تصویر شماره آشنایی با انواع سبک دکوراسیون داخلی
برترین ها

انواع سبک های معماری و دکوراسیون داخلی

دردنیایی که ما زندگی می کنیم اشخاص با نظرات و سلیقه های متفاوت و خاصی محل زندگی خود را طراحی و دیزاین می کنند . دراین میان برای طراحی و چیدمان باید یک سری از قوانین را در رابطه با چگونگی این چیدمان ها رعایت کنند تا هم ازلحاظ زیبایی وهم ازنظر کاربردی و فنگشویی کارآمد و تحلیل شده پیش برود ؛ فضایی که درخورشخصیت اهالی خانه و خانواده باشد و درعین حال آسایش و آرامش و رفاه را برای آنها فراهم کند.

طراحی  و اجرای دکوراسیون داخلی

نکته ی قابل توجهی که باید در نظر گرفت این است که سعی کنیم چیدمان و فضاسازی یک کلیت و کیفیت هم زمان را دربربگیرند .

همچنین باید برای انتخاب یک سبک ، سلیقه اعضای خانواده و نیازها و درآخر انتخاب لوازم و اکسسوری هایی که باید هماهنگ وهم متجانس با یکدیگر باشند ، را در نظر بگیریم.

در اینجا برای بهتر و قابل درک شدن این موضوع می خواهیم در رابطه با سبک های مختلف در طراحی دکوراسیون داخلی و چیدمان بهتر آشنا شویم .

سبک شناسی :

در رابطه با سبک شناسی باید بگوییم که در کل انتخاب یک سبک به شما کمک می کند که در انتخاب انواع مبلمان، رنگ، طراحی کف و سقف و سایر جزییات به عنوان یک راهنما برای شما عمل کند .

در اینجا چند سبک را برای شما دوستان انتخاب کردیم و امیدواریم این مطالب برای شما انتخاب سبک بهتری را به همراه داشته باشد .

سبک مدرن میانه قرن بیستم  :

این سبک توسط اشکال ساده، تاثیرات ارگانیک، عملکرد بالا، حداقل تزیینات تعریف شده است .

اواسط قرن مدرن با مفهوم فضای بازمشخص شد .

دکوراسیون داخلی سبک مدرن

ادغام محیط زیست، سادگی، کارایی، هندسه و طبیعت .

پالت های رنگی در این سبک طبیعی و گرم هستند . رنگ های دیگری که معمولا استفاده می شوند ؛ سبز زیتونی، خردلی، نارنجی، زرد و یا حتی صورتی است.

پالت رنگ در اینجا بسیار گسترده هستند .

برای انتخاب مبلمان ازچوبهای طبیعی و تیره مانند چوب گردو با شکل های گرد استفاده کنید .

طراحی داخلی مدرن

یک صندلی به اسم ایمز، چوب الوار، صندلی های ناهارخوری گرد، و صندلی تخت خواب شو نمادهای این سبک هستند .

اگر شما دوستان عزیز از فضای گرم و از کیفیت بالا و ظریف لذت می برید این نوع سبک برای شما کاملا مناسب است .

مطلب پیشنهادی : ایده طراحی و دکوراسیون هال و پذیرایی

سبک اسکاندیناوی (سبک نوردیک):

طرح اسکاندیناوی با خطوط ساده و مینیمالیسم و عملکردی بدون ازبین بردن زیبایی است . این سبک در کشورهای نوردیک پدیدارشده است.

کشورهای نوردیک ؛ به کشورهایی مانند دانمارک، نروژ، سوئد، جزایرفارو و... گفته می شود .

سبک اسکاندیناوی در طراحی داخلی

در سبک اسکاندیناوی به علت زمستانهای طولانی و تاریک ؛ فضای داخلی انتخابی این سبک به طورمعمول به رنگ سفید است به این دلیل تا به روشن نگه داشتن فضاها کمک کند. قطعات چوبی سبک و بدون جزیئات و پارچه ها از جنس خز، پنبه یا کتان است. گیاهان نیز در بسیاری ازخانه های اسکاندیناوی یافت می شود .

 مبلمانی که در اوایل قرن بیستم در این سبک برای چیدمان این سبک استفاده  می شود ؛ صندلی پلاستیکی معروف توسط آیمز، صندلی الماس توسط هری برتویا (حالت حصیرفلزی )، صندلی لاله است.

صندلی اسکاندیناوی

بنابراین اگرطراحی و دیزاین منحصر به فرد و شیک و روشن علاقمند هستید این سبک برای شما مناسب است .

سبک صنعتی :

سبک صنعتی طرحی است که برای بازگرداندن دوره ای که بیشتر روی تولید متمرکز شده است . این سبک به اوایل قرن بیستم بر میگرد .

در این سبک سقف ها بلند ، کفپوش ها از الوار و چوب های طبیعی استفاده میشود و برای دیوار از آجر و در کل از مواد خام مانند بتن و فولاد و ... و همچنین از پنل های فلزی و چوبی برای سقف و راه پله ها استفاده میکنند .

سبک صنعتی در دکوراسیون داخلی

پالت های رنگی که در این سبک استفاده می شود ، تنالیته های خاکستری، سیاه و سفید خالص و رنگ های قهوه ای در این سبک استفاده می شود. مبلمان این سبک چرم انتخاب می شود .

سبک صنعتی در معماری

این فضا برای افرادی که از مواد اولیه و طبیعی و تنالیته های گرم لذت می برند این سبک مناسب شما است .

مطلب پیشنهادی : کاربرد سبد حصیری در دکوراسیون

سبک سنتی (کلاسیک):

سبک سنتی در کشورهای مختلف معنی و مفهوم مخصوص به خودش را دارد در کشور ایران سبک سنتی به نوع چیدمان  و طراحی اکسسوری هایی مانند ؛ گلیم و جاجیم و فرش های دستباف و... نوع چیدمانی که برای فضاهای مختلف مانند شاه نشین و فضای نشیمن و یا طراحی هایی مانند سقف های آیینه کاری شده، مقرنس کاری، نقاشی روی دیوارها و ... است.

چیدمان سبک سنتی ایرانی

در صورتی که سبک سنتی یا کلاسیک درکشورهای دیگر پس ازرنساس به وجود آمده است و به عنوان کلاسیک شناخته شده است . و این همان سبک سنتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی است . البته کاملا با سبک سنتی ما ایرانیان متفاوت است .

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

دکوراسیون سنتی آرام ، منظم است . مبلمان چوبی که دراین سبک معمولا ترکیبی از خطوط مستقیم و منحنی خواهد بود . پارچه های موجود در یک اتاق سنتی معمولا نه خیلی براق و نه خیلی بافت دار هستند . پارچه ها ی ساده و گلدار( طرح دار ) ، رنگهای خنثی و کرم و قهوه ای ، بژ، آبی آسمانی و ... در طراحی و چیدمان این سبک کاربرد دارد .

سبک جاپندی :

این سبک ازتلفیق دو سبک ژاپنی و اسکاندیناوی می باشد . این سبک ترکیبی است که در آن دو نوع کاملا متفاوت کار شده است . سبک های مختلف با هم میتوانند فضایی زیبا را به وجود بیاورند . این سبک در حال حاضر خیلی ترند ( مرسوم ) شده است .

شما می توانید سبک ها ی مورد علاقه خود را با هم تلفیق دهید و سبک مورد نظرتان را ایجاد کنید . حالا ببینیم که چگونه این دو سبک با هم تلفیق می شوند .

معماری داخلی سبک جاپندی

این سبک ترکیبی ازمینیمالیست اسکاندیناوی با سبک ژاپنی است .

پالت رنگی سبک ژاپنی رنگ های گرم و خنثی پس زمینه هر فضای داخلی ژاپنی است . برخلف سبک اسکاندیناوی ، که کاملا با رنگ سفید کار شده است .

طراحی دکوراسیون داخلی سبک جاپندی

ساختار مبلمان به خودی خود ساختاری بی نظیر و لوازم جانبی متفاوتی دارند آنها خطوط یکدست و تمیز و مینیمالیستی دارند . پارچه های انتخابی مبلمان طبیعی و بافت دار و بدون تزیین میباشند . به دلیل ترند شدن این سبک کیفیت بیشتر مد نظر قرار گرفته تا کمیت . به این معنی که برای تزیین با سادگی جسورانه فقط یک یا چند گیاه درچیدمان استفاده می شود نه تعداد زیادی گیاه سبز .

بنابراین اگر سبک اسکاندیناوی را دوست دارید اما احساس می کنید به یک محیط گرمتر احتیاح دارید این سبک ترکیبی برای شما کاملا مناسب است .

مطلب پیشنهادی : 10 ایده جالب برای دکوراسیون اتاق کودک

سبک معاصر :

در دکوراسیون منزل اگر تمایل دارید با سبک های لحظه ای همگام باشید میتوانید سبک معاصر را انتخاب کنید . تزیین در سبک معاصر با سادگی،زیبایی،بافت و خطوط تمیز تعریف می شود . در فضای داخلی معاصر از رنگ های خنثی ، سیاه و سفید و رنگ های اصلی استفاده می شود . مبلمان ها باید بدون تزیین و ساده باشند .

دکوراسیون داخلی سبک  معاصر

طراحی این سبک در مبلمان دارای پایه هایی در معرض دید هستند و جزییات بیش از حد ، دراتاق های سبک معاصر از چاپهای گل و طرحهای رنگارنگ برای طراحی استفاده می کنند وهمچنین از گیاهان سبز در ظروف ساده بزرگ و چشمگیر استفاده میکنند .

اگر شما ظرافت و در عین حال پیچیدگی را دوست دارید این سبک مناسب شما می باشد .

 

مطلب پیشنهادی : استند گل و کاربرد آن در دکوراسیون

سبک روستیک یا روستایی :

یکی از ویژگی ها ی اصلی تعریف یک خانه روستایی ؛ استفاده از مواد طبیعی در خانه است . نظیر چوب، سنگ های زیادی که در مبلمان، سقف ها و دیوارها است .

دکوراسیون داخلی سبک روستیک

این سبک در طبیعی ترین حالت خود ازعناصر و لوازم جانبی روستایی ( بوم آور ) و ارگانیک استفاده می کنند . ساده و طبیعی است و احساس خاکی بودن دارند .

مبلمان از جنس چرم نرم و ساده می باشند . خطوط ، پارچه های دستباف با بافت نرم وطبیعی است . این سبک الهام گرفته شده از مادر طبیعت است . رنگ بندی این سبک از پالت خنثی با ترکیبی از خاکستری ملایم ، قهوه ای ، بژ ، برنزه و سیاه و معمولا شامل رنگهای سبز خاکی و سبز ، قرمز آجری و نارنجی خشتی است .

سبک روستیک در معماری داخلی

طراحی این سبک روستایی گرم و جذاب است . بنابراین اگر دوست دارید ارتباط تنگاتنگی با طبیعت داشته باشید این سبک برای شما مناسب است .

مطلب پیشنهادی : ایده دکوراسیون دفتر کار خانگی 

 

سبک مینیمالیست :

سبک مینیالیست با مفهوم معروفی که دارد تعریف می شود ؛ کمتر بیشتر است . مینیمالیست در طراحی به کیفیت اهمیت می دهد و رسیدن اشکال هندسی به سادگی است. عناصر بدون تزیین و ساده و خطوط تمیز. از نور طبیعی و تک رنگ و بدون کنترل در این سبک استفاده می شود .

سبک مینیمالیسم در معماری داخلی

 تعداد مبلمان در این سبک کاهش می یابد و پاالت رنگی که دراین جا استفاده میشود از رنگهای خنثی مانند سفید، خاکستری و سیاه می باشد و بافت هایی مانند بتن و چوب طبیعی و همچنین از گیاهان طبیعی استفاده می شود .

سبک دکوراسیون مینیمال

اگر فردی هستید که سادگی را دوست دارید این سبک مناسب شما  می باشد .

سبک گلام (سبکی فانتزی و پرزرق و برق) :

لین سبک سبکی است که متفاوت از بقیه سبک های که گفته شد می باشد . سبکی فانتزی و پرزرق و برق با لوازم و اکسسوری های فلزی و درخشان و کریستالی .

سبک گلام در طراحی داخلی

پالت رنگ های این سبک؛ سفید ، خامه ای ، خاکستری ، سیاه ، طلایی و نقره ای و اغلب جواهرات می باشد . پارچه های فانتزی مانند مخمل و براق و خز دار استفاده می شود و پایه ها ی مبل و میز ازفلزات براق  می باشد.

دکوراسیون داخلی سبک گلام

لوسترهای کریستال و مجسمه های فلزی و براق و آیینه کاری شده در این سبک کاملا مشهود می باشد .

 

نویسنده : مژده ابراهیمی

 


پایان مطلب


 

 

جستجو بر اساس کلمات کلیدی :

برترین مطالب >>> برترین ها


جهت خرید رپورتاژ آگهی روی این قسمت کلیک کنید