تصویر شماره همه چیز درباره رادیاتور قرنیزی و انواع آن
تاسیسات ساختمانی

رادیاتور قرنیزی چیست؟

رادیاتور قرنیزی سیستم نوین گرمایشی می باشد که علاوه بر حفظ تمامی قابلیتهای قرنیز نقش سیستم گرمایشی ساختمان را نیز ایفا می کند. رادیاتورهای قرنیزی عموما از جنس آلومینیوم و یا در مدل های پیشرفته تر از ترکیب آلومینیوم و مس ساخته میشوند.

رادیاتورهای قرنیزی دور تا دور ساختمان نصب می شوند و سیستم عملکرد آنها به این ترتیب است که آب گرم از موتورخانه و یا پکیج وارد لوله های رادیاتور قرنیزی شده و انتقال گرما از سطح رادیاتور قرنیزی به محیط موجب گرم شدن فضای مورد نظر میگردد.

وجود مزایای متعددی که رادیاتور قرنیزی دارد توانسته است محبوبیت زیادی در صنعت ساختمان داشته باشد.

هر یک از سیستم های گرمایشی متداول از قبیل رادیاتور، گرمایش از کف، فن کوئل، هواساز، داکت اسپیلت، اسپیلت یونیتها و … دارای مزایا و معایبی می باشند لیکن سیستم گرمایشی رادیاتور قرنیزی توانسته است بسیاری از مزایای هر یک از این سیستم ها را در خود گردآورده و معایب آنها را نیز برطرف نماید.

معرفی رادیاتور قرنیزی استفاده دو منظوره از فضای قرنیز به عنوان سیستم گرمایشی و قرنیز از یک سو و از سوی دیگر تنوع در رنگ بندی و حتی امکان طراحی فرم و شکل ظاهری این سیستم توانسته است امکانات و شرایطی را فراهم سازد که بسیار مطلوب و مورد توجه مهندسین معمار و طراحان و مجریان دکوراسیون داخلی قرار گیرد. سیستم گرمایشی رادیاتور قرنیزی از ساده ترین مکانیزم که در رادیاتورهای معمولی مورد استفاده قرار گرفته است جهت انتقال حرارت استفاده می نماید بنابراین هیچگونه پیچیدگی در این سیستم وجود ندارد. از سوی دیگر به علت راندمان بالای آن، این قابلیت را بوجود آورده است که با کمترین امکانات و تجهیزات شرایط استفاده از این محصول فراهم گردد.

معرفی رادیاتور قرنیزی  می توانند با انرژی های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی (آبگرمکن های خورشیدی) کار کنند. استفاده از انرژی گرمائی منابع انرژی تجدید پذیر نظیر انرژی زمین گرمائی، پمپ های حرارتی خورشیدی و آبگرمکن های خورشیدی نیازمند استفاده از رادیاتورهایی با سطح حرارتی بزرگ می باشد لیکن رادیاتورهای قرنیزی به نحوی طراحی شده اند که بتوانند با این منابع انرژی با بهترین راندمان کار کنند.

رادیاتور های قرنیزی از دو بخش کلی تشکیل میشود :

 1. روکش رادیاتور قرنیزی

 2. لوله ها و تجهیزات انتقال 

 

نحوه عملکرد رادیاتور قرنیزی

نحوه عملکرد سیستم رادیاتور قرنیزی مانند کلیه سیستم های گرمایشی آبی، بر پایه انتقال آب گرم در سیستم می باشد. آب گرم مورد نیاز در این سیستم می تواند به طرق مختلف مانند موتورخانه، آب گرمکن خورشید و یا پکیج تامین گردد. آنچه در مورد رادیاتورهای قرنیزی مهم می باشد، تعداد استارت های این سیستم است که باید بر اساس معیارهایی همچون منطقه آب و هوایی و موقعیت ساختمان، مشخص گردد. فاصله استارت ها از ابتدای دیوار ها ۱۵ سانتی متر و از دیوارهای پشتی در حدود یک سانتی متر باید باشد.
آب گرم تولید شده توسط سیستم های گرم کننده، از طریق لوله های داخل سیستم رادیاتور قرنیزی انتقال یافته و پس از تبادل گرمای خود با محیط، بار دیگر جهت گرم شدن به سیستم گرم کننده باز می گردد. این فرایند تا رسیدن دمای اتاق به دمای مطلوب ادامه می یابد.

تفاوت نحوه گرمایش انواع رادیاتور قرنیزی

نحوه گرمایش در انواع گوناگون رادیاتور قرنیزی با هم تفاوت هایی دارد که در واقع متفاوت بودن آنها در مقدار گرمایی است که از طریق جابجایی و همرفت و تابشی به محیط انتقال می یابد تغییر میکند.

رادیاتور های قرنیزی از لحاظ نحوه تولید گرمایش و انتقال آن به محیط اطراف، به طور کلی به دو دسته تک جداره و دوجداره تقسیم بندی می شوند که تفاوت اصلی انواع رادیاتور قرنیزی نیز در همین نکته خلاصه می شود.
گرمایش در نمونه رادیاتور قرنیزی تک جداره بیشتر به طریقه تابشی منعکس می شود و تفاوت آن با رادیاتورهای دوجداره درهمین مسئله میباشد، چرا که در نمونه دوجداره به واسطه فاصله ای که رادیاتور اصلی با دیوار گرفته، مقدار هوای حبس شده در پشت این محفظه نیز گرم شده و به سمت بالا صعود میکند و در نتیجه هوای سردتر جایگزین آن می شود و این عمل به کرات ادامه پیدا میکند.
بنابراین میتوان گفت که نحوه گرمایش و میزان گرمادهی در انواع مختلف رادیاتور قرنیزی تفاوت دارد.

 

از مزایای رادیاتورهای قرنیزی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 • کاهش هزینه های لوله کشی برای تاسیسات ساختمانی

 • کاهش فضای اشغال شده توسط سیستم های گرمایشی قدمی مثل رادیاتور های پره ای

 • کاهش هزینه نصب قرنیز

 • سرعت بالا در اجرا و نصب

 • قیمت مناسب نسبت به دیگر سیستم های های گرمایشی

 • تولید گرمای یکنواخت در سراسر خانه

 • قابلیت تنظیم دما در این سیستم

 • بازده ای بالا 

 

معایب سیستم گرمایشی به روش رادیاتور قرنیزی عبارتند از :

 • رنگ بندی محدود 

 • حذف قرنیز دلخواه از دکوراسیون داخلی

 • نداشتن سنسور قطع گرمایش در هنگام رسیدن به یک دمای مناسب

 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

تبلیغات      مراحل توليد موزاییک به شرح زیر می باشد:  1)آماده كردن مصالح : الف ) سنگ ريزه (‌ريگهاي رنگي ):  پس از استخراج سنگها از معادن مختلف آنها را به كارخانه آورده و ...

مراحل توليد موزاییک