تصویر شماره 7 ایده برای طراحی و چیدمان بالکن
معماری و دکوراسیون

همه ما انسانها به هوای تازه و اکسیژن برای تنفس احتیاج داریم و به این دلیل در صدد هموار کردن آن در خانه و کاشانه ی خود هستیم وبرای این ترفند از تنوع و زیبایی بخشیدن به منزل خود با گل و گیاه و زیباسازی و چیدمان در بالکن خود استفاده می کنیم.

همه دوست داریم که خانه ای گرم و صمیمی را برای خود و دیگر اعضا خانواده مان آماده کنیم. خانه ای که موقع برگشتن از سرکار خستگیمان را رها کرده و با یک گفتمان ساده و یک استکان چای قند پهلوی داغ خود را از دنیای بیرون رها کنیم. معمولا ما انسانها در تلاش برای رهایی از یک زندگی یکنواخت و حوصله سر برهستیم به این دلیل که ما انسانها ذاتا تنوع طلب و دوستدار زیبایی هستیم .

دیزاین و چیدمان متفاوت برای بالکن آپارتمانمان خود یکی از نشانه های دوست داشتن زیبایی است.

در این جا تعریف مختصری ازبالکن برای شما عزیزان ارائه میدهم و شما را با این فضا و کارکرد های آن آشنا می کنم.

بالکن ؛ یکی از محیط هایی است که میتوانیم فارغ ازهیاهوی روزانه وسردرگمی های روزمره زندگیمان به فضایی زیبا که با ذوق وسلیقه ی خود آراسته ایم برای لحظاتی به رویای شیرینی که در ذهن مرور می کنیم لبخند بزنیم و از فضای آن لذت ببریم.

بالکن به فضایی اتلاق می شود که از یک تا سه طرف دارای دید (ویو) باشد و فضای جلوی آپارتمان قابل رویت باشد وبه عبارت دیگر بخشی از از نمای ساختمان بیرون زدگی دارد و کاملا قابل مشاهده است.

فرق بالکن و تراس :

بسیاری از دوستان یک تعریف یکسان برای بالکن و تراس درنظر می گیرند. در صورتی که هر یک از این دو کلمه را دو فضای متفاوت از یکدیگرمی توانیم تعریف کنیم که شاید کاربردهای یکسانی داشته باشند. در معماری ایرانی تراس یا همان بهارخواب به قسمتی از آپارتمان گفته میشود که مسقف نیست وبه حیاط یا فضای بیرون مشرف باشد و میتوان از اکسسوری های متفاوتی برای چیدمان و پذیرایی از میهمان خود فضای دل انگیزی را فراهم کرد. تراس جز مساحت ساختمان محسوب نمی شود .

در صورتی که بالکن مسقف است و از یک تا سه طرف باز است و می توان منظره ی بیرونی را مشاهده کرد. اکسسوری های زیبایی را می توان برای چیدمان بالکن منزلتان استفاده کنید. در رابطه با محاسبه متراژ آپارتمان باید گفت که جز مساحت و متراژ محاسبه می شود.

برای اینکه یک بالکن زیبا و دلنشین و کارآمد داشته باشیم به چند نکته برای چیدمان بالکن باید توجه کنیم :

1-طراحی و چیدمان بالکن متفاوت :

از چندین طرح و اکسسوری متفاوت می توانیم برای زیباتر کردن  بالکن استفاده کنیم. به طور مثال کفپوش چوبی ضد آب ، کفپوش سرامیک، دیوارپوش ضد آب (چوبی، کاغذ دیواری، و استفاده از رنگ های متنوع و زیبا.) نیمکت های چوبی و حصیری ، میزو صندلی حصیری و یا آلومینیوم و... لوستر و ریسه های رنگی و کوسن و قالیچه وهمچنین از شومینه های کوچک که در قالب یک حجمی کوچک طراحی شده است نیز میتوان استفاده کرد.

طراحی و چیدمان بالکن

2- انتخاب اکسسوری مناسب :

میتوانیم با توجه به نوع استفاده ای که میخواهیم از فضای خود داشته باشیم از لوازم متفاوتی برای چیدمان بالکن استفاده کنیم.

همگی می دانید که برای طراحی و چیدمان و در کل فضاسازی یک محیط باید ابتدای امرابعاد و اندازه فضا را در نظر بگیریم ؛ سپس باتوجه به نوع استفاده ای که میخواهیم از فضا داشته باشیم اکسسوری مورد نظرمان را انتخاب کنیم .

اکسسوری مورد نیاز میتواند یک میز و دو عدد صندلی دونفره باشد یا کوسن برای نشستن و یا یک صندلی شبیه به باکس و ...

طراحی فضای بالکن

 

3- استفاده از کنج بالکن :

برای یک فضاسازی مناسب می توانیم از یک نیمکت ال شکل برای چیدمان بالکن استفاده کنیم. وحتی چند شلف یا همان قفسه به دیوار بالکن وصل کنیم و در اوقات استراحت کتاب مورد علاقه خود را بخوانیم واز روز خود لذت بیشتری ببریم. واز یک میز تاشوی کوچک برای قرار دادن کتاب و ماگ پراز قهوه انتخاب کنیم. برخی از دوستانی که به هنر نقاشی علاقه مند هستند می توانند سه پایه و بوم و باکس قلمو و رنگهای خود را قرار دهند و کار منحصر به فرد خود را خلق کنند.

میز و صندلی تاشو بالکن

4- استفاده از گلدان (فلاور باکس) در بالکن :

برخی از دوستان علاقه زیادی به گل و گیاه دارند و ترجیح میدهند بالکن آپارتمان خود را با گیاهان مورد علاقه خود تزیین کنند و فضایی همیشه سبزرا مهیا کنند. البته حتما توجه داشته باشه که از گیاهانی که مخصوص آپارتمان هستند برای دیزاین بالکن خود استفاده کنید تا بتوانید چهار فصلی سبز را همواره داشته باشید.

فلاورباکس برای بالکن

5- استفاده از تاب و ننو در بالکن :

برای چیدمان متفاوت می توانید از مبلمانی مانند ننو یا هاموک (تاب آویزان به سقف یا معلق ) در طراحی خود استفاده کنید. اگرجنس این تاب حصیری باشد فضای روستیک یا روستایی را برا شما القا می کند و ننو هم حس و حال جنگل و دریا که به درختی نصب شده را به شما می دهد.

تاب بالکنی

6- پوشاندن منظره(ویو) بالکن :

برای پوشاندن فضای بیرونی بالکن می توانیم از یک سری کرکره هایی که به صورت افقی هستند و به صورت یک تیکه یا پنجره ای کار شدن استفاده کرد. این کار باعث می شود که از نور مستقیم برای مواقعی که روی صندلی تاشوی خود دراز کشیده اید و در حال قیلوله کردن هستید نور خورشید متمایل تر بتابد و چرت راحتی داشته باشید.

کرکره بالکن

7- تغییر کاربری بالکن به مطبخ :

به علت کوچک شدن متراژو فضای آپارتمان ها وتعریف نشدن فضایی به عنوان مطبخ برای راحت شدن آشپزی و کارهای این چنینی برخی از دوستان از اینکه هنگام آشپزی بوی خوراک یا سرخ شدن در آپارتمان آنها باقی بماند بسیار حساس هستند و به این خاطر بالکن را به مطبخی کوچک تغییر داده اند که بعضی از دوستان این کار را خارج از عرف آپارتمان می دانند و باعث دلخوری برخی از معماران  نیزشده است. البته امروزه به خاطر دلایلی که قبلا خدمت شما دوستان عزیزعرض کردم و همچنین تهویه نا مناسب تا حدی می توان این حق را به این عزیزان داد. ایجاد فضاسازی به عنوان یک مطبخ کوچک می تواند فضایی برای دور شدن از یکنواختی نیز باشد.

مطبخ در بالکن

 

 

 


نویسنده : مژده ابراهیمی

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

مطالب پیشنهادی

مراحل توليد موزاییک

تبلیغات      مراحل توليد موزاییک به شرح زیر می باشد:  ۱)آماده كردن مصالح : الف ) سنگ ريزه (‌ريگهاي رنگي ):  پس از استخراج سنگها از معادن مختلف آنها را به كارخانه آورده و ...