی (PUSH – PULL)

اسکریپرهای تک موتوری دو محوری از یک تراکتور تک محوره استفاده میکنند و به دلیل مسئله تعادل این تراکتور بدون اسکریپر مربوطه قادر به حرکت نیست اسکریپرهای سه محوری توسط یک تراکتور کشیده میشوند. ماشنیهای چند دیفرانسیلی دارای چرخهای گردنده در اسکریپر و در تراکتور هستند اسکریپرهای دو موتوره دارای موتورهایی چداگانه برای حرکت اسکریپر و چرخهای گردان آن میباشد اسکریپرهای دارای بالابر دارای یک بالابر نردبانی درجلوی جام بوده و در عمل کندن و در انتقال مواد کنده شده به داخل جام کمک میکند در این نوع اسکریپرها به دلیل قدرتی که بالابر به اسکریپر میدهد به تراکتور کمکی جهت بارگیری احتیاجی نیست.

انواع اسکریپر

دامپر

دامپرها یکی از تجهیزات حمل بتن و سایر مصالح در کارگاه‌ها در مقیاس کوچک و در مسافت‌های محدود هستند. شیوۀ کار دامپرها شباهت زیادی با روش قدیمی استفاده از فرغون دارد، با این تفاوت که نیروی محرکۀ آن‌ها به‌جای عامل انسانی توسط موتور تأمین می‌شود که این خود موجب افزایش سرعت و حجم کار می‌گردد. دامپرها معمولاً در فواصل حمل پایین به‌کار گرفته می‌شوند و در بیشتر موارد کارایی خوبی داشته و هزینۀ اولیۀ خود را به‌زودی مستهلک می‌کنند.

برای حفظ بتن در حالت یکنواختی باید حداکثر دقت را در عمل حمل بتن از محل ساخته‌شدن تا محل مصرف به‌کار برد و باید توجه داشت که در عین این کار اجزای متشکلۀ بتن دچار جداشدگی نشوند و مخلوط به حالت یکنواخت باقی بماند. برای انتقال بتن به محل مورداستفاده تجهیزات مختلفی می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. انتخاب اینکه از چه نوع وسیله‌ای برای کار استفاده شود با توجه به عوامل متعددی از قبیل نوع و حجم کار، سرعت موردنیاز و دسترسی به تجهیزات تعیین می‌شود.

دامپرها امروزه در ظرفیت‌های مختلفی تا نُه تن ساخته می‌شوند و موتور آن‌ها نیز همانند بقیۀ وسایل نقلیه از نوع دیزلی می‌باشد، قدرت موتور این ماشین‌ها بسته به ظرفیت متفاوت بوده و مصرف سوخت آن‌ها نیز بسته به ظرفیت و نیز تکنولوژی مورداستفاده در موتور متغیر است.

دامپر

بچینگ پلانت

بچینگ پلانت یا دستگاه تولید بتون آماده دستگاهی است که مواد تشکیل دهنده بتن را مخلوط و با هم ترکیب می نماید. بتن به محض آماده شدن به وسیله تراک میکسر به محل مورد نظر انتقال داده  شده و در محل بتن ریزی استفاده می شود که این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می گردد.

در برخی موارد بچینگ پلانت به صورت موقت در یک پروژه بکار برده می شود نه به عنوان یک دستگاه دائمی. در این گونه موارد محل نصب بچینگ پلانت باید نزدیک محل بتن ریزی باشد، هدف از این کار استفاده بهینه از زمان و مکان است به طوری که به سهولت بتوان از بتن ترکیب شده استفاده کرده و از هرگونه تاخیری در فرایند ساخت و ساز جلوگیری به عمل آورد.

هر بچینگ پلانت در صورت نیاز به یک میکسر برای ترکیب کردن مصالح، آب، سیمان و سایر ترکیبات دارد که سایز آن متناسب با پروژه در حال احداث تعیین می گردد.

علاوه بر میکسر،  هر بچینگ پلانت دارای یک فیدر توزین مصالح می باشد که برای ذخیره مصالح و توزین دقیق هر کدام از آن ها به کار گرفته می شود. با استفاده از این سیستم می توان بتنی مستحکم و مطابق با اصول ساختمان سازی تولید نمود.

انواع بچینگ بر اساس جریان مواد:

الف) ايستگاه پيمانه كردن عمودی

ب) بچینگ های افقی(رو به بالا)

بچینگ پلانت

کلامشل

کلامشل، برای کندن چاه، پی کنی، انتقال مواد دپو شده در کارگاه و … مورد استفاده قرار می گیرد. جام کلامشل، از دو قطعه لولا شده به هم، تشکیل شده است. مزایای استفاده از ماشین کلامشل: کلامشل، قادر به حفاری ترازی که بر روی آن قرار دارد می باشد. – کلامشل قادر به حفاری در شرایط متفاوت از قبیل حفاری در انواع خاک و سنگ و زیرآب می باشد. کلامشل قادر به حفاری در ارتفاع بالاتر و پایین تر از محل استقرار است. کلامشل از دسته ماشین آلات ساختمانی ثابت می باشد. کلامشل متحرک نیست و با استقرار آن در محل مناسب، عملیات حفاری و جابه جایی مورد نظر را انجام می دهد.

کاربرد کلامشل 

کلامشل از مهم‌ترین ماشین‌آلات ساختمانی است که کارش عملیات گودبرداری و حمل مواد ناشی از عملیات حفاری می‌باشد. برخی از موارد کاربرد این ماشین عبارت‌اند از:

۱) انجام عملیات حفاری قائم در اعماق مختلف مانند دیوارهای حائل، گودال شمع‌ها و پرده‌های آب‌بند

۲) حمل و جابه‌جانمودن مواد کنده‌شده و نرم نظیر ماسه، شن، سنگ‌های شکسته و ذغال‌سنگ

۳) انجام عملیات لایروبی در دریاچۀ سدها، کانال‌ها و پایه‌های موج‌شکن

۴) حمل بار و بلندکردن قائم آن‌ها از یک نقطه به یک نقطۀ دیگر نظیر تخلیۀ بار در داخل قیف‌ها و صندوقه‌ها

کلامشل

کامیون یا کشنده

کامیون یکی از ماشین آلات عمرانی به حساب می آید که اغلب اهمیت آن نادیده گرفته می شود. استفاده از کامیون جهت جابجایی مصالح، ضایعات و نخاله ها و غیره متداول می باشد. جالب است بدانید که کشنده یا کامیون توان جابجایی و حمل بار تا 6 تن را دارا می باشند.انواع گوناگون کشنده یا کامیون در بازار موجود می باشند؛ که مجموعه های مختلف بر اساس نیازشان آن را به خدمت می گمارند.

برای راندن کشنده یا کامیون به گواهینامه های بالای بیست تن نیاز می باشد.

اندازه و تعداد کامیون ها برای برقراری تعادل با بازده حفارها بسیار حائز اهمیت است. اگر این تعادل برقرار نگردد، نه تنها سبب مشکلات اجرایی می شود بلکه هزینه حفاری و حمل مصالح نیز افزایش می یابد. پس از بارگیری کامیون، برای آنکه کامیون بعدی در موقعیت بارگیری قرار بگیرد، زمان کوتاه انتظار وجود خواهد داشت. به طور مسلم، هر چه اندازه کامیون بزرگتر باشد، زمان انتظار برای حفار کمتر می شود. بر عکس آن، هر چه اندازه کامیون کوچکتر باشد، زمان بارگیری کمتر شده و برای کامیون زمان انتظار کمتر می شود. اما تعیین اندازه بهینه کامیون بسیار مشکل بوده و به شرایط کارگاه بستگی دارد.

کامیون

لودر

اصولاً لودر یا بیل بار کن یکی از مهمترین ماشین آلات ساختمانی می باشد که در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود. این ماشین از نظر شکل ظاهری به لودر معمولی، لودر معدن، آرم لودر (Arm liader) و اورهد لودر (overhead liader) تقسیم بندی می شود که به طور کلی در دو نوع چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری که هر دو آنها به صورت هیدرولیکی کار می کنند ساخته شده است. همچنین لودر دارای جامهای مختلفی از قبیل: جامهای معمولی، جام سنگ گیر – جام سنگ گیر – جام کنده گیر – جام پوشال گیر و جام مواد سبک دانه و جام همه کاره است که هر کدام برای کار مشخص ساخته شده اند. همچنین دو نوع جام یکپارچه و چند پارچه وجود دارد که نوع چند پارچه آن دارای انعطاف پذیری بیشتری بوده می تواند مانند کلامشان جهت خاک برداری قائم مورد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نوع دیگری از جام وجود دارد که می تواند عمل تخلیه را از پهلو انجام دهد.

بدون اغراق لودرکاربردی ترین ماشین درانجام کارهای ساختمانی وعمرانی است این ماشین که در انداره های مختلف ساخته میشود به دلیل عملکرد وانعطاف پذیری زیادی که دارد و نیزبا تغییر جام می تواند بسیاری از کارها را انجام دهد.

لودر موارد استفاده بسیاری دارد که برخی از آنها عبارتند ازایجاد خاکریزها حفاری زیرزمین بناها پرکردن خندقها و خاکریزی اطراف لوله های کارگذاشته شده در کانالها بار کردن کامیونها حمل بتن به محل قالبها وبلند کردن و حمل مصالح ساختمانی .

به ماشین لودر میتوان انواع ملحقات را نصب کرد و کاربردهای دیگری ازآن گرفت نظیر برف روب، کانال کن، لوله بر، لوله گذار، جرثقیل لیفت تراک و …

انواع لودر

اصولا دو نوع لودر نصب شده روی تراکتور وجود دارد :

۱. لودر چرخ زنجیری

۲.لودر چرخ لاستیکی

لودر

بیل مکانیکی و هیدرولیکی

بیل در دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی در صنعت ساختمان سازی و پروژه های عمرانی به کار گرفته می شود. بیل های مکانیکی و هیدرولیکی برای انواع گودبرداری با عمق مختلف و بر روی انواع خاک کاربرد دارند. این نوع از ماشین آلات عمرانی به تنهایی قادر به حفر گودال بر روی بسترهای سخت سنگی نمی باشند. حفاری زمین های صخره ای و سنگی توسط بیل با کمک سایر ابزار و ماشین آلات حفاری از قبیل چکش هیدرولیکی، ریپر، مواد منفجره و … امکان پذیر است. بیل علاوه بر حفر کانال و گودال، می تواند خاک و سنگ های حاصل از حفاری را بار وسایل نقلیه نماید. پیش از انجام عملیات حفاری توسط بیل، لازم است محدوده سایت مورد نظر از انواع موانع طبیعی و انسانی پاکسازی گردد.

اجزای تشکیل دهنده ساختمان بیل

۱- جام

۲- تیرک اصلی

۳- بازوی جام

۴- شاسی یا بدنه

بیل مکانیکی

بلدوزر

از ماشین آلات ساختمانی بلدوزر تراکتوری است که در جلوی آن تیغه استفاده شده باشد.اندازه تراکتور براساس طول و ارتفاع تیغه متغیر می باشد.

بلدوزر معمولاً برای عملیات های خاکی در فواصل کوتاه قرار گرفته که به این فاصله ،فاصله عملیاتی گفته می شود.حداقل این فاصله ۸ متر و حداکثر آن ۱۰۰ متر می باشد.

لازم به ذکر است انتخاب صحیح تیغه،نوع ماشین و استفاده از بولدوز های پهلو به پهلو باعث بهبود عملکرد آن می شود.

‌کاربرد بولدوزرها  ‌

تسطیح زمین و پاک سازی آن از بوته‌ها و کنده‌های درخت

ایجاد راه‌های اولیه در کوهستان‌های و زمین‌های سنگ لاخی

جابجا کردن توده خاك به صورت فشاردادن در حجم‌های زیاد

کمک به هل دادن اسکریپرها

پخش کردن خاك در خاکریزها

پشته کردن خاك در کنار نهرهای ایجاد شده

تسطیح و پاك سازی بقایای مانده از عملیات ساختمانی

نگهداری راه‌های موقت خاکی

پاك سازی گودال‌های کف معادن

بلدوزر

جرثقیل

جرثقیل تشکیل شده از اطاق فرمان و یک تیر بلند مشبک وقلب جرثقیل و معمولا برای باند کردن اجسام سنگین وحرکت دادن آنها بکار میرود. با اتصال دستگاههای مختلف به انتهای تیر مشبک بلند جرثقیل می توان از استفاده های دیگری نمود. این ماشین آلات ساختمانی (جرثقیل ها) هم بر دو نوع مکانیکی و هیدرولیکی می باشند که امروزه بیشتر هیدرولیکی می باشند.

کاربرد جرثقیل در پروژه های عمرانی

 • بتن ریزی بالاخص سازه های بلند مرتبه
 • استفاده به عنوان بالابر
 • تخلیه و بارگیری مصالح و لوازم
 • کمک به اجرای اسکلت بتنی
 • برپا نمودن اسکات فلزی

انواع جرثقیل 

جرثقیل های مرسوم امروزی عبارت اند از 

 • جرثقیل برجی یا تاورکرین(Tower crane)
 • جرثقیل های موبایل(ماشینی)
 • جرثقیل های سقفی
 • جرثقیل های دروازه ای
 • جرثقیل های بازویی
 • جرثقیل های آویز
 • جرثقیل های خاص

جرثقیل

در پایان باید به این نکته توجه داشته باشید که هر کدام از ماشین آلات ساختمانی  برای کاربردهای خاصی  مورد استفاده قرار می گیرند. برای افزایش بهره وری و سرعت بخشیدن در پروژه ها انتخاب نوع ماشین آلات ساختمانی بسیار مهم است.

 

 

 


پایان مطلب


 

 

لینک های مفید و مطالب پیشنهادی مرتبط

 

 

 

جهت ارتباط با کسب و کارهای فعال در  این زمینه برای خرید ماشین آلات ساختمانی به این لینک مراجعه کنید
جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

برترین مطالب >>> برترین ها


جهت خرید رپورتاژ آگهی روی این قسمت کلیک کنید