مثال زدنی خانه با خرید آباژور 1

راهنمای خرید آباژور

آباژور یکی از المان هایی است که نه تنها به نورپردازی منزل کمک می کند بلکه سبب ایجاد زیبایی در فضا و محیط شده و تاثیر بسیار زیادی بر روی دکوراسیون دارد. آباژورهای متنوع و گوناگونی در بازار وجود دارند که می توانید آنها را با مبلمان و سبک چیدمان منزل هماهنگ کنید. نورپردازی در دکوراسیون منزل یکی از مهم ترین مسائلی است که هر فردی باید به تناسب شرایط موجود در فضای خانه در رابطه با آن تصمیم گیری کند. شما باید با توجه به میزان نوری که از آفتاب به داخل خانه تان می تابد در رابطه با شکل و نوع نورپردازی مصنوعی فضا تصمیم گیری کنید. یکی از انواع نورپردازی در دکوراسیون منزل استفاده از آباژور است. آباژورها معمولا می توانند تاثیر زیادی را در زیبایی فضا و همین طور روشنایی آن داشته باشند. اگر تصمیم به خرید آباژور گرفته اید، هنگام خرید، به نکاتی که آورده ایم، توجه کنید تا بهترین نوع آباژور را بتوانید انتخاب کنید.

اول بیایید ببینیم آباژور چیست؟

آباژور را میتوان چراغ کلاه دار یا لوستر قابل جابجایی دانست که نور را به پایین هدایت می کند. آباژور متشکل از کلاهک و پایه است و لامپی بر روی پایه نصب شده است. اطراف لامپ را پوشش یا کلاهک احاطه کرده که سبب می شود نور آباژور بیشتر از قسمت بالا و پایین مشخص باشد. لامپ، کلاهک، بدنه و سیم برق از اجزای اصلی آباژور و سرپیچ لامپ، هارپ، قفل هارپ، لبه گلدانی، گردن بدنه، لوله نای شکل و پایه از اجزای فرعی آباژور هستند.

معرفی انواع آباژور

معرفی انواع آباژور

انواع آباژور ها در دو نوع مختلف تولید می شوند:آباژور رومیزی و آباژور ایستاده یا همان زمینی.

 • آباژور رومیزی: این نوع آباژور دارای پایه ی کوتاهی هستند و برای قرار گیری در روی میز طراحی شده اند. آباژور های رومیزی جنبه دکوری هم دارند و سبب نورپردازی محیط می شوند. قیمت آباژورهای رومیزی کمتر از آباژور پایه بلند است.
 • آباژور ایستاده: آباژور ایستاده دارای پایه بلندی است و طوری طراحی شده که روی زمین قرار می گیرد. این نوع آباژور را معمولا در گوشه ی مبلمان قرار می دهند و یا می توانند طبق سلیقه در هر فضایی قرار دهند. بهترین لامپ برای این نوع آباژورها، لامپ های 40تا60 وات هستند. آباژورهای ایستاده در سه نوع دارای کلاهک، مشعل و آباژور با بازوی خم وجود دارند. مرسوم ترین نوع آباژور ایستاده، آباژور دارای کلاهک هستند که به آنها لقب شید را می دهند و در بازار متنوعند. آباژورهای ایستاده دارای مشعل نور را به سمت سقف هدایت کرده و چشم شما را اذیت نخواهند کرد. آباژورهای درختی دارای شاخه هایی هستند که بر سر هر کدام از شاخه ها یک یا بیش از یک لامپ قرار دارد و مساحت بیشتری را با شدت بالاتری روشن می کنند.

نکات مهم هنگام خرید آباژور

 • هنگام خرید آباژور به ارتفاع آباژور توجه کنید: هنگام خرید آباژور به ارتفاع آن توجه کنید. به دنبال آباژورهایی باشید که پایه آنها نه بیش از حد بلند نه خیلی کوتاه باشد. اندازه مناسب آباژور آن است که دو سوم ارتفاع پایه اش باشد.
 • کلاهکی با اندازه مناسب انتخاب کنید: هنگام خرید آباژور از اهمیت کلاهک آباژور چشم پوشی نکنید زیرا زیبایی آباژور شما به کلاهک آن بستگی دارد. به شکل و طرح کلاهک آباژور دقت کرده و به ابعاد و اندازه آن نیز توجه کنید. برای اندازه کلاهک آباژور و پایه آن استاندارد خاصی وجود ندارد اما کلاهک نباید بیش از حد بزرگ و یا بیش از اندازه کوچک باشد و اصولا باید اندازه کلاهک بزرگتر از پایه آباژور باشد.
 • زمان خرید آباژور کیفیت کلاهک بسیار مهم است: هنگام خرید به کیفیت کلاهک آباژورتان نیز توجه کنید زیرا کیفیت کلاهک آباژور شما باید به گونه ای باشد که در اثر تماس با لامپ دچار سوختگی و یا تغییر رنگ نشود. در انتخاب لامپ مصرفی آباژورتان دقت کنید تا به آباژورتان آسیبی وارد نشود.
 • آباژور را گران نخرید: آباژور از عناصر فرعی دکوراسیون و از زیباترین بخش های هر خانه است اما دلیل نمی شود هزینه زیادی برای آن بکنید. برای خرید آباژور ارزان پیشنهاد می کنیم سایت دکورشاپ را چک کنید و بهترین مدل را انتخاب کنید!
 • هنگام خرید آباژور به سبک دکوراسیونتان حتما توجه نمایید: انتخاب اینکه آباژورتان چه سبکی باشد مدرن باشد یا کلاسیک بستگی به سبک دکوراسیون منزل تان دارد. برای دکوراسیونی سنتی، آباژور های پارچه ای، مخروطی و چوبی مناسبند که هم خوانی بیشتری با فضای منزل تان دارند و برای دکوراسیون مدرن استفاده از آباژوری استوانه ای و بلند مناسب است.

خرید انواع آباژور

 • به رنگ آباژور توجه کنید: جنس و رنگ آباژور تان بهتر است با جنس و رنگ مبلمان تان متناسب باشد. اگر رنگ های وسایل منزلتان تیره است آباژورهای با رنگ ها و کلاهک های روشن تهیه کنید تا از نور آن کمال استفاده را ببرید.برای داشتن فضایی آرام می توانید آباژورهایی با رنگهای خنثی تهیه کنید. برای بزرگتر نشان دادن منزل کوچک خود می توانید از چندین آباژور استفاده کنید.

نکات استفاده از آباژور در فضای مناسب

آباژورها تنوع بالایی دارند و در شکل ها و طرح های مختلفی وجود دارند. شما می توانید آباژورتان را با سبک دکوراسیون خود هماهنگ کنید و برای دکوراسیون اتاق خواب و دکوراسیون نشیمن خود از آباژور استفاده نمایید. به نکات زیر توجه کنید تا بدانید آباژور را در کجا و روی چه میزی باید قرار دهید:

 • آباژور را می توانید در قسمت هایی از خانه قرار دهید که نور آنجا را روشن نمی کند پس با قرار دادن آباژور در فضاهای مشخصی از منزل خود نور را به صورت متمرکزی به جریان بیندازید.
 • فضایی از منزل خود را برای قرارگیری آباژورتان انتخاب کنید که زیبایی آن به خوبی مشخص بوده و خودنمایی کند.
 • برای آباژور اتاق خواب بهتر است نوع رومیزی را انتخاب کنید و ترجیحا رنگ های نه چندان روشن که نور بسیار زیادی به دلیل نزدیکی به تخت خواب ایجاد نکند و باعث اذیت شدن چشم فرد نشود.
 • در دکوراسیون اتاق کار نیز نمونه های رومیزی آباژورها را انتخاب کنید تا نور به شکل لطیف تر و موضعی تر در فضا ایجاد شود.
 • میتوانید در کنار میزناهارخوری خود آباژوری قرار دهید تا در زمان صرف وعده های غذایی خود با نوری مناسب و به صورت متمرکز رو به رو شوید. بهتر است از آباژور های مدرن و منحنی شکل بهره گیری کنید تا نور آن درست در مرکز میز ناهارخوری متمرکز شود.
 • برای انتخاب آباژور اتاق کودک، به ایمنی و سلامت آن فکر کنید و آباژور هایی مانند آباژور های چوبی و طلقی را انتخاب کنید که کمتر در آن از شیشه یا فلز استفاده شده است. سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ و اتصالات آباژور نیز باید طوری باشد که هیچ خطری کودکان را تهدید نکند.
 • میزی که قرار است زیر اباژور قرار دهید باید از نظر شکلی با آباژور هماهنگ باشد به این صورت که اگر کلاهک آباژورتان گرد است میز هم باید گرد باشد و اگر کلاهک آباژور مستطیلی است بهتر است میزتان هم مستطیلی باشد.
 • میزی که آباژور روی آن قرار میگیرد نباید کوچک باشد طوری که لبه های آباژور از آن بیرون بزند زیرا در این صورت هنگام رفت و آمد امکان دارد دست یا لباس تان به آن گیر کند و بیوفتد.

 

 


پایان مطلب


لینک های مفید و مرتبط با این مطلب

 

 

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

//