پلاست و کامپوزیت چوب پلاستیک 1

چوب پلاست 

کامپوزیتهای چوبی پلاستیکی Wood-plastic composite که امروزه به اختصارwpc نامیده می شوند، کامپوزیتهایی هستند که از ترکیب موادی همچون الیاف چوب طبیعی ، پلاستیک و ترموپلاستیک ها و نوعی آرد مخصوص ساخته می شوند. چوب پلاست polywood نوع بسیار جدیدی از این گروه محصولات می باشد که در تولید آن از دو بخش مواد استفاده می گردد . در بخش چوب از مواد اولیه ای مانند الیاف تفاله ، پوسته بادام زمینی ، بامبو ، کاه و در بخش پلاستیک از پلی اتیلن ، پی وی سی و پلی پروپیلن ها استفاده می شود  و در تزیینات داخلی ساختمان، کاربرد زیادی دارند.

 

کاربردهای چوب پلاست 

 

 • میز و نیمکت ، چراغ های باغچه و پارک ، سطل زباله و سایر مبلمان شهری

 •  کفپوش ( فضای باز) ، کفپوش و چیده مان پیرامون استخر، حمام ، سونا و  جکوزی

 • پوشش دیوار

 • نمای ساختمان ، درب های ورودی ساختمان و پارکینگ ، پلکان ، سقف کاذب

 •  پوشش سقف و بام ، داکت و ناودان

 • تراس ، حیاط خلوت ، بالکن و نرده

 • فنس ، پارتیشن ، پرده و کرکره

 •  آلاچیق ، پرگولا ، پلاژ ، پناهگاه های ساحلی ، پارکینگ خودرو ، سایه بان و رواق

 •  گلدان های باغچه و پارک ( فلاور باکس )

 •  تابلوهای راهنمایی و رانندگی / تابلوهای تبلیغاتی

 • ساخت تجهیزات مدارس

 

مطلب پیشنهادی : ترمووود چیست

 

نصب چوب پلاست در نما

شبکه های پروفیل زیرسازی به فاصله های ۴۰cm تا ۳۰ از یکدیگر در زیر توسط کلیپس های مخصوصی به گونه ای چیدمان می شوند که چوب پلاست ها بر روی آن با فاصله ای کاملاً یکسان و استاندارد، بدون هیچ گونه لغزشی نصب شوند.

 1. قبل از نصب چوب پلاست در نما حتما از تراز بودن زیرسازی اطمینان حاصل نمایید.
 2. حتماً قبل از نصب چوب پلاست روی پروفیل زیرسازی،از روکوب چوبی- چوب زیرسازی با حداقل ابعاد ۳۰*۴۰ میلی متر– استفاده شود.
 3. چوب پلاست ها را قبل از شروع عملیات نصب مطابق با نقشه  و زیرسازی آهنی  برش دهید.
 4. فواصل پیچ های نصب به زیرسازی چوب پلاستیک ، محور تا محور، حدود ۴۰ سانتی متر باشد، این فاصله در مورد کفپوش حدود ۳۰ سانتی متر است.
 5. فواصل پیچ های نصببه زیرسازی چوبی از سر چوب تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتیمتر باشد.
 6. پیچ برای نصب چوب پلاست های الواری یا دکینگ روی زیرسازی چوبی  باید از جنس گالوانیزه یا استیل باشد.
 7. در هر اتصال، نصب ۲ پیچ  به صورت متقارن به چوب زیرسازی توصیه می گردد.
 8. چوب پلاست در اثر افزایش درجه حرارت ابتدا در طول انبساط می یابد و اگر نتوانست، در عرض می تابد. لازم است که مطمئن شوید چوب پلاست ها، فضای مورد نیاز برای بازی در طول را داشته باشند. به عبارت دیگر در انتهای کار حداقل ۱۵ میلی متر فاصله با دیوار یا قسمت انتهایی کار وجود داشته باشد.

 

ویژگیهای چوب پلاست

 • نفوذناپذیر در برابر آب

 • قیمت مناسب

 • نصب و اجرای آسان

 • قابل شستشو

 • مقاوم در برابر آتش 

 • عمر طولانی و نگهداری آسان

 • عایق حرارت، برودت و صوت

 • مقاوم در برابر شرایط جوی نامطلوب و فرسایشی

 • فاقد هرگونه گره و ترک

 • مقاوم در برابر سرخوردن

 • مقاوم در برابر حشرات و رشد قارچ

 • سازگار با محیط زیست

 • فاقد هرگونه ترکیبات سمی ( گاز فرمالدئید و موارد مشابه)

 • قابل بازیافت

 

کامپوزیت چوب پلاستیک 

کامپوزیت چوب پلاستیک (به انگلیسی: Wood-plastic composite) (WPC) به صفحات و الوارهایی اطلاق می شود که از پلاستیک بازیافت شده و ذرات چوب کوچک یا الیاف ساخته شده است. کامپوزیت چوب پلاستیک در مقایسه با تاریخچه بلند محصولاتی چون الوارهای طبیعی و محصولات چوبی سنتی چون تخته های خرده چوبی(particleboard) و ورقه های فیبری محصولات نسبتاً" جدیدی بحساب می آیند. این متن خلاصه برخی از مراحل اساسی ساخت، خواص فیزیکی و مکانیکی، در کاربرد های اساسی WPC می باشد. کامپوزیت چوب پلاستیک به طور گسترده در ایالات متحده استفاده می شود آنها توسط مخلوط کردن ذرات چوب به شکل پودربا پلاستیک های بازیافتی ساخته می شوند . بازار کامپوزیت چوب پلاستیک آمریکای شمالی تقریباً " به فروشی بالغ بر ۱ میلیارد دلار رسیده است. پس از افزایش ۲۰۰ ٪ فروش بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶، انتظار می رود که ۲۰ ٪ رشد سالانه در ۵ – ۶ سال آینده رخ دهد .با افزایش ظرفیت کامپوزیت چوب پلاستیک، محصولات جدیدی مانند چهارچوب درب ها، نرده ها و قاب پنجره ها توسعه یافته‌اند .

 مزایا و معایب کامپوزیت چوب پلاستیک

بزرگترین مزیت کامپوزیت چوب پلاستیک سازگاری با محیط زیست، از طریق ساخته شدن از چوب های زائد و مواد پلاستیکی بازیافتی می باشد . کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه نگهداری کمتری در مقایسه با چوب سخت دارد . یکی از دلایل اصلی برای رشد سریع کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه های کم آن در چرخه زندگی این کامپوزیت می باشد . به طور کلی، عرشه از جنس کامپوزیت چوب پلاستیک هزینه تولید حدود ۱۵ درصد بیشتر نسبت به عرشه از جنس چوب های تولیدی به روش اعمال فشار را دارا می باشد، اما نیاز به هزینه نگهداری پایین تری دارد . دوره بازپرداخت واقعی این کامپوزیت نسبت به چوب های تولیدی به روش اعمال فشار مورد استفاده در ساخت عرشه درحدود ۳ تا ۵ سال برآورد شده است. ثبات ابعادی عالی به همراه تنوع کمتر این کامپوزیت نیز می تواند به عنوان یکی دیگر از مزیت های اصلی محصولات چوب پلاستیک در نظر گرفته شود.

 

مطلب پیشنهادی : انواع چوب ترمووود و کاربرد آن در ساختمان

 

مراحل اصلی تولید و خواص کامپوزیت چوب پلاستیک 

به طور کلی، ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک یک فرایند دو مرحله ای است . ترکیبی از چوب و گرمانرمی مانند پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)، پلی اتیلن چگالی کم (LDPE) و پلی وینیل کلرید (PVC) با هم مخلوط خمیر مانند یکنواختی تشکیل می دهند. این فرایند اختلاط می تواند به صورت یکجا یا توسط فرایندهای پیوسته ای انجام گیرد. علاوه برچوب اصلی با اندازه دانه ها در محدوده ۲۰ – ۶۰ مش، عوامل جفت کننده پلاستیک ها، تثبیت کننده، عامل کف زای و یا رنگ نیز اضافه می گردند تا خواص محصول نهایی را برای کاربرد های خاص افزایش دهند. به عنوان مثال، روغن ها ظاهرسطوح کامپوزیت را بهبود می بخشند . سه روش معمول برای ساخت کامپوزیت چوب پلاستیک وجود دارد.

روش اکستروژن، که در آن کامپوزیت مذاب با نیرو از قالب عبور می کند و در شکل 1 نشان داده شده است. در مورد روش قالبگیری تزریقی، کامپوزیت مذاب به قالب سرد تزریق می گردد . یک سوم فشار مذاب بین کامپوزیت دو نیمه قالب بوجود می آید.

اکثریت کامپوزیت های چوب پلاستیک توسط فرایند اکستروژن (بیرون رانی)، که با استفاده از انواع مختلف اکستروها (بیرون آورها) همچون تک پیچ یا دو- پیچ که برای تشکیل شکل نهایی استفاده می شوند، تولید می گردند. تصاویر ۲، ۳ و ۴ نمونه هایی از محصولات چوب پلاستیک و نمودار جریان وسیر مواد در کارخانه درفرایند تولید معمول را نشان می دهند.

سیاری از خواص فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت چوب پلاستیک به برهم کنش بین چوب و مواد گرمانرم بستگی دارد. یکی از موثرترین روش ها برای بهبود این برهم کنش از طریق عامل جفت شدن (کوپلینگ) به عنوان یک افزودنی ایجاد می گردد. به طور کلی، این مواد افزودنی به سازگاری بین چوب هیدروفیلیک که رطوبت را به راحتی جذب می کند و پلاستیک هیدروفوبیک که تمایلب به آب ندارد ، کمک می کنند و به تشکیل کامپوزیت تک فاز کمک می کنند و محصولی با ثبات فرم واندازه بهتر از چوب جامد را نتیجه می دهند.

چوب سنتی که با اعمال فشار و آرسنات مس کرومات (کاروتید) بیشتر ایجاد می شود، به دلایل بهداشتی و آلودگی محیط زیست در میان کاربران با نارضایتی رو به رشدی مواجه شده است. علاوه بر این، از دسامبر سال ۲۰۰۲، استفاده از ترکیبات چوب آرسنیکی درجاهایی که تماس مستقیم با انسان وجود دارد همانند عرشه کشتی، تجهیزات زمین بازی یا میز پیک نیک ممنوع شده است.

استفاده از کامپوزیت چوب پلاستیک، در شکل صفحات جامد وهمچنین ساختار لوله ای همانطور که در شکل ۲ نشان داده شده است، به عنوان یک جایگزین برای محصولات چوبی بعنوان مواد بسیار محبوب مورد استفاده است.

در ایران نیز در سال های اخیر شرکت هایی در زمینه تولید کامپوزیت های چوب پلاستیک فعالیت خود را آغاز کرده اند. از جمله معتبرترین آنها میتوان به شرکت دکو وود (decowood) اشاره کرد که با تنوع محصولات و کیفیتی کم نظیر در تلاش برای شناختن این محصول در بازارهای ایران بوده است. بطورکلی بیش از 70 درصد بازار ایران را تولیدات این شرکت (بطور مستقیم و یا شرکت های واسطه ایی) تامین میکند. این شرکت در سال 1395 برند صادراتی و لاکچری خود با نام کانسپتا را وارد بازار کرد.

استحکام و دوام چوب پلاست کامپوزیت

کامپوزیتهای تولید شده چوب – پلاستیک عوامل چوبی را درون منافذ پلاستیک قرار می دهند. قالبهای درونی پلاستیک از چوب در برابر محیط محافظت می نمایند. بنابرین، مراقبتهای لازم باید صورت گیرد تا از دوام و ثبات پلاستیک و از عاری بودن آن از نور ماورای بنفش و سایر عوامل محیطی اطمینان حاصل شود. اگر عوامل چوبی به دقت کپسوله نشوند و این عوامل مد نظر قرار نگیرند،رطوبت می تواند باعث باد کردن آن و فساد قارچی شود. که این کامپوزیت با وجود پلاستیک در مواد مصرفی آن از این نقص مستثنی می باشد و از استحکام و دوام مطلوبی برخوردار می باشد.

 

 


پایان مطلب


 

 

لینکهای مفید

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید